3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fujaristi v Čičmanoch v siedmom ročníku.
Fujaristi v Čičmanoch v siedmom ročníku.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Fujaristi v Čičmanoch v siedmom ročníku.

04. 10. 2012
Čičmany, Gregorovo humno

Posledná septembrová sobota roku 2012 bola pod mrakom, aj sa zdalo že zaprší, ale zapršalo až na noc a následná nedeľa bola ako vymaľovaná. Cesta cez Strážovské vrchy pod Javorinkou a Vysokou bola na úrovni 5.cenovej skupiny, ale vynahradil nám to pohľad na stráne pod Strážovom pri vchádzaní do Čičmian. Posledné septembrové dni a začiatok októbra, to je už doba v týchto končinách pokročilá a pohľad na okolité stromy dávali najavo, že je tu jeseň. Prenádherný a upokojujúci bol pohľad na zafarbujúce sa stromy, ktoré ešte len chytali tú povestnú jesennú farbu. Krásna široká dolina, veľké lúky, cítili sme čerstvý vzduch, vôňu lesa a trávy, ale ovečky už nespásali.

S takýmito dojmami sme vstúpili do maľovanej dediny, kde sa už po siedmykrát stretali fujaristi zo všetkých kútov Slovenska, aby sa tu predviedli, zahrali, zaspievali a zatancovali a potešili obdivovateľov a nadšencov folklóru a slovenských fujár vôbec. Fujara, zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO tu vydávala prekrásne zvuky a tóny v Gregorovom humne. Bol to sviatok, aj keď bola nedeľa, bol to deň sviatočný, pretože pohľad na muzikantov oblečených v prekrásnych slovenských krojoch, to bolo niečo nevídané. Tu som si spomenul na slová mojej mamy, že aj do kroja sa treba vedieť obliecť. A veru bolo čo vidieť, mužov v detvianskom kroji s klobúčikom nabok, očovské dievky v krásnych rukávcoch a vyšívaných zásterách, horehroncov vo vyšívaných kožuštekoch a súkenných nohaviciach, ale aj 88.ročnú babičku z Mestečka (tak sa volá dedina) v púchovskej doline v krásnom čepci a ešte krajších rukávcoch. Chodili po Čičmanoch ako pávy po zámockom parku a nechali sa fotografovať návštevníkmi bez priekov a bez okolkov, ba s radosťou.

Program slávností fujarášov – tak by sa dalo toto podujatie aj nazvať - striedali zvuky fujár, fujariek, gájd či píšťaľ, ale aj zvuky heligónky a ústnej harmoniky a boli okorenené aj humorným slovom cigánky Arane z Jarovníc. (Téma nanajvýš aktuálna). Keď zazneli mohutné tóny fujary-trombity z púchovskej doliny či z Chrenovca-Brusna, mráz nám prešiel po tele a triasla sa zem. A keď potom zaznel spev mladých dievčat tiež z púchovskej doliny, bolo to ako vtáčí spev v korunách stromov.

Fujaristi, rozdelení do skupín zanôtili na fujarke či na fujare a zahúdli tú svoju. Ej, bisťu, ale to bolo krásne. Zahrať a zaspievať tak po svojom, po našsky, aj keď sem-tam hlások trošku uletel, veď po dva dni hrať a spievať je dosť náročné, bolo to nádherné. Sledovať krojovaných fujaristov na slnkom zaliatom pódiu bola priam lahôdka a pastva pre oči a pre uši. Spevy a zvuky fujár vystriedali tance očovskej družiny. Zakrepčili na pódiu detvianske tance a veru, bolo sa na čo pozerať. Rezké tance, rozkazovačky a vykrúcačky priam ohurovali divákov. A keď do toho zaznel spev heľpianskych piesní, bolo to ako pohladenie.

Prestávka medzi vystúpeniami nám dala možnosť pokochať sa maľovanými čičmianskymi drevenicami, krásnymi červenými muškátmi v oknách, ale aj krásou okolitej prírody, strmými kopcami hôr pod Strážovom a začínajúcej jesene. Ale nielen dušu, ale aj telo bolo treba potešiť a veru bolo čím. Výborný guľáš, bryndzové halušky, kapustnica a iného bolo na dostač a čo bolo veľmi znateľné a neprehliadnuteľné, vzájomného priateľstva medzi hudobníkmi bolo neúrekom, ktoré bolo ako chytľavá choroba. Cítili sme sa tu ako v jednej veľkej rodine, naraz sme zistili, že patríme do nej, že sme jej súčasťou. Stretnutia, objatia a aj bozky patrili k tomu. A keď sme k tomu všetkému počuli na námestí Čičmian plieskať korbáčom, šugiare ozývajúce sa dedinou sa odrážali medzi kopcami okolo, ocitli sme sa v dobe svojho detstva. To tiež patrilo k programu.

Treba dodať, že podujatie ocenila aj pani starostka Čičmian udelením čestného občianstva Michalovi Filovi, organizátorovi a duše tejto akcie za propagáciu obce. Veľké ďakujem od Juraja Kudjaka na záver všetkým účinkujúcim aj návštevníkom bolo bodkou a ja už len môžem dodať tiež: ĎAKUJEME organizátorom.

Text a foto: Milan Hlôška

 

http://www.jankohrasko.sk/sutaz/15502/stretnutie-fujaristov-cicmany-2012/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Janka Holeštiaková

Zaspal Janík

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV