3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spevom otvárala srdcia
Spevom otvárala srdcia

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Spevom otvárala srdcia

01. 11. 2012
Drienov

"Spevom otvárala  srdcia" je názov životopisnej knihy o našej slávnej speváčke, ktorá už nie je medzi nami, Janky Guzovej. Narodila sa v Žakarovciach v rodine banníka ako štvrté dieťa 4.4.1917. Zomrela ďaleko od domova v americkom New Yorku v r. 1993.

Nakladateľstvo Matice slovenskej vydalo v tomto roku jej životopisnú knihu "Spevom otvárala  srdcia". Bolo to zároveň aj motto tretieho ročníka spomienkovej slávnosti, ktorá sa konala 28.10.2012 v obci Drienov, na jej počesť. Tam Janka Guzová pôsobila ako mladá začínajúca učiteľka počas 2. sv. vojny.

Počas bohatého kultúrneho programu nám moderátorka predčítavala úryvky z knihy o tom, ako za dlhých zimných večerov chodievali ženy v Drienove na priadky do domu pani domácej, u ktorej Janka (pani učiteľka bývala). Spievali, žartovali, ona ich pozorne počúvala a zapisovala si piesne. Časom sa začala aj jej spevácka púť po javiskách doma aj v ďalekej cudzine s doprovodom cimbálovej hudby Prešovčan, a to pre Slovenský rozhlas v Prešove r. 1942. V rokoch mladosti zozbierala mnoho piesní v Drienove, rodných Žakarovciach a inde. Celkom 900 piesní, 150 vydala v zborníku Spevy nášho ľudu a Janka Guzová spieva. Pretavila ich svojim nezameniteľným hlasom do grandióznej podoby. Naspievala aj rómske piesne. Citujem: ,,Zožala som s nimi veľa úspechov”. Živá spomienka je dochovaná vďaka kvalitným nahrávkam Slovenského rozhlasu. V ukážke čítanej z knihy zaznelo aj jej citové vyznanie: ,, Keď spievam, som naozaj šťastná. Spev ma unáša do čarovného sveta krásy, kdesy nad oblaky.”. Veru, každý, kto si našiel v to chladné nedeľné popoludnie čas, premohol svoju pohodlnosť a prišiel do vyzdobenej telocvične miestnej ZŠ, bol naozaj šťastný. Pohľad na plné hľadisko usmiatych tvárí tomu skutočne nasvedčoval. Interpreti zúčastnených kolektívov vytvorili neopakovateľnú atmosféru, a to : solisti Mária Memcová a Fillip Kriš, DFS Drienka, ŽSS Harščan zo Záborského, V. Ňachaj, FS Rozmarín Ličar tovce, FS Rozmarija – MSS Uľej Prešov, Karička Kostolná pri Hornáde. Danko Falat a Saška Brutovská.

Akciu usporiadali ženy MO Slovenskej únie žien, pani Sokolová, pani Mgr. Svitková pod záštitou obecného úradu a pána starostu J. Petra. Miestni nadšenci folkloru usporadúvajú toto podujatie s cieľom utvárať v mládeži národne povedomie, lásku k správnym hodnotám a tradíciám zdedených po našich pracovitých a šikovných predkoch.

PS: Je potešujúce, že piesne, ktoré J. Guzová spopularizovala, si aj naďalej nachádzajú interpretov medzi mladými ľuďmi. Dokazujú to aj mnohé podujatia v našom okrese. Hudba má predsa ľudí spájať a činiť šťastnými. Len obec či komunita, ktorá žije pospolu, rada sa stretáva, žije družne  - len tá skutočne žije, a nie len prežíva. Ak žije každý sám pre seba, či nenazveme ho sebcom? Naši predkovia nežili uzavreto, ako človek 21. storočia, v štvorlitrovom pohári. Spolu prežívali radosť, zábavu, spolu pri práci na poli, spolu v kostole, na páračkách peria, s kudzeľu... bol to skutočný spoločenský život. Dnes každý si žije osve. Sám pri televízii, sám pri počítači... Na dnešnú zábavu dnes treba hlavne peniaze, elektrinu. Niekdajší život na dedine, pieseň či tanec bol predsa zadarmo! Stačil aj hrebeň s papierikom, heligónka a v nedeľu sa mládež aj sama zabavila za dedinou alebo v tzn. kúdeľnej chyži.

Autorka: Eva Hrabková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jozef Svintek

Dobrý večer, frajerôčka moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV