3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Vagonár nás piesňou a tancom previedol Spišom
FS Vagonár nás piesňou a tancom previedol Spišom

Ohodnoť článok hráškami


(9.8/10 hráškov, hlasovali 5 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

FS Vagonár nás piesňou a tancom previedol Spišom

17. 11. 2012
Poprad, Dom kultúry

Novembrová sobota patrila všetkým tanečníkom, spevákom, muzikantom, no hlavne divákom, ktorí  sa zišli na oslave 40. výročia založenia FS Vagonár v  dome kultúry v Poprade. FS Vagonár vznikol v roku 1972, v ktorom sa vystriedalo desiatky členov, niektorí kratšie, iných účinkovanie drží dodnes. Takto spoločne oslávili svoje okrúhle jubileum. Boli sme pri tom, keď nám na javisku  42 členov súboru predviedli v slávnostný večer program zostavený z tancov a spevov zo Spiša.

Premiérový program 40.výročia založenia súboru v dome kultúry začal privítaním konferencierky a Ulijanou z Kojšova v podaní  ženskej speváckej zložky FS Vagonár v krásnych krojoch. Choreografkou tohto chorovodu je Mgr. Aurélia Henzelyová a hudobne spracoval Mgr.art. Peter Jantoščiak. Tanečná zložka súboru nám ukázala a predviedla tance z Margecian, nádherný ľúbostný tanec -Krutu, Dubi Lupšaj, Haničko Kertesova, ktorú vystriedala svadobná Krucena zo Spišského Podhradia a starobylý krútivý tanec "Prepelička" z Bystrian. V tomto bloku nechýbal Redovi tanec a Svadobné zo Žakaroviec a prvú časť premiérového programu zakončil scénický obrázok svadby z podtatranských dedín inšpirovaný skutočným príbehom manželov Hurajtovcov so Štrby.

Po krátkej prestávke sme sa tešili na ďalší programový blok, v ktorom nám tanečníci predviedli typické autentické tance zobrazujúce zábavu na dedine z Bystrian a to: Mládenecký tanec, Koľečko, Do šaflika, a Čardáš. Choreografom je Milan Hvižďak a hudobne spracoval Mgr. art. Peter Jantoščiak. Vystúpenie tohto folklórneho telesa pokračovalo a mali sme možnosť počuť Žartovne s piesne  z Bystrian a okolia  o pálenke, láske, no i iných veciach, a toto žartovné číslo vystriedala Cigánska nálada, tradičným rómskym tancom, ktorým choreografom je  Mgr.art. Michal Dudáš.

Nádherné spevy pastierkých piesní z Lendaku a Ždiaru a príbeh jedného dňa goralských kraviarok nás očarili prekrásnymi hlasmi. Palotás, tance inšpirované spišskými Maďarmi nám ukázala tanečná zložka súboru a krátku prestávku tanečníkov nám vyplnila Ľudová hudba FS Vagonár.
Tanečníci a tanečničky predviedli na javisku to najlepšie a do programu zaradili aj tradičné nemecké hry a tance z okolia Kežmarku podľa výskumov Pavla Sautera. Ešte o to bolo vystúpenie zaujímavejšie, keď predviedli tanečníci tradičné, židovské, pred svadobné a svadobné tance. Krásny spev ženskej speváckej zložky završoval tento druhý programový blok rusínskymi piesňami  a baladou z Kamienky a Jarabiny. Impozantné. Ako títo mladí ľudia v dobrej nálade, v krásnych krojoch ukázali to najlepšie. Je tu záver programu a osláv 40.výročia  FS Vagonár. Divákov prekvapili  rusínske tance Kolomijka a Chromka, hudobne spracované podľa hry tamojších židovských muzikantov, ktoré divákov vyburcovali na toľko, že tanečníci opakovali tento tanec niekoľko krát.

Sála burácala, a to nebolo všetko.  Po znamenitom vystúpení zožali účinkujúci zaslúžený, neprestávajúci  potlesk. Vyvrcholením celého večera a veľkým prekvapením bol krst nového cd nosiča na ktorom sa podieľala ľudová hudba a vagonárske speváčky, ktoré pred oslavami spoločne nahrali cd nosič s názvom "Spiš".
O tento kultúrny zážitok sa prišli podeliť aj vedúci  iných súborov z okolia, folkloristi,  milovníci folklóru, rodinný príslušníci a  nechýbali na záver úprimné gratulácie. Úžasný kolektív ľudí, ktorí sa usilujú o zachovanie  tancov, spevov, ľudových zvyklosti a tradícii.

V mene redakcie chcem FS Vagonár popriať ešte ďalších najmenej 40 rokov úspešných vystúpení,  podujatí a zájazdov. Želám Vám, aby sa Vám tak dobré tancovalo a spievalo, ako to bolo aj v tento krásny premiérový večer.

 

Text a foto: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Hnojnane Michalovce

A po konec Mihalovec

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV