3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Oberačka po sebechlebsky po piaty krát
Oberačka po sebechlebsky po piaty krát

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 6 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Oberačka po sebechlebsky po piaty krát

02. 10. 2012

Už piaty rok sa v Starej Hore, v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v Sebechleboch poriadali slávnosti Oberačka po sebechlebsky. Posledná septembrová sobota roku 2012 patrila nielen vínu, vinárom a labužníkom vína a burčiaku, ale aj folklóru, ktorý organizátori pripravili na tento deň. Vínne pivničky nás vítali v zamračenom počasí, ba aj pár kvapiek padlo, ale neohrozilo to priebeh podujatia, ktorý bol bohatý.

Pred pivničkami nás vítali krásne naaranžované postavičky s humorným nádychom, s doplnkami našich starých predkov, s výpestkami záhrad aj krojovaných bábik v sebechlebskom kroji.  Otvorené pivničky, vôňa guľášu, pečenej klobásy, kačaciny a grilovaného mäsa, ale aj lokše, koláče, štrúdle a zákusky, to boli lákadlá, ktorým sa dalo len ťažko odolať. Stánky so všetkým možným, ale aj s tradičnými remeselnými výrobkami lemovali cestičky a uličky rezervácie. Ľudia sa potkýnali nielen o kamene na ceste, ale aj o jeden druhého, všade bolo plno. Komorný charakter prvopočiatkov tohto podujatia je dávno za nami a nadobúda to megalománske rozmery. V sobotu sa tu stretlo vyše 11.000 ľudí, hladných, smädných a kultúrychtivých.

Spev a dobrá nálada sa ozývali z otvorených pivníc, ale aj z  pódia amfiteátra, kde sa predstavili folklórne súbory domácich spevákov a tanečníkov od predškolského veku až po seniorov. Vyhrávali DH Sebechlebskí hudci, vystúpil detský folklórny súbor Vienok aj Škovránok v prekrásnych sebechlebských krojoch a môžem povedať, že aj napriek malým skúsenostiam boli pri vystúpení milí a čarovní. Videl som ich v zákulisí, čakali v rade popárení chlapci s dievčatkami, nelomcovala nimi tréma, iba na ich vedúcej sa prejavovala malá nervozita. Všetko opadlo, keď sa vystúpenie podarilo a drobce opúšťali javisko za veľkého potlesku obecenstva. Z dospelákov treba spomenúť domácu Folklórnu skupinu Geľovianka a MSS Sebechleban. Musím konštatovať, že v Sebechleboch sa folklórom žije od malička.

Potom už nastúpila folklórna skupina Kýčera na svoj hodinový program a po nich nezabudnuteľný a neprehliadnuteľný folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče. Detvianske a horehronské tance v perfektnom  prevedení, spevy, fujarka a heligónka očarili návštevníkov aj napriek tomu, že  to prijímali skromne, bez emócií, bez mávania rukami nad hlavou, len tak s potleskom a potešením srdca a duše. Amfiteáter sa zaplnil na ďalšie vystúpenie aktérov – Diabolské husle a Čarovné ostrohy. Profesionálna ľudová hudba pod vedením Jána Berkyho-Mrenicu ml. čarovala až struny praskali na cimbale a v tanečnej zložke Čarovné ostrohy naozaj čarovali. Ukázali nám tance z východu, z Myjavy, z Detvy, ale aj tanec s plastovými fľašami a bolo to naozaj skvelé a perfektné. Boli to oni, čo sa v Talentmánii umiestnili veľmi vysoko a tesne pred víťazstvom. Nečudo, že prilákali veľké množstvo návštevníkov do hľadiska.

Potom vystúpil Folklórny súbor Ponitran z Nitry s tancami z okolia Nitry a Tekova a ich vystúpením sa skončila časť folklóru, program potom  pokračoval časťou populárnej muziky, ktorú si užívalo mladé publikum až do tretej hodiny ráno.

Prechádzali sme sa cestičkami a uličkami Starej Hory, sledovali sme otvorené pivničky a stánky s dobrotami, remeselnými výrobkami a suvenírmi. Sprevádzal nás spev z pred pivníc a vrava návštevníkov a zdalo sa mi, že Stará Hora je malá, že nedokáže „stráviť“ toľkých hostí. Ale hovorí sa, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí.

Uvedomujem si, že pripraviť a zorganizovať takúto akciu si vyžaduje nesmierne úsilie ľudí, ktorí folklórom žijú, veliké náklady, ktoré pomáhajú vykryť sponzori a ochotu folklórnych telies, ktoré si nájdu čas na toto podujatie a potešia návštevníkov svojím umením. A za to vari povedať ĎAKUJEM všetkým je dosť málo.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Starej mamke umrel cigan

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV