3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podzoborské vinobranie 2012.
Podzoborské vinobranie 2012.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podzoborské vinobranie 2012.

12. 09. 2012
Nitra

 V nedeľu 9.septembra 2012 Nitrianska kráľovská vínna cesta v spolupráci s mestom Nitra,  NSK a KOS Nitra uskutočnili podujatie pod názvom Podzoborské vinobranie. Pre milovníkov dobrého vína a či lepšie burčiaku bolo na výber ponúk tohto vzácneho moku, len si vybrať. A ešte iných špecialít a dobrôt, lákajúcich chuťové bunky návštevníkov. A že to bola akcia lákavá, svedčila veliká návštevnosť, že aj priestory starého parku v Nitre na Sihoti boli malé.

Nad podujatím prevzal záštitu primátor mesta Nitry Ing. Jozef Dvonč a predseda NSK doc. Milan Belica. Sprievod účinkujúcich súborov prešiel po cestičkách starého parku formou procesie, sprevádzaný náboženskými piesňami k javisku, kde sa začal hlavný program popoludnia. Hlavným programom tejto akcie bolo vystúpenie folklórnych skupín nitrianskeho kraja: Matičiari z Čakajoviec, spevácka skupina Krivín z Rybníka, Žienky z Tlmáč, seniori JDS z Nitry, folklórny súbor Hron z Hronských Kľačian, folklórna skupina z   Výčap-Opatoviec a folklórna skupina Čakanka z Čaky. Ukázali scénky zo života našich predkov ako bola žatva a jej skončenie s odovzdaním žatevného venca, príprava tradičnej svadby s darmi neveste, mlátenie bôbu (fazule), ale boli tam hlavne piesne o víne. Piesne veselé a radostné, lebo o víne sa len pekne musí spievať. A to nielen preto, že nám otvára myseľ a rozväzuje jazyk, ale aj preto, že víno je liek. Na Čermánskych viniciach v Nitre sa kedysi pestovalo a dorábalo červené víno, ktoré bolo lekármi doporučované ako liečivé. Dnes  sa už objavujú pokusy o jeho obnovenie.

 O víne vzniklo veľa piesní, jedna krajšia ako druhá, vážne i žartovné, predviedli nám to Žienky z Tlmáč, ale aj Gejza Uhnák z Rybníka, víťaz speváckej súťaže o perlovú partu v Leviciach a ďalší účinkujúci. Súčasťou podujatia bola aj výstavka ručných prác – výšiviek pod názvom „Z truhlice starých materí“. Výšivky staré niekoľko desaťročí pútali pozornosť a veru bolo čo obdivovať, pretože tie výšivky vznikali v dobe petrolejových lámp, pri ktorých svetle bolo umenie vyšívať.

 Bolo to podujatie, ktoré naberá na zaujímavosti a ktoré láka návštevníkov na lahôdky a dobroty a pekné pesničky. Tento ročník už prilákal množstvo návštevníkov, ktorí mohli okrem stánkov s burčiakom a domácimi výrobkami obdivovať aj pekné pesničky v podaní účinkujúcich v krásnych krojoch. Na záver podujatia do tanca a na počúvanie hrala dychová hudba Lapášanka z Veľkého Lapáša a veru návštevníci neodolali lákavým tónom a zatancovali si.

 Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Vitaz

Ach, Boze moj, Boze

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV