3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tekov tancoval a spieval už po 21.krát
Tekov tancoval a spieval už po 21.krát

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tekov tancoval a spieval už po 21.krát

23. 08. 2012
Starý Tekov

V Starom Tekove býva hostina v polovici augusta, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie a na tento sviatok tu pripravujú folklórne slávnosti pod názvom „Tekov tancuje a spieva“.

Od roku 1966, kedy sa konal prvý ročník, sa slávnosti v tomto období obnovujú a pripravujú každoročne. Pre návštevníkov je to zážitok nevšedný a nebývalý. Tento ročník bol tematicky zameraný práve na tekovskú hostinu, ktorá bola kedysi lákadlom a žriedlom hojnosti a štedrosti. Kŕdle husí, ktoré sa kedysi chovali v každom dvore, počas žatvy spásavali strniská, vyzbierali zabudnuté klásky a vypadnuté zrná z klasov, do hostiny sa vykrmovali, aby sa do pekáča dala piecť dobre vykŕmená hus. Chodili sme ako deti cez prázdniny včas ráno deň čo deň s húskami na strniská, ten husí gagot v skoré rána mi dodnes hučí v ušiach, ale museli sme. A tešili sme sa odmene 5 korún na hostinu, aby sme mohli ísť na kolotoče. Bývala to veľká sláva. Kolotoče sa krútili, muzika revala na celú dedinu a hostia prichádzali. Ľudia sa o seba potkýnali, stretali sa pri poháriku dobrého vínka či ešte lepšej slivovice. Spev hostinujúcich z dvorov nedokázal prehlušiť kolotočiarske amplióny, ale aj tak sa spievalo a večer tancovalo a hodovalo.

V takomto duchu sa niesla réžia tekovských folklórnych slávností v nedeľu 19. augusta 2012 pod názvom „HOSTINA V TEKOVE PESNIČKY MEDOVÉ“. Starosta Ing. Peter Štefan otvoril slávnosti veľkolepou informáciou o Starom Tekove a jeho kultúrnych pamiatkach, zaspomínal na roky plienenia obce Turkami, ale aj Tatármi a o hrdinskom odolávaní Tureckým nájazdom. Spomenul hrdinské činy národovcov  v Starom Tekove pôsobiacich v devätnástom storočí: Jána Palárika a Richarda Osvalda. Potom sa spievalo a tancovalo a veselilo, konferenciéri Mária Jenesová a Tomáš Báťa  pozývali hostí do hostiny:  „prícťe do hosťiny keď buďeťe môcť, aj brána bude zamknutá, aj pes pusťený...“ A hostia prichádzali z Veľkých Kozmáloviec, z Hronských Kľačian, z Kozároviec, ale aj z Brezna. Prišli, poklonili sa patrónke tekovského kostola, aj dary zeme ponúkli – chlieb a víno, klásky obilia a ovocie a spev krásnych nábožných piesní v podaní miestneho cirkevného zboru. Stretali sa známi i neznámi, ponúkali po poháriku a po kalíšku, zaspomínali.

„Jedzte a pite, nak vás nemosíme dva razy núkať“. A veru na hostinu nemusia dva razy núkať, plné misy husaciny na stole sa samé ponúkajú a nedá sa im odolať. Aj cigánka Erža z Marušovej prišla, veď by to bez nej  ani hostina nebola a z misky si uchmatla mäso s rúčkou (husacie stehno). Aj tých svojich zavolala zatancovať.   Potom sa veselilo a spievalo. Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec zaspievali, akoby na Kráľovej holi stál strom zelený, čilejkárske pesničky našich starých rodičov a bol to zážitok. Folklórny súbor Tekovanček, Tekovčan a aj Tekovan zatancovali v krásnych tekovských krojoch a speváčky Základnej školy v Starom Tekove s harmonikárom Paľkom Bérešom zaspievali tekovské pesničky. Ani hostia z Hronských Kľačian  a z Kozároviec sa nedali zahanbiť. No a potom to roztočili Mostári z Brezna tancami z Horehronia a Detvy. Prekrásne tance v dynamickej choreografii a v krásnych krojoch zavŕšili galaprogram tekovských folklórnych slávností a veru museli pridať, aj keď času nebolo. Odmenou bol neutíchajúci potlesk návštevníkov.  

Organizátori pripravili návštevníkom sprievodné akcie:  výstavu kresieb detí „Tekovský kraj maľovaný“, výstavu ručných prác aj krojovaných bábik a výstavu starých fotografií „Ako plynie čas“ zo života a diania v Starom Tekove.  Bolo to podujatie vydarené. Po minulých rokoch útlmu vo folklórnom dianí sa v Starom Tekove dali na novú cestu. Na cestu znovuobjavovania krásy kroja a ľudovej kultúry čilejkárskej oblasti.                                       

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Samka Smetanu

Suchon

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV