3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Cibuľové zvyky
Cibuľové zvyky

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Cibuľové zvyky

07. 10. 2012
Pukanec

Cibuľa sa u nás pestuje od nepamäti. Ale vypestovať dobrú cibuľu treba vedieť. Na jar sa zasadí tzv. „štupľovka“ (malé cibuľky), ktorá do leta vyrastie na peknú cibuľu. Keď sa na budúci rok zasadí veľká cibuľa, tak do leta vykvitne a prinesie semienka. Z tých ďalším rokom vyrastú malé cibuľky – sadzačky – „štupľovky“.

Ale napríklad v Pukanci dokázali tento proces skrátiť. Pestovanie cibule v Pukanci má svoje tradície. Semienka na jar zasejú,  polievajú, okopávajú vytrvalo, až vyrastú priesady. Tie potom presadia, znovu okopávajú, polievajú a do leta vyrastie cibuľa krásna, veľmi jemnej chuti a vôbec neštípe. Chodili ju predávať do širokého okolia s veľkým úspechom.

Zrelú cibuľu bolo treba vytrhať keď vňať povädla a „zlomila“ sa, presušiť, očistiť a pripraviť na zimu. Najlepšie sa skladovala  v chladnej suchej komore. Cibuľa sa viazala viacerými spôsobmi, bola to krásna práca, ale bolo treba na ňu veľa šikovnosti a trpezlivosti. Pekne očistená cibuľa sa zapletala do vrkočov, vňať nemohla byť veľmi vysušená, lebo by sa lámala. Aby sa veniec nepretrhal po zavesení, spevnil sa konopným špagátom pri zapletaní.  Ukončil sa zviazanou vňaťkou do slučky a zavesil  za špagát. Zložitejšie a krajšie bolo viazanie do špagátu preloženého na polovicu. Do tejto slučky sa postupne zachytávala vňať obtáčaním okolo špagátov tak, aby cibuľa zostávala po obvode valca kol-dokola.  Pekne zaviazaná cibuľa bola hotovým umeleckým dielom a bola ozdobou každej kuchyne. V komore vydržala do novej úrody, lebo mala dobrý prístup vzduchu. Cibuľa sa mohla skladovať aj tak, že sa celá vňať odstránila vykrútením, ale zavesiť sa už nedala. Mohla sa viazať tiež do viazaničiek, vňať sa zviazala špagátom, nebolo to veľmi praktické, lebo usušená vňať sa lámala a mrvila. Na skrášlenie kuchyne sa používal ešte jeden spôsob viazania. Na drevenú paličku sa priviazali klásky obilia, sušené kvety a začalo sa s priväzovaním cibule. Hlavičky cibule smerovať ku kláskom, vňať sa ukladala k drievku opačným smerom. Takto sa postupne po obvode priväzovala cibuľa, až sa palička zaplnila. Vňať sa uviazala do pekného drdola, ozdobila stuhami, sušenými kvetmi, prípadne papričkami. Aj cibuľa na paličke sa viazala viacerými spôsobmi – striedali sa malé aj väčšie cibuľky, biela, červená aj žltá cibuľa dokázala vytvoriť po obvode prekrásne vzory a kombinácia s kvetmi a plodinami vytvárala dokonalé umelecké dielo a ozdobu každej kuchyne.

 V niektorých oblastiach, kde sa pestovala cibuľa vo veľkom, napr. v Maduniciach vedeli cibuľu zapletať do sietí a vytvárať krásne obrazce zvieratiek, motívov z rozprávok a pekných vzorov z rôznych veľkostí a farieb cibule. V súčasnej dobe usporadúvajú každý rok cibuľové slávnosti s veľkým úspechom. Zlaté, ale aj biele a červené šupky cibule boli vždy veľkou inšpiráciou pre šikovné ruky a takto sa spájalo príjemné s užitočným.

Aj cesnak sa viazal, aby sa ľahko skladoval zavesený. Viazal sa do viazaničiek (zriedkavejšie), častejšie sa zapletal do vrkočov (s väčším odstupom hlávok). Dozretý cesnak sa očistil tak, že ešte vlhké vrchné šupky sa stiahli (vňať), až hlávka ostala krásna biela, korienky sa skrátili. Ešte poddajná vňať sa zapletala do rovného vrkoča, vpletali sa stužky, koniec vrkoča sa uviazal do drdolčeka, ozdobil stužkami alebo konopným špagátikom. Hlavičky ležali len po oboch stranách, nie dookola. Aj paprika, hlavne štipľavé papričky, feferónky, guľaté papričky sa priväzovali alebo navliekali na špagátik vo väčšej vzdialenosti a tvorili súčasť kuchýň. Kolorit dopĺňali sušené viazaničky korením a liečivých bylín.

 Text: Anzelma Hlôšková

 Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MYJAVSKA CIMBALOVKA

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV