3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Žijú z nadšenia
Žijú z nadšenia

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Žijú z nadšenia

16. 10. 2012
Hermanovce

Folklórny súbor Hermanovčan si v nedeľu pripomenul 45. výročie svojho vzniku a do života uviedol svoje najnovšie CD Uzka dražka.

„Veľmi ma teší, že to semienko, čo sme vtedy zasiali, vyrástlo do takej krásy,“ vyslovil dojatý zakladateľ folklórneho súboru Hermanovčan Pavol Ragančík počas toho, ako si „jeho dieťa“ pripomínalo svoj zrod. Do areálu hermanovského kaštieľa Pechy si kvôli tomu našlo cestu približne päťsto ľudí.

Súbor sa im za to odmenil prierezovým programom, kde zdôraznil hlavne kontinuitu, vďaka ktorej súbor už dlhé desaťročia funguje. Predstavili sa tak najmenšie deti zo súboru  Hermanček, speváčka Dajana Novotná, tohtoročná bronzová medailistka zo súťaže Slávik Slovenska a svoje kosti nanovo rozhýbali i tanečníci z predošlej generácie. Tí vo vzájomnej konfrontácii s podstatne mladšími súboristami pri tanci Verbunk ukázali, že folklór zo seba jednoducho vymazať nedokážu. Tu si zatancoval  aj najstarší člen súboru Karol Dzurík (62), ktorý je v súbore bez niekoľkých mesiacov takmer od jeho vzniku. Hlavné slovo však patrilo súčasným členom súboru. Tanečníci vytiahli nielen najzaujímavejšie tance, či ich časti z truhlice, ale ukázali aj novú choreografiu od hermanovského rodáka Fera Novotného.

Speváci zasa predstavili najnovšie piesne, ktoré zachytili na novom CD s názvom Uzka Dražka. Práve jeho predstaveniu a uvedeniu do života patrila časť programu. Krstným otcom nového nosiča sa stal Ľubomír Šimčík, primáš folklórneho súboru Šarišan. Ten sa vyznal, že Hermanovce sú mu veľmi blízke, pretože do desiatich rokov v nich vyrastal. Dokonca býval priamo v areáli kaštieľa Pechy. Ten vtedy slúžil ako škola, v ktorej učil jeho otec. „Nech hlavne teší ľudí,“ zaprial svojmu „krstniatku“ a polial ho voňavou slivovicou.

Hoci Hermanovčan má aj vlastnú cimbalovú muziku, pri nahrávaní im pomáhala partia hudobníkov okolo Stanislava Baláža z Raslavíc. „Spolupráca bola obohacujúca aj pre nás a som rád, že v Hermanovciach teraz máme toľko nových kamarátov,“ tešil sa primáš Stanislav Baláž.

„Som rád, že po niekoľkých rokoch príprav a zháňania peňazí sme myšlienku nového CD konečne zrealizovali, a že to všetko sa nám podarilo práve pri našom výročí. Naša práca je totiž také dlhodobé putovanie po „uzkej dražke“, keď sa boríme s rôznymi prekážkami, ale hlavne vďaka nadšeniu a ochote našich ľudí sa nám ich darí prekonávať a občas vyjsť aj na takúto diaľnicu oslavovania. Teší ma, keď vidím radosť ľudí z našej práce, ktorej sa venujeme so srdcom a verím, že ešte dokážeme túto partiu udržať, aby sme tak mohli robiť ďalej,“ zhrnul vedúci súboru Miroslav Jurčišín.

Nové pesničkové „dieťa“ sa ešte poriadne medzi ľudí ani nedostalo, no už si našlo svojich priaznivcov. „My sme sem prišli iba kvôli novému CD. Páči sa nám totiž to prvé a priznám sa, že niektoré piesne z neho spievame aj u nás,“ prezradil folklorista Ľudovít Kasprik, ktorý do Hermanoviec prišiel na tandemovom bicykli s nevidiacim priateľom až z Hertníka pri Bardejove.

Folklórny súbor Hermanovčan vznikol na jar v roku 1967 v Hermanovciach (okr. Prešov). Počas svojej činnosti reprezentoval Slovensko na festivaloch v Poľsku, Bosne a Hercegovine, v Turecku i v Grécku. V roku 1996 súbor  vydal svoj prvý nosič s piesňami nazvaný Z Hermanovec pujdzem.

 Text: Milan Grejtak

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Drahos Dalos

Ujo Bernard Garaj zo Zlatých Moraviec 2

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV