3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Požitavské folklórne slávnosti Maňa 2012
Požitavské folklórne slávnosti Maňa 2012

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Požitavské folklórne slávnosti Maňa 2012

20. 08. 2012
Maňa

Krásna slnečná augustová nedeľa nás privítala na peknom novom Maňanskom námestí s modernou úpravou chodníkov, trávnatých a kvetinových záhonov, ako aj so sochou M.R.Štefánika. Týmto prostredím a ulicami Mane išiel sprievod zúčastnených folklórnych súborov, ktoré zaspievali a zakrepčili domácim. Títo ich za to odmenili okrem potlesku aj občerstvením.

Potom sa už v kultúrnom dome ozvala znelka slávností a na javisko nastúpili detské súbory k slávnostnému otvoreniu podujatia. Moderátorka na úvod s hrdosťou zarecitovala báseň ich rodáka, spisovateľa Benjamina Tináka s vyznaním sa svojmu rodisku. Starosta Mane Ing. Igor Sádovský otvoril 24. ročník Požitavských folklórnych slávností a na javisku sa už striedali detské folklórne súbory Dolinka Maňa, Matičiarik z Nových Zámkov a Poľana z Očovej. Zahrali sa, zašantili si, zatancovali  a zaspievali pod starostlivou réžiou pani Bednárovej, ktorú za jej záslužnú a dlhoročnú činnosť odmenil krásnym kvetinovým košom riaditeľ Termálneho kúpaliska v Podhájskej p. Bártfay, jeden zo sponzorov akcie. Na túto chvíľu organizátori pripravili vzácny akt a to uvedenie do života nového CD nosiča s piesňami z Mane, ktorý nesie názov „Keť som išov z Máni“. CD-čko sa podarilo vydať vďaka sponzorom a nadšencom ľudovej hudby skôr ako bolo plánované. A keďže takýchto príležitostí nebýva veľa a Maňania si tento počin nesmierne vážia, prizvali na tento akt vzácnych hostí, svojich rodákov Borisa Zalu, poslanca EP a Pavla Hrušovského, poslanca NRSR. Vzácni hostia  popriali tomuto hudobnému nosiču úspešnú cestu k poslucháčom so želaním, aby v dohľadnom čase nasledovalo pokračovanie a aby tento nosič neostal osamotený. Veď v takej veľkej obci ako je Maňa, je aj množstvo krásnych piesní, ktoré zachovávajú a oživujú práve členovia súborov. V ľudových piesňach máme nesmierne bohatstvo, ktoré by sme si mali zachovávať a udržiavať pre ďalšie generácie.

Program dospelých súborov sa potom niesol v znamení titulu slávností „Pridajte sa do tanca – farby a paralely“, kde sa striedali tance súčasné s tancami dobovými v predvedení súboru Vatra senior Tlmače. Folklórna skupina Jaročan z Jarku pri Nitre sa predstavila so spevmi a tancami zo svojho regiónu. Folklórna skupina Dolina z Mane predviedla svoj program tanca, spevu a humorného slova aj s patričným zalievaním domácou pálenkou.  Organizátori si prizvali do tohto podujatia tento raz aj dva súbory z južnej časti nitrianskeho kraja a to Garam mente senior Levice a folklórnu skupinu Gyöngyösbokréta z Kamenína, ktorí sa predstavili v nevšednom  a zaujímavom kroji, aký nevídame často.

Záver dňa a celého programu patril folklórnemu súboru Zobor z Nitry, ktorý sa predviedol so svojím jubilejným programom s tancami a spevmi. Folklórny súbor Zobor vznikol pred 50 rokmi, takže v tomto roku oslavuje okrúhle výročie svojho vzniku. A možno povedať, že oslavuje impozantne, krásne a že nám predstavuje svoju vyzretú a vycibrenú choreografiu a krásne piesne v podaní prekrásnych hlasov speváčok.

Požitavské folklórne slávnosti v Mani sa tento rok konali už po 24 krát. Na budúci rok to už bude štvrťstoročie, čo sa toto podujatie uskutočňuje a Maňania si predsavzali, že budúci jubilejný ročník sa uskutoční už na novom amfiteátri v parku, ktorý sa buduje. Budeme sa tešiť na nové prostredie.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Bukovinka

Dolu cintorinom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV