3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ako bolo v Žabokrekoch
Ako bolo v Žabokrekoch

Ohodnoť článok hráškami


(6/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Ako bolo v Žabokrekoch

22. 10. 2012
Žabokreky

V poslednú septembrovú sobotu patrilo popoludnie v Žabokrekoch len a len zemiakom a po prvýkrát aj technike, vďaka ktorej celá naša dedinka zemiaky pestuje – TRAKTOROM!

 

Láskavé ruky našich šikovných gazdiniek z Denného centra seniorov od rána pripravovali zemiakové pochúťky a v kuchyni kultúrneho domu spracovali celkom 2 vrecia zemiakov. Ďalšie vrece sa varilo v “paráku” – donedávna úplne bežnom vybavení žabokreckých domácností. Zemiaky darovali: poslanec OZ-Rasťo Polonec, Mirko Polonec (Kompótik), Vladko Kmeť, Miňo Valocký a Milanko Chromčík.

 Okrem výborných zemiakových placiek, zemiakovej babky, pečených zemiakov, číru a hranoliek mali návštevníci týchto hodov možnosť ochutnať aj pochúťky od domácich, ktorí priniesli svoje vlastné výrobky. Príjemne prekvapili chutnučké šúľance Majky Ciklaminiovej, tradične výborné zemiakové lokše Palka Fabra, zemiakovo-bryndzové pirohy pani Dudekovej, po ktorých sa len zaprášilo a nakoniec chutné zemiakové koláčiky od pani Želky Poloncovej. Najväčším prekvapením pre všetkých malých i veľkých “gazdov” boli pristavené traktory. Naleštené stáli hrdo v rade pred dvorom základnej školy a vedľa nich ich majitelia. Najstarší je z roku 1966 ! Všetky malotraktory sú vyrobené alebo upravené domácimi majstrami a verne slúžia už celé desaťročia pri obrábaní políčok a záhrad. Takto sme mali možnosť obdivovať výsledok zručnosti a šikovnosti našich ľudí. Určite má každý traktor v našej dedine vlastnú zaujímavú históriu a pre nás je to výzva túto históriu zaznamenať. V najbližších mesiacoch sa o to pokúsime. Zaslúžia si to ľudia i technika :).

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na zemiakovom dni podieľali či už prácou alebo účasťou!

 

Text: Zuzana Valocká

starostka obce Žabokreky

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LUCNICA BRATISLAVA

09

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV