3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Prehliadka matičných kultúrnych kolektívov
Prehliadka matičných kultúrnych kolektívov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Prehliadka matičných kultúrnych kolektívov

13. 11. 2012
Nitra, Dom Matice slovenskej

 V sobotu 10.novembra 2012 sa v Dome Matice slovenskej v Nitre stretli mladé i staršie kolektívy z okolia Nitry, aby sa  predstavili so svojím kultúrnym programom z oblasti folklóru. Zišli sa tu matičiari z Hájskeho, Močenku a Jarku, ktorých doplnili seniori z Nitry. Oblasť týchto troch obcí sa nachádza južne od Nitry, na hranici Nitrianskej a Podunajskej pahorkatiny a keďže spolu susedia, vzájomne sa približujú svojím folklórom a krojmi, aj keď niektoré časti odevu majú svojský, trochu odlišný a charakteristický štýl. Chlapci a dievčatká z detského folklórneho súboru Kepežďanečka boli v krásnych krojoch, rovnako, ako aj dospelý súbor Kepežďanka. (Obec Hájske sa menovala kedysi Kepežď). Farebné pruclíky vo farbách nezábudky či nechtíka, čipkované goliere a vyšívané rukávce v krásnych vzoroch, čierne zástery s bohatou výšivkou po okraji, na hlavách vyšívaný čepiec. Muži, ale aj chlapci mali na sebe ľajblík bohato vyšívaný, vo farbe kvetu čakanky, pod ním košeľa vyšívaná, mašľou na krku previazaná.

Fertuška – tak sa volá dievčenská folklórna skupina z Jarku – v bledomodrých „fertuškách“, okraj lemovaný stuhami a čipkou, v bohato vyšívaných ľajblíkoch pôsobili naozaj impozantne. Farba zástery vari farbu neba pripomína a približuje, k nebu sa obracia. Z lúčnych kvetov farby zbiera a na ľajblík povyšíva. Rukávce nazberkané, výšivkou pokryté. Zaspievali a zatancovali s radosťou a ľahkosťou, veď už vystupujú spolu nejaký ten rok.

Mladí Kepežďania sa ukázali  s programom v tanečno-speváckej zložke, hlásky anjelské, prejav skoro suverénny, ej veru, majú byť na čo pyšní Kepežďania. Vyrastá im vzácny dorast, len ho vypestovať do krásy a do kvality. Veď aj majú svoje vzory medzi dospelými, ktorí zaspievali svoje ľudové piesne a ukázali  tradičnú kepežďanskú svadbu s prípravou, odobierkou, rozlúčkou, ale aj so snímaním party a začepčením nevesty tak, ako to bývalo kedysi. Nachystali dobrôt na svadobný stôl, dobrého vína a dobrej nálady, že sme si mysleli, že je to skoro ako naozaj. Neveste medom ústa potreli, aby mala sladký život a mladému zaťovi tanier podali tak, aby sa rozbil, pre šťastie a  aby ho žienka mala pod papučou. 

Folkloristi z Hájskeho zaplnili väčšiu časť programu, veď ich MO Matice slovenskej bol aj iniciátorom a spoluorganizátorom tejto krásnej akcie. Močenskí speváci zaspievali piesne za podpory harmoniky a heligónky, hlasy mohutné a krásne. Aj detičky z Močenku zatancovali a povykrúcali sa.

Folklórna skupina Senior-Matičiar z Nitry, ktorá vznikla pri Jednote dôchodcov Slovenska sa predstavila so svadobnými zvykmi z Tekova, nosením svadobných darov v predvečer svadby spojené s „dobrými radami“ starších, príbuzných a priateľov, lebo „svadobní rodičia pozývajú svojich kmotrov, bratov, švagrov, susedov aj iných priateľov, že im dal Pán Boh takie  dietky dožiť, ktoré chcú stav panenský premeniť a do stavu  manželského vstúpiť“. A dobrá rada na začiatok manželského spolužitia práve od svadobných hostí nie je na zahodenie. Hlavne pre nevestu. Nevesta dostala do daru vankúše, aby mali mladí na čom spávať a perinu, aby sa mali čím prikryť, hodvábnu šatku na hlavu, aby bola pekná a ďalšie dary, ktoré jej zachovajú spomienku na tento slávnostný okamih.

Boli sme na dvoch svadbách, aj na zábave s Fertuškami a bolo nám príjemne. Podujatie, ktoré aktívne podporili matičiari z Hájskeho a z Domu MS v Nitre a ktoré sa vari premení na pravidelné prehliadky matičných folklórnych súborov a kolektívov z okolia Nitry bolo vydarené.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Anka Poracova

A okolo Levoci; Budu hrac

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV