3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny večer... Balady.
Folklórny večer... Balady.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Folklórny večer... Balady.

14. 11. 2012
Nitra, v Synagóge

V utorkový večer 6.novembra 2012 sa uskutočnil  v Synagóge v Nitre folklórny večer pod názvom Balady. Zorganizovalo ho Krajské osvetové stredisko v Nitre s podporou mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja a OZ Kultúra Podzoboria. Podujatie bolo pripravené v rámci programu komorných  koncertov inšpirovaných folklórom.

Už sme si akosi zvykli, že folklór obdivujú najmä seniori, ale pri tejto akcii bolo prekvapením množstvo mladých ľudí, ktorí zaplnili nitriansku synagógu. A veru bolo sa na čo pozerať a bolo čo počúvať. Balada v piesňach je o smutných a žalostných životných príbehoch, je o bolestiach a trápeniach. Baladické piesne zaznievali aj doprevádzané hovoreným slovom, keď príbeh v piesni bol dlhší a prejav tak nadobudol akýsi tragickejší podtón. Počuli sme piesne o láske neprajnej, nepochopenej a neopätovanej, piesne o vojne a povolávaní na vojnu,  tragické príbehy vyspievané o hájnikoch a švárnych dievkach, ale aj o slniečku, čo spoza vrch Poľany vychodí. Zazneli príbehy inšpirované životnými tragédiami z dôb vojnových, z dôb tureckých nájazdov, z dedinskej rivality a pod.

Prvou piesňou sa predstavila Andrea Jágerová, autorka námetu, scenára, réžie a sprievodného slova za doprovodu ľudovej hudby Miroslava Kapca prekrásnym hlasom, pri ktorom nám zimomriavky po tele behali a potom sa pred mikrofón postavili speváčky a speváci v krojoch. Anna Šatanová zo Zvolena v krásnom detvianskom kroji zaspievala balady z Podpoľania, „Jedna sestra brata mala...“, či „Na prostred dediny krčma mrcha stojí...“ a iné. Igor Danihel zo Zvolena tiež v kroji z Podpoľania zaspieval o „čiernom lesi“, v ktorom „švárno diovča trávu kosí“ a zahral na píšťaľkách. Spievali sólo speváci či speváčky, ale aj duetá (Viliam Vindiš s Ondrejom Hlaváčom, aj Vranky z Nitry), ale aj trio z Telgártu (Danka Šandorová, Mária Luterová a Mirka Trpáková) v krásnom kroji.

Balada ako literárny útvar nám ponúka smutné, ba tragické životné príbehy, ktoré sa v piesňovej podobe znásobia vo svojej tragédii a vo svojom žiali. O to viac je z baladických piesní bohatší zážitok a keď to počujeme od spevákov s prekrásnym hlasom, ako to bolo aj v tento večer, zážitok je o to väčší. Bolo dobrým úmyslom a dobrou snahou Krajského osvetového strediska v Nitre zorganizovať takýto koncert s podtitulom – inšpirované folklórom, do ktorých vyberajú rôzne žánre a vynikajúcich spevákov a speváčky nielen z Nitry, ale z viacerých regiónov Slovenska.

Odchádzali sme z podujatia bohatší o zážitky a spokojní z krásneho zmysluplného  večera. Doteraz sme sa na folklórnych podujatiach stretávali skôr s piesňami veselými, žartovnými, aj eroticky orientovanými, na ktorých sa dalo zasmiať, no tu sme sa stretli s baladami, ktoré nás nútili do vážnejšej a smutnejšej nálady. Ale musím povedať, že v prednesených baladách je ten vnútorný náboj silnejší. Budeme len veriť, že pracovníkov Krajského osvetového strediska v Nitre bude k ďalšiemu podujatiu  inšpirovať ďalšia téma, ktorá nás poteší.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Pupov Terchova

A ked bolo tristvrte na jednu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV