3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Naši predkovia mali cit pre krásu!
Naši predkovia mali cit pre krásu!

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Vlado Michalko (Vlado)

Vlado Keby folklór bola žena, tak už som ženatý...

Naši predkovia mali cit pre krásu!

12. 11. 2012

Naši predkovia mali cit pre krásu!

Ako mladého človiečika ma absolútne odpudzovalo nepravdivé umelé a patetické pretavenie folklórneho materiálu na scéne. Hlavne preto som do mojich sedemnástich rokov nenávidel folklór a čokoľvek s tým súvisiace, veď aj nárečie neovládam z toho istého dôvodu. Nevedel som pochopiť, ako môže byť napríklad Flamenco tak živelné a energické a u nás doma presný opak? Prečo, keď sa v živote správame a prejavujeme prirodzene? Podobné otázky som si kládol v sedemnástich až do momentu, kedy sa mi naskytla možnosť zhliadnuť prvé archívne materiály a absolvovať výskumy priamo v teréne. Od tej chvíle milujem našu tradičnú ľudovú kultúru. Myslím, že poznanie našej minulosti a tradícií môže kohokoľvek veľmi jednoducho obohatiť o zdravú sebadôveru a hrdosť v momente, kedy si uvedomíme, aké hodnoty vytvorili a zanechali naši  predkovia. S kľudným svedomím  sa môžeme, ako aj naši  hokejoví reprezentanti, postaviť vedľa ktorejkoľvek krajiny sveta.

Obliecť sa do kroja, zatancovať, zaspievať a uvedomiť si, o koľko sme ako malá krajinka rôznorodejší a bohatší. Naši  predkovia mali cit pre krásu!

Autor: Vlado Michalko 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Jastrabcan Sarisske Jastrabie

Nečuduj śa Janku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV