3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vo Štvartku bulo vešelo
Vo Štvartku bulo vešelo

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Vo Štvartku bulo vešelo

01. 09. 2012
Spišský Štvrtok

 

Región Spiš patrí medzi najkrajšie na Slovensku a vyznačuje sa jedinečnou prírodou, množstvom kultúrnych pamiatok a zachovávaním ľudových tradícií. Spišský Štvrtok sa nachádza na juhozápadnom okraji Levočských vrchov a v severozápadnej časti Hornádskej kotliny, kde sa v sobotu 1.septembra konali folklórne slávnosti pod názvom "A zaš vo štvartku vešelo".

 Veru veselo bolo a práve to septembrové popoludnie, kedy život v obci pulzoval. Sobota bola v tejto Spišskej obci  sviatkom folklóru a tradičnej ľudovej kultúry, na ktorom sa  už po piaty krát stretli  návštevníci, účinkujúci a hostia nielen zblízka, ale aj zo zahraničia, aby potešili svoje zmysly a ducha nezvyčajnou krásou a silou ľudového umenia. 

Sadám do auta a prechádzam miestami, dedinami a pohľadom si vychutnávam prekrásnu Spišskú prírodu, obrobené polia, pokosené lúky a teším sa na stretnutie s priateľmi, folkloristami. Po príchode do obci sme sa srdečne zvítali zo sólistkou, speváčkou  ľudových piesní Líviou Vansačovou a program práve začal. Počasie nám prialo a v úvode nás prítomných divákov a účinkujúcich privítala  na javisku konferencierka. Pre mňa ako návštevníka tohto kúta Spiša to bol  nevšedný zážitok. A prečo? Čítajte ďalej.

Vieme, že na Spiši sa zachovali archaické piesne a osobité druhy trávnic, ale aj ľudové tance, ktoré som mala možnosť vidieť na javisku v podaní  domácej detskej folklórnej skupiny "Nezabudka", DFSk "Smižiančanka" zo Smižian, DFSk "Korčaškare" z Jablonova, tunajšej DFSk "Švtrtočan", FS "Čačinare" zo Spišskej Novej Vsi a FS "Levočan" z Levoče. Okrem našich folklórnych telies sa nám na javisku v plnej paráde predstavil aj hosť tohto podujatia folklórna skupina "Sieprawianie" z Poľska. Nevedela som sa dočkať, kedy začnú slávnosti v  amfiteátru pod holým nebom.

5.ročník  folklórnych slávnosti v Spišskom Štvrtku navštívilo veľké množstvo fanúšikov folklóru, i tunajší a na svoje si prišli aj majitelia stánkov a bufetov, kde sa vytvárali nekonečne rady netrpezlivých divákov, ktorí sa tu nazháňali. Udalosť  začala tunajšia DFSk Švtrtočan a na javisku v podaní  domácej detskej folklórnej skupiny Nezabudka nám deti predviedli ukážky detských hier, tak, ako sa kedysi deti zabávali, tancovali, hrali sa, naháňali a šantili a ukázali to dokonale.Ako druhá FSk sa predstavili hostia z Poľska, folklórna skupina Sieprawianie, a predviedli nám v plnej paráde svoje herecké umenie, spevy a tance. Prišiel čas a na javisko vystúpila FSk Smižiančanka a pri robote a páraní peria sa aj zatancovalo, zaspievalo a zažartovalo.

 Za krásneho slnečného počasia atmosféru podujatia vylepšil  a rozprúdil náladu folklórny súbor Čačinare zo Spišskej Novej Vsi.V perfektnom prevedení zatancovali Spišské, Šarišské i Zemplínske tance. Nechýbali ani spevy dievčat a dokonalá muzika ich doprovodnej hudobnej zložky. Ako vždy nás príjemne prekvapili  svojim  skvelým vystúpením a z ktorého som  nie len ja mala občas aj zimomriavky. Veď aj tu si vyslúžili  účinkujúci neutíchajuci potlesk a museli pokračovať. Boli to vystúpenia vzácne, krásne a dojímavé.

Domáca folklórna skupina dopomohla ešte viac  k zábave a príjemnej atmosfére, ktorá potešila všetkých zúčastnených. Ľudia mali dobrú náladu, počasie sa držalo celý deň, a to im dopomohlo k tomu, aby sa všetci bavili. Atmosféra, ktorá sa šírila bola neopísateľná, no tí , ktorí tam boli, určite vedia, o čom píšem. Záver podujatia patril Folklórnemu súboru Levočan, ktorý toto viac ako skvelé podujatie ukončil. Nechýbala tombola s vecnými cenami a záverečný ceremoniál, poďakovania a neprestávajúci potlesk spokojných divákov.

Bolo to podujatie nevšedné a milé, z ktorého sme si odnášali dobré dojmy. Poďakovanie patrí všetkým účinkujúcim, organizátorom, ľudovým hudbám, spevákom, tanečníkom a divákom bez ktorých by nebolo v tomto kúte Spiša tak veselo. Na túto akciu budeme spomínať ešte dlho a určite je zapísaná na tých správnych miestach v nás. Neostáva nič iné, len počkať do ďalších slávností aby tak ako tento rok, bolo aj na ten budúci vo Štvartku zaš vešelo.

 

Text a foto: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Maria Macoskova

Šuhaju, šuhaju, Aj keď som

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV