3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čajkovské vinobranie 2012
Čajkovské vinobranie 2012

Ohodnoť článok hráškami


(7.75/10 hráškov, hlasovali 4 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Čajkovské vinobranie 2012

24. 09. 2012

Tohoročné už jedenáste vinobranie v Čajkove bolo poznačené obavami. Po horúcich dňoch sa k nám priblížil studený front, obloha sa zatiahla a hrozilo, že príde dážď. A dážď nie je tekovskému kroju žičlivý, naopak. A tak sme sledovali oblohu, ale chvalabohu, tá vydržala a vinobranie mohlo začať.

Pred kultúrnym domom v sobotu 22.septembra 2012 vyhrávala dychová hudba Hodrušanka, krojované žienky a muži sa zoraďovali do sprievodu a veru mali čo odolávať fotografom, lebo kroje sa ligotali a trblietali aj napriek tomu, že slnko nesvietilo. Sprievod na čele s alegorickými vozmi, hintovom ťahaným krásnymi koníkmi, na ktorom sa kedysi vozil prezident T.G.Masaryk a dychovou hudbou Hodrušanka sa presunul cez dedinu do priestorov amfiteátra. Ulicami Čajkova, vyzdobenými vyšívanými vankúšmi, ručníkmi a uterákmi, krojmi a darmi zeme a slnka zo záhrad a viníc. Bol to krásny obraz minulosti a histórie s obrazom súčasného pokladu zeme a slnka. Medzi hosťami v sprievode sme mali možnosť vidieť aj hosťa veľmi vzácneho, veľvyslanca Taiwanu Davida Nan-Yang Leeho s manželkou. Na amfiteátri nás privítali vône vareného lekváru, husacej masti a pečienky , oči sme mohli nechať na domácich perkách, na lokšiach a iných domácich dobrotách a doslova slintať sme mohli pri pohľade na čajkovský burčiak. No neokoštujte, keď sa vám tak veľmi núka. A veru bol dobrý.

Program začal vystúpením folklórnej skupiny Dolina z Čajkova spevmi o víne a vinobraní, veď akože by to bolo ináč. Potom starostka obce Emília Nichtová otvorila  slávnosti netradičným spôsobom. Najskôr privítala vzácneho hosťa z Taiwanu, ktorý sa stretol s tekovským krojom a čajkovským folklórom a prejavil záujem vidieť život na dedine. Starostka mu ako spomienku na túto návštevu darovala bábiku v tekovskom kroji a pán veľvyslanec neskrýval nadšenie a radosť  z tohto daru a privítania. Veru nás tento dar naplnil hrdosťou, že náš kroj bude v ďalekej krajine (alebo čo i len na veľvyslanectve v Bratislave)  reprezentovať Slovensko a čilejkárov. Vo svojom prejave uviedol, že bol veľmi zvedavý na život na našej dedine a že je veľmi prekvapený krásou a úprimnosťou ľudí. Prezradil tiež, že bude podporovať vzájomnú výmenu folklóru oboch republík. Netradične a dalo by sa povedať, že aj neočakávane odovzdala potom cenu starostky obce mladej, nádejnej a talentovanej rodáčke Márii Havranovej, ktorá už ako 3 ročná stála na javisku a od malička sa venuje folklóru, spieva, tancuje, hrá na husliach a študuje herectvo. Vzácny talent, ktorý si čajkovenia vedia oceniť. Mária sa neubránila ani slzám dojatia a zaspievala. Potom už pokračoval hlavný program vystúpením FSk Dolina z Čajkova, ktorý v scénke so spevmi ukázal krst dieťaťa s darmi, vinšovačkami a babskými receptami. Podľa ponúkaných receptov  by to dieťa nemali stíhať žiadne choroby a neduhy. Ale – veru niektoré bývavali kedysi účinné.

Po Doline vystúpil hlavný protagonista slávností – Folklórny súbor ZOBOR z Nitry svojím hodinovým vystúpením. A bolo sa na čo pozerať, svieže tance, muzika a spevy, to bola lahôdka pre oči a uši. No a keď ste sa prechádzali pomedzi stánky s burčiakom a domácimi dobrotami, od periek až po pečenú husacinu, nedalo sa odolať mottu čajkovského vinobrania: „Prícte si s nama štrngnuť a okoštuvať čajkovskie dobroty.“ Okoštuvali sme a sľúbili sme, že aj na takto rok prídeme.

Text a foto: Milan Hlôška

  

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Ide Janci na bilem baranci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV