3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Memoriál Márie Švolíkovej v Kozárovciach
Memoriál Márie Švolíkovej v Kozárovciach

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Memoriál Márie Švolíkovej v Kozárovciach

20. 09. 2012
Kozárovce

Tradične v polovici septembra matičiari z Kozároviec poriadajú akciu s názvom „Memoriál Márie Švolíkovej“, prehliadku speváckych talentov ľudových piesní Tekova a širšieho okolia. Bývala to súťaž spevákov, ale organizátori pozmenili štatút súťaže na prehliadku, aby sa tak odstránil stres a nervozita z vystúpenia a docielila sa bezprostrednosť v speve. Veď v oblasti Tekova máme dostatok talentov a interpretov ľudových piesní, ktoré by bolo hriechom zanedbať.

Meno Márie Švolíkovej je v Kozárovciach a širšom okolí veľmi dobre známe. Bola to veľmi oduševnená folkloristka, speváčka, tanečníčka a zanietená organizátorka. Neodolateľne šírila okolo seba vôňu domova a  ľudových tradícií. Podnecovala mladých k láske k folklóru a uctievaniu si dedičstva našich predkov. Bola to osobnosť, ktorá si zaslúži pozornosť aj keď len v podobe nositeľky mena prehliadky speváckych talentov Tekova.

Tohoročnú prehliadku sprevádzala tak ako vždy ľudová hudba Mariána Járeka a tak ako vždy, veľmi dobre. A čo je potešiteľné, na prehliadke sa zúčastnili nielen dospelí, ale aj deti, ktoré sú vedené k láske k ľudovému spevu. Zaspievali krásnymi hlasmi. Okrem domácich spevákov a speváčok  v skupine či v sóle sa prestavili aj speváčky z Dolného Ohaja či z Loviec pri Topoľčiankach, Novej Bane a ďalších. A že nám rastú nové talenty medzi mladými spevákmi svedčí aj skutočnosť, že v tomto roku sa v susednom Rybníku konala spevácka súťaž Slávik Slovenska, ktorú organizuje Občianske združenie Slávik Slovenska pod vedením Dr. Petra Štilichu a Petra Dvorského. A práve finalistka tejto súťaže Ivana Šrámeková z Rybníka zaspievala v Kozárovciach krásne piesne ešte krajším hlasom.

Bol to už 18. ročník tejto prehliadky a bol vydarený. Moderovala ho redaktorka rozhlasu, rádia Regina v Bratislave Nora Turancová, ktorá prispela k jeho dôstojnému priebehu.  Kozárovskí matičiari rok čo rok vynakladajú obrovské úsilie na zorganizovanie takejto akcie a svojím vystúpením aj sami prispievajú do programu a napĺňajú tak heslo: spievajže si spievaj. Ale to nie je len o spievaní. Stretávajú sa tu starí známi a majú si o čom porozprávať, majú čo rozoberať a tí mladí zas počúvajú, natŕčajú uši, aby im nič neušlo a aby vnikli do tajov folkloristov. Lebo to nie je len o melódii a tónine, ale aj o tréme a strese. Ale, ako sme sa pri uvádzaní mladých speváčok a spevákov moderátorkou dozvedeli, mladí nevedia, čo je to tréma. Vari sa im to prejaví, až budú starší.

Odchádzali sme z tohto podujatia s dobrými dojmami a naladení na ľudovú nôtu.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

A ty moja kamaratka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV