3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pani profesorke z lásky
Pani profesorke z lásky

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pani profesorke z lásky

22. 08. 2012
Trenčín

Sú dve hodiny popoludní. Pani profesorka otvára bránu školy a pomaly vykračuje po schodoch. Po ceste ju úctivo zdravia študenti a vyučujúci, mnohých z nich učila. Odomyká kabinet, pripraví sa na nácvik, rozhliadne a zamyslí sa... Už od vzniku súboru v roku 1949 venovala všetok voľný čas svojmu poslaniu. Spolu s manželom Ferdinandom obchádzala na bicykloch dedinky v okolí Trenčína. Zaznamenávala piesne, tanečné kroky, aby ich potom mohla s láskou odovzdávať nielen členom súboru, ale cez nich aj širokej verejnosti doma i v zahraničí. Podarilo sa jej zachrániť mnoho tanečných prvkov a oživiť mnohé ľudové piesne, na ktoré sa už takmer zabudlo. Aj v tento deň odovzdá svoje posolstvo mladým ľuďom, v ktorých vzbudila záujem o slovenský folklór. O tretej prejde k súboráckej šatni, s eleganciou jej vlastnou vstúpi a osloví prítomných :

Milí moji, kde ste? Sú tri hodiny...

Spýtajte sa hociktorého trenčanistu, kto sa mu vybaví pri tomto oslovení. Eleonóra Kubalová, zakladateľka, umelecká vedúca, choreografka ale hlavne duša a srdce folklórneho súboru Trenčan. Bola láskavá, bola náročná, pre mnohých bola druhá mama, pre posledné generácie familiárne starká. Nezabudnuteľná osobnosť slovenského folklóru. V priebehu 63 rokoch činnosti v súbore osobne ovplyvnila nielen viac ako 1200 členov, ale k láske k folklóru viedla aj svoju rodinu. Jej dcéry naďalej pokračujú v jej šľapajach a preto sa súbor a jeho záležitosti stali neodlúčiteľnou súčasťou celej rodiny.

„Boli ste skvelí, ale dáme si to ešte raz…“

Viac ako 80 choreografií, ktoré vytvorila nielen pre Trenčan, ale aj iné súbory, bude navždy reflektovať jej predstavivosť a tvorivosť. Na každý nácvik sa svedomito pripravovala, vždy mala vopred vybraté, ktorý tanec sa bude cvičiť. Poznala každého člena súboru osobne, vedela čo všetko môže z nich vydolovať. O tom, že sa jej to podarilo svedčí fakt, že väčšina z nás pokračovala vo vysokoškolských súboroch. Mnoho členov motivovala natoľko, že sa stali vedúcimi v ďalších slovenských súboroch. S hrdosťou vyhlasovala, že z každého polena sa dá vykresať tanečník, len treba chcieť. A my sme tiež chceli.

A zájazdy s ňou? Bolo ich nespočetné množstvo. Ten prvý bol pre všetkých nezabudnuteľný. V roku 1953 cestovali vlakom do Bukurešti a počas zastávok vyhrávali muzikanti na nástupištiach. Svoj posledný zájazd absolvovala v roku 1998 letecky do Izraela. Vždy sa snažila, aby sme si z nich odniesli aj niečo iné, ako vystúpenia, sprievody a tajné ponocovania. S úsmevom nás zoznamovala s miestnou kultúrou, sprevádzala po pamiatkach, robila pre nás rôzne maličkosti, ktoré sme dokázali naplno oceniť až oveľa neskôr.

„Tak sa mi tu teda majte, porúčam sa...“

Je sedem hodín. Po štyroch hodinách spievania a opravovania tanečných chýb zamyká telocvičňu, prezlieka sa a pomaly sa odoberie domov. V hlave si ešte preberá posledné časti choreografií, miesta, ktoré sa budú musieť na ďalšom nácviku „dočistiť“. Ale na ďalšom nácviku, vystúpení, zájazde bude s nami všetkými už iba tak ináč. Bude  v našich srdciach a myšlienkach. Bude vo svojich choreografiách, v každom tanečnom pohybe. Pri svojej povahe nebude chcieť, aby sme smútili. Bude chcieť, aby sme pokračovali v tom, čo ona začala. Aby sme šírili posolstvo krásnej ľudovej piesne, hudobných melódií a ľahkých tanečných nôh. A preto každý z nás vie, za čo jej bude už navždy vďačný.

Zuzana Vaverčáková – Šebáňová

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

M.Gábor

Rozkazovačky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV