3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Úspešná festivalová sezóna Folklórneho súboru Váh
Úspešná festivalová sezóna Folklórneho súboru Váh

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Úspešná festivalová sezóna Folklórneho súboru Váh

26. 09. 2012
Liptovský Mikuláš

Folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša má za sebou nabitú festivalovú sezónu.

Tá sa pre folkloristov začala už v máji, kedy sa sólisti súboru postavili pred odbornú porotu na regionálnej súťažnej prehliadke hudobného folklóru dospelých “Veruže mi zahraj” a krajskej súťažnej prehliadke sólistov tanečníkov “Šaffova ostroha” v obci Smrečany. V obidvoch súťažiach si vybojovali speváci a tanečníci súboru postup na vyššie kolá súťaže, teda na krajskú prehliadku hudobného folklóru v Lúčkach a celoslovenskú prehliadku sólistov tanečníkov do Dlhého Klčova.

Folklórny súbor Váh svoju prácu neprezentuje len na prehliadkach, ale snaží sa “nakaziť” tradičnou kultúrou, ľudovým tancom a spevom aj širokú verejnosť. Preto sa tento rok pustil za podpory mesta Liptovský Mikuláš do projektu Tanečný dom, kde sa stretávajú folkloristi, nadšenci aj laici. Pod dohľadom lektorov z domáceho folklórneho súboru Váh a hostí z iných kolektívov sa v tanečných domoch vyučujú ľudové tanca z regiónu Liptov a iných slovenských tanečných oblastí. Prvý tanečný dom sa konal 12. mája v obci Smrečany, ďaľší na nádvorí NKP Čierny orol v Liptovskom Mikuláši 23.júna a pokračovanie tanečných domov bude opäť v mesiaci október, november a december.

Folklórny súbor Váh, ktorého zriadovateľom je Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, spolupracuje od roku 2006 so Súkromnou základnou umeleckou školou a tak 30. mája vystúpil na záverečnom koncerte školy a predstavil verejnosti absolventov druhého stupňa štúdia tanečného odboru. Od 22. do 24. júna sa súbor zúčastnil na najstaršom a najväčšom folklórnom festivale v Európe- Strážnice 2012 / ČR/.

Výnimočná rodinná atmosféra a  kvalitné odborné autorské programy zaradili festival v Strážnici medzi méty svojej činnosti mnohé folklórne kolektívy. Preto bolo pre folklórny súbor Váh  veľkou cťou a nesmiernou poctou, keď dostal  pozvanie  na 67. ročník tohto významného medznárodného festivalu. Folklórny súbor Váh účinkoval v programe zahraničných kolektívov Krajiny za obzorem spolu so súbormi z Talianska, Ruska a Maďarska. Okrem účinkovania v scénickom programe sa  súbor  prezentoval aj v tradičnom sprievode mestom, ktorého súčasťou je aj známa jazda kráľov a v škole tanca, kde ostatných účinkujúcich a návštevníkov naučili kúsok slovenského tradičného tanečného umenia.

Folklórny súbor Váh bol jediným slovenským súborom na festivale a účinkovať na ňom sa mu podarilo prvýkrát počas jeho 33 ročnej existencie. Slovensko a región Liptov reprezentovali tancami z obce Východná, ktoré tu v roku 1957 tancovala aj folklórna skupina z Východnej, Stankovskou mrvenicou, tancami zo Štrby a Liptovských Sliačov. Tanečníci a muzikanti z Váhu boli festivalom nadšení a mnohí z nich až tu pochopili, prečo sa tento jedinečný festival stal inšpiráciou pre vznik najväčšieho slovenského festivalu na Slovensku vo Východnej.

Najväčší slovenský festival odštartoval vo Východnej týždeň po festivale v Strážnici. Tanečníci a muzikanti FS Váh boli už tradične jeho súčasťou . Účinkovali v prvý festivalový deň v privítanke festivalu s názvom Ako Jožko lacný predal tovar vzácny  a v nočnom programe Z rodu valaského. Po víkendovom domácom festivale sa Váh, tak ako každý rok, pripojil k účastníkom festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademická Nitra.  Tento ročník festivalu hostil 19 kolektívov pôsobiacich pri vysokých školách na Slovensku a v zahraničí.

Medzi početnou kokurenciou si súbor Váh odniesol viacero významných ocenení- kolektívne ocenenie za réžiu a dramaturgiu programového bloku Na pltisku, choreografka Miroslava Palanová cenu za námet a scénické spracovanie tohto bloku, za výnimočnú tanečnú interpretáciu a hlasový prejav si ocenenie odniesol člen FS Váh Jakub Filipko. 

Festivalové leto “Váhistov” pokračovalo na 47. ročníku Podpolianskych folklórnych slávností v Detve. Súbor Váh účinkoval v hlavnom sobotnom večernom programe Cifrovanuo s tancami zo Stankovian a Liptovských Sliačova v nedeľnomgalaprograme Keby rôčky stáli s tancami zo Štrby.

V závere mesica júl sa FS Váh vybral dvakrát na Oravu. Hodinovým programom sa predstavil na XXII. ročníku Folklórnych slávnosti pod Osobitou v Oraviciach a na 6. ročníku obecných slávností v Dlhej na Orave. Prvý augustový víkend sa súbor predstavil na festivale Koliesko v Kokave nad Rimavicou. V záverečnom galaprograme festivalu účinkoval spolu s folklórnym súborom Hornád z Košíc.

 Folklórny súbor Váh navštívil počas svojej 33 ročnej histórie nemálo zahraničných festivalov  a tento rok k nim pridal ďalší. Od 19.- 27.8. súbor navštívil Španielsko. V mestečku Villablanca pri portugalských hraniciach, sa konal 30. ročník medzinárodného folklórneho festivalu. Okrem slovenského zástupcu na festivale účinkovali súbory z Brazílie, Argentíny, Rumunska, Ruska, Gruzínska, Portugalska a samozrejme domáci zástupcovia. Festivalový program začal gastronomickým večerom, kde súbor prezentoval  slovenskú kuchyňu  makovo- jablkovou štrúdľou a liptovskými parenicami. Slovenské delikatesy mali veľký úspech, aj napriek úvodnej neistote degustátorov nakoľko mak sa v ich krajine nepestuje a bol pre nich novou záhadnou chuťou. Počas festivalu folkloristi využili aj horúce španielske slnko na neďalekej pláži v meste Ayamonte. Jeden festivalový večer zavítali aj na festival do Portugalska, kde si svojim večerným programom získali preplnené námestie v mestečku Tavira. Súčasťou festivalu bol aj sprievod mestečkom Villablanca a večerné predstavenie spolu so súbormi z Argentíny, Rumunska, Gruzínska, Portugalska a s domácimi zástupcami.

Príjemné mestečko sa súboristom opúšťalo len ťažko, ale náplasťou na dlhej spiatočnej im bola zastávka vo francúzskom  letovisku Nice, kde ešte naplno využili slnko, pláž a more. Po návrate na Slovensko súbor Váh 2. septembra otvoril Majstrovstvá sveta kozmických modelov v Liptov aréne a plynulo bez prestávky sa pustil do ďalšieho školského roka, v ktorom ho určite čaká opäť  množstvo vystúpení. A v lete 2013 veríme, že aj ďalšia úspešná festivalová sezóna.

Michaela Košová

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Slavka Svajdova

Uspavanky z Moravskeho Lieskoveho

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV