3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kojšovská heligónka
Kojšovská heligónka

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Kojšovská heligónka

05. 09. 2012
Kojšov, Kultúrny dom

Obec Kojšov leží v dolnej časti údolia Kojšovského potoka. Práve tu sa odráža spôsob života a myslenia ľudu, jeho rodinný život, spoločenské vzťahy, náboženské predstavy... Akoby to napodobňovalo kolobeh života v prírode, ktorí ľudia plne rešpektovali. Počas víkendu 1-2.septembra  2012 sa uskutočnil v Kojšove 14.ročník nesúťažnej prehliadky sólistov heligonkárov.

Program začal v nedeľu o 10h Slávnostnou svätou liturgiou, pokračoval sprievodom obce a položením kvetov na cintoríne. O 13h sme sa zúčastnili vernisáže výstavy okresu Gelnica na historických fotografiách  v kultúrnom dome a o 13:30 začala očakávaná prehliadka hry na heligónku.

Prehliadka sa konala pod záštitou riaditeľa Krajanského múzea Matice slovenskej v Martine Mgr. Daniela Zemančíka a s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja Matice slovenskej, Obce Kojšov a Domu MS v SNV. V hlavnom programe v nedeľu vystúpilo  36 heligonkárov miestnych, nemálo heligonkárov  sa tejto prehliadky zúčastnilo aj z blízkeho okolia a ostatní  do Kojšova zavítali z iných regiónov Slovenska.  Kvalitné vystúpenia, dobrá atmosféra a počasie ešte viac umocňovali tento 14.ročník. Organizátori si na príprave prehliadky  dali naozaj záležať. Zaujímavosťou bolo, že na pódiu účinkovali aj tri generácie heligonkárov z jednej rodiny. 

Ten príval energie, ktorá sa z javiska šírila  do hľadiska je neopísateľná  a oživila  aj  publikum, ktoré okrem silného potlesku, spievali, zabávali sa a  nálada, ktorá tak neuveriteľným spôsobom rozpumpovala náladu v sále, že sa  mi ani nechcelo odtiaľ odísť. Príjemná atmosféra niekoľko hodinového folklórneho pretlaku sa skončila. Z môjho pohľadu to bol zatiaľ najsilnejší ročník, čo sa týka množstva účinkujúcich.

A pravdu povediac, bolo sa na čo pozerať. V Kojšove je stále dobré, a aj pri odchode tu nechávame kus svojho srdca a berieme si krásny zážitok. Radi sa sem o rok vrátime aby sme počuli nádherný zvuk heligónky. Za nami všetkými je nedeľa plná folklóru, radosti a šťastia.

Ďakujeme účinkujúcim, organizátorom, spevákom a divákom, bez ktorých by nebolo za krásneho slnečného počasia  v Kojšove tak veselo.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

KATKA HOLOSKOVA

Po doline tichy vjetrik poviva

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV