3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Boli sme, videli sme, počuli sme v Margecanoch
Boli sme, videli sme, počuli sme  v Margecanoch

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Boli sme, videli sme, počuli sme v Margecanoch

14. 10. 2012
Margecany, Kultúrny dom

Východoslovenské folklórne združenie už niekoľko rokov organizuje  program dedinských folklórnych skupín „Veniec krásy vekmi uvitý“, ktorý sa uvádzal v rámci festivalu dedinskej kultúry v Košiciach. Festival bol spomienkovou slávnosťou, venovanou významnej osobnosti zaslúžilej umelkyni Melánii Nemcovej, nestorke kultúrneho života našich regiónov, mimoriadne uznávanej u nás doma, ale aj v zahraničí. Východoslovenské folklórne združenie, Podtatranské osvetové stredisko Poprad a obec Margecany nás všetkých  pozvali  na podujatie Antológia folklóru, ktorý sa konal v Kultúrnom dome v Margecanoch.

A tak sa aj naša redakcia vybrala do malebnej obci na Spiši, kde folklórom  tunajší ľudia žijú už niekoľko desaťročia a dodnes  uchovávajú  zvyky, obyčaje, ľudové piesne, tance  svojich predkov.  Stretli sa tu nadšenci folklóru a milovníci ľudových piesní, tancov, známi i návštevníci z iných obcí ale hlavne stovky učinkujúcich:  FSk Jadlovec a DFS Jadlovček, Margecany, FSk Kluknavčanka Kluknava, FSk Folkmarčanka I. a FSk Folkmarčanka II. Veľký Folkmár, FSk Vinica Myslava, FSk Raslavičan Raslavice, FS Borievka a FS Hornád Košice,FS Jurošík a FS Zemplín Michalovce,FS Magura Kežmarok,FS Vagonár Stará škola Poprad,DFS Jánošíček Svit a sólisti Michal Hirko a Jozef Topoľovský s partnerkami.

V spomenutú sobotu sa uskutočnil už druhý ročník "Margecanske fajnoty". Táto kultúrno-spoločenská udalosť prebiehala zároveň aj v duchu mesiaca úcty k starším,  zorganizovaná FSk Jadlovec z Margecian. Nechýbala fotogaléria okresu Gelnica na historických fotografiach, ktorá je dielom Združenia Ulijana z Kojšova. Stretávali sme sa  medzi stánkami s občerstvením so svojimi známymi a priateľmi, s ľuďmi v krojoch s usmiatymi tvárami.

Po úvodných príhovoroch už nasledoval  program, rozdelený do dvoch častí. V prvej časti sa nám ja javisku predstavil FS Hornad a FS Borievka, ktorí  nám v plnej paráde predviedli nádherný parchovianský, zamutovský, ciganský, pozdišovský čardáš. V druhej časti programu nám folklórne súbory a skupiny ukázali krásu jedinečného párového tanca kruty, kruceny či do šafľika a nechýbalo tu aj vystúpenie detského folklórneho súboru "Jadlovček" a FSk "Jadlovec" z Margecian. Okrem iného nám FS Hornad  zatancoval krucenu z  Bystrian, FS Borievka tance zo Žakaroviec, FS Zemplín tanec "Ach Haničko Kertisová", "Dubi lupšaj", FS Vagonár krutu a čardáš a v tomto programovom bloku sa na javisku predstavila aj FSk Vinica Myslava,  FSk Kluknavčanka Kluknava, FSk Folkmarčanka I. a FSk Folkmarčanka II. Veľký Folkmár, FS Jurošík,DFS Jánošíček Svit a sólisti Michal Hirko a Jozef Topoľovský s partnerkami.

Vystúpenia folklórnych súborov a folklórnych skupín  mali dobrý ohlas, diváci žasli , pískali a z vystúpenia, ktoré bolo nielenže odmenené silným potleskom divákov, ale aj svojím tanečným umením a spevom vyburcovali návštevníkov tohto podujatia natoľko, že nikto z nás nechcel, aby to skončilo. Práve húževnatosť a úsilie predviesť to najlepšie na javisku bolo cítiť zo všetkých účinkujúcich. Celý program mal silu, dynamiku aj energiu. Mohli ste tu na javisku vidieť tie najlepšie folklórne telesa z východného Slovenska, mladých i starších, ako sa s radosťou bavia na tejto veľkolepej slávnosti. Organizátori pripravili opäť bohatý a vynikajúci program pre široké okolie. Atmosféra, ktorá sa šírila bola neopísateľná, no tí , ktorí tam boli, určite vedia, o čom píšem. Bolo to podujatie príjemné a bezprostredné, milé a úprimné.

Patrí sa mi za všetkých poďakovať, všetkým účinkujúcim za to, akým spôsobom dokázali preniesť krásu ľudového umenia na pódium a akým spôsobom ju rozdávali nám divákom. Toto viac ako vydarené  podujatie a okamihy prežité v ňom sa zapisujú do pamätí  ľudí a ostávajú na tom pravom mieste tam, kde sa kedykoľvek môžeme vrátiť a zaspomínať. Je veľmi ťažko opísať pocity, je úžasné to zažiť práve u nás v Margecanoch. Verím, že aj na budúci rok sa tu opäť stretneme v takom hojnom počte nás-folkloristov!

Text a foto: Ľudmila Hricková

Pozrite si video: Antológia folklóru 2012

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kandracovci

Ach mamičko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV