3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozmarija menila predsudky o Turecku
FS Rozmarija menila predsudky o Turecku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Rozmarija menila predsudky o Turecku

13. 09. 2012
Turecko

V utorok 4.9.2012 pristavil šťastne autobus mladých umelcov z FS Rozmarija pred ABC centrum  voľného času v Prešove, kde trénuje. Naša 30 členná výprava súboru  Rozmarija predviedla svoje umenie vo folklóre nášho východoslovenského regiónu po dobu 16 dní  na 2 - och medzinárodných festivaloch, v dvoch mestách , v Arhavi a Taškopru, v Ázijskej časti Turecka.

Obe festivaly patria pod  UNESCO - C.I.O.F.F. Teda sú zaradené pod kategóriu – „Festivaly skupiny „A“. Prvý festival sa konal v čajovom kráľovstve 60 km vzdialeného od Gruzínskych hraníc pri čiernom mori. Spolu s exotickými súbormi s Thajska a Venezuely. Druhý sa konal vo vnútrozemí  v kráľovstve cesnaku, ktorý rozmarijčatá absolvovali spolu s Venezuelou a ďalšími 3 - oma súbormi s Cypru, Nemecka a domácím súborom z Turecka. Obe festivaly mal absolvovať aj súbor z Albánska, ktorý mal však vážnu nehodu pred festivalom.

Keď  bola detská  Rozmarija v Istanbule, celý pobyt v Turecku bol “ Tisíc a jedna noc“

Všetko bolo neobvyklé a originálne. Iné  mestá sú však iné. Iné ako Istanbul.

Aj keď začiatok cesty skomplikoval všetkým vymenený pas, na čo dotyčný prišiel až na Rumunskej hranici a potom nočná 9 hodinová zastávka v Bulharsku, ktorá nás domorila, nakoniec  šťastne napravil po 3 –och dňoch cesty v zdraví, príchod do Arhavi na úplný východ Turecka. V Čajovom kráľovstve, kde more je obklopené  čajovými horami, nám vyrazil dych vodopád Menčuna. A Rozmarija bola poctená účasťou dvoch významných ľudí, prezidentom CIOFF z Thajska, ktorý odovzdával diplomy, iba nášmu súboru a prezidentom tureckého CIOFF.

Druhý festival bol zase bohatý na zážitky. Okrem historicky zaujímavého mesta Castamonu, ktoré bolo hlavným centrom Románskeho obdobia, a dnes čaká na zápis do chránených pamiatok UNESCO, to boli hlavne festivalové zážitky.

Najprv Rozmarija rozvírila hladinu svojím metlovým tancom ,,Boškanim,, kde sa na verejnosti, čo je pre Turecko neprípustné, snažila jedna dievčina pobozkať  primátora mesta, ktorému sa podarilo ubrániť. Potom tento moment Rozmarije s primátorom vysielala celonárodna TV vo večernom spravodajstve.

Na súťaži festivalovej Miss Rozmarija v zastúpení Danky Maľarovej  obsadila 2. miesto.

A počas miss, ktorú snímala kamera  z malej helikoptéry, sa stala nehoda, kedy  táto lietajúca kamera spadla rovno na hlavu jednému z porotcov. 

No okrem týchto viditeľných zážitkov bol súbor neoficiálne označený za leadra festivalu, nielen zo svojim programom  s tureckými textami, ale aj svojim správaním, prístupom

neustálymi prekvapeniami  a obľúbenosťou medzi inými súbormi.

Rozmarija si užila úspechu za plnú hrsť nielen od organizátorov, médii a súboristov, ale aj od divákov, ktorí sa neustále všetkých z Rozmarije fotili a obdarovávali  darčekmi len tak, ako poďakovanie.

A tak postupne ako všetci všetko a všetkých spoznávali, stali sa postupne aj rozmarijčatá za

2 týždne pre všetkých organizátorov, aj mnohých ľudí  v Turecku….  neobvyklý a originálny a Turci objavili  odlišnú krásu. A ako vždy, s Rozmarijou to stálo za to.

Dnes turecká verejnosť hľadá  Slovensko a Prešov na mape sveta.

A tak, kto máte chuť stať  sa členom tohoto tímu, príďte na konkurz do všetkých zložiek. Od 6 rokov do neurčita v pondelok 17.9. a štvrtok 20.9. 2012 do ABC CVČ na Októbrovej ulici. Deti do 15 rokov od 16,00 hod .a mládež od 15 rokov a vyšie  od 18,00 hod..

Tešíme sa Vás.

Autorka: Mgr. Dana Kovalčikovám: 0907 18 19 66

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Slavka Svajdova

Pocuvajte secci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV