3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fujaristi v Čičmanoch v siedmom ročníku.
Fujaristi v Čičmanoch v siedmom ročníku.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Fujaristi v Čičmanoch v siedmom ročníku.

04. 10. 2012
Čičmany, Gregorovo humno

Posledná septembrová sobota roku 2012 bola pod mrakom, aj sa zdalo že zaprší, ale zapršalo až na noc a následná nedeľa bola ako vymaľovaná. Cesta cez Strážovské vrchy pod Javorinkou a Vysokou bola na úrovni 5.cenovej skupiny, ale vynahradil nám to pohľad na stráne pod Strážovom pri vchádzaní do Čičmian. Posledné septembrové dni a začiatok októbra, to je už doba v týchto končinách pokročilá a pohľad na okolité stromy dávali najavo, že je tu jeseň. Prenádherný a upokojujúci bol pohľad na zafarbujúce sa stromy, ktoré ešte len chytali tú povestnú jesennú farbu. Krásna široká dolina, veľké lúky, cítili sme čerstvý vzduch, vôňu lesa a trávy, ale ovečky už nespásali.

S takýmito dojmami sme vstúpili do maľovanej dediny, kde sa už po siedmykrát stretali fujaristi zo všetkých kútov Slovenska, aby sa tu predviedli, zahrali, zaspievali a zatancovali a potešili obdivovateľov a nadšencov folklóru a slovenských fujár vôbec. Fujara, zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO tu vydávala prekrásne zvuky a tóny v Gregorovom humne. Bol to sviatok, aj keď bola nedeľa, bol to deň sviatočný, pretože pohľad na muzikantov oblečených v prekrásnych slovenských krojoch, to bolo niečo nevídané. Tu som si spomenul na slová mojej mamy, že aj do kroja sa treba vedieť obliecť. A veru bolo čo vidieť, mužov v detvianskom kroji s klobúčikom nabok, očovské dievky v krásnych rukávcoch a vyšívaných zásterách, horehroncov vo vyšívaných kožuštekoch a súkenných nohaviciach, ale aj 88.ročnú babičku z Mestečka (tak sa volá dedina) v púchovskej doline v krásnom čepci a ešte krajších rukávcoch. Chodili po Čičmanoch ako pávy po zámockom parku a nechali sa fotografovať návštevníkmi bez priekov a bez okolkov, ba s radosťou.

Program slávností fujarášov – tak by sa dalo toto podujatie aj nazvať - striedali zvuky fujár, fujariek, gájd či píšťaľ, ale aj zvuky heligónky a ústnej harmoniky a boli okorenené aj humorným slovom cigánky Arane z Jarovníc. (Téma nanajvýš aktuálna). Keď zazneli mohutné tóny fujary-trombity z púchovskej doliny či z Chrenovca-Brusna, mráz nám prešiel po tele a triasla sa zem. A keď potom zaznel spev mladých dievčat tiež z púchovskej doliny, bolo to ako vtáčí spev v korunách stromov.

Fujaristi, rozdelení do skupín zanôtili na fujarke či na fujare a zahúdli tú svoju. Ej, bisťu, ale to bolo krásne. Zahrať a zaspievať tak po svojom, po našsky, aj keď sem-tam hlások trošku uletel, veď po dva dni hrať a spievať je dosť náročné, bolo to nádherné. Sledovať krojovaných fujaristov na slnkom zaliatom pódiu bola priam lahôdka a pastva pre oči a pre uši. Spevy a zvuky fujár vystriedali tance očovskej družiny. Zakrepčili na pódiu detvianske tance a veru, bolo sa na čo pozerať. Rezké tance, rozkazovačky a vykrúcačky priam ohurovali divákov. A keď do toho zaznel spev heľpianskych piesní, bolo to ako pohladenie.

Prestávka medzi vystúpeniami nám dala možnosť pokochať sa maľovanými čičmianskymi drevenicami, krásnymi červenými muškátmi v oknách, ale aj krásou okolitej prírody, strmými kopcami hôr pod Strážovom a začínajúcej jesene. Ale nielen dušu, ale aj telo bolo treba potešiť a veru bolo čím. Výborný guľáš, bryndzové halušky, kapustnica a iného bolo na dostač a čo bolo veľmi znateľné a neprehliadnuteľné, vzájomného priateľstva medzi hudobníkmi bolo neúrekom, ktoré bolo ako chytľavá choroba. Cítili sme sa tu ako v jednej veľkej rodine, naraz sme zistili, že patríme do nej, že sme jej súčasťou. Stretnutia, objatia a aj bozky patrili k tomu. A keď sme k tomu všetkému počuli na námestí Čičmian plieskať korbáčom, šugiare ozývajúce sa dedinou sa odrážali medzi kopcami okolo, ocitli sme sa v dobe svojho detstva. To tiež patrilo k programu.

Treba dodať, že podujatie ocenila aj pani starostka Čičmian udelením čestného občianstva Michalovi Filovi, organizátorovi a duše tejto akcie za propagáciu obce. Veľké ďakujem od Juraja Kudjaka na záver všetkým účinkujúcim aj návštevníkom bolo bodkou a ja už len môžem dodať tiež: ĎAKUJEME organizátorom.

Text a foto: Milan Hlôška

 

http://www.jankohrasko.sk/sutaz/15502/stretnutie-fujaristov-cicmany-2012/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Marianna Zelezna

V lisi studenocka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV