3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Piesne moje, piesne...Prehliadka pod Pilíšom
Piesne moje, piesne...Prehliadka pod Pilíšom

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Piesne moje, piesne...Prehliadka pod Pilíšom

26. 11. 2012

Pestrá prehliadka slovenských ľudových piesní za účasti folklórnych skupín a sólistov takmer zo všetkých Slovákmi obývaných kútov krajiny sa konala 17. novembra 2012 v Mlynkoch (Pilisszentkereszt). Okolnosti jej zrodu a hlavné poslanie tejto chvályhodnej iniciatívy vo svojom úvodnom prejave pred preplneným hľadiskom priblížil predseda Kultúrneho spolku Pre Mlynky a umelecký vedúci súboru FS Pilíš. Levente Galda poukázal nato, že myšlienka usporiadať celoštátny festival slovenskej tradičnej ľudovej hudby sa zrodila z iniciatívy Kultúrneho spolku Pre Mlynky, presnejšie v radoch členov Slovenského národnostného speváckeho zboru Folklórneho súboru Pilíš a Pilíšskeho tria. Hlavným poslaním podujatia je prezentovať rôznorodosť a jedinečnú kultúrnu pestrosť slovenských ľudových piesní v Maďarsku; a to takým spôsobom, aby sme navzájom spoznali charakteristické črty lokálnej kultúry rôznych, Slovákmi obývaných regiónov prostredníctvom programov skupín, ktoré zachovávajú tradície a ktoré sa majú možnosť stretávať iba zriedkakedy. Stretnutie je vhodnou prežitosťou aj na predstavenie najvýstižnejších príkladov rôznorodosti jazyka, motívov a melódií Slovákmi obývaných oblastí Maďarska, ktoré spolu predsa tvoria jeden organický celok: ojedinele pestrý fond starostlivo zachovávaných slovenských ľudových piesní v Maďarsku. Súčasťou tohto celku sú často aj také prastaré slovenské piesne už dlhé stáročia na území dnešného Maďarska žijúcich Slovákov, ktoré sú v materskej krajine menej známe, respektíve na Slovensku sa vôbec nezachovali a na ktoré môžu byť Slováci v Maďarsku oprávnene obzvlášť veľmi hrdí. „Zachovanie a odovzdávanie týchto piesní pre ďalšie generácie je úlohou nás všetkých, určenou nám Pánom Bohom“ - dodal Levente Galda.

Na javisku osvetového strediska obce Mlynky v rámci galaprogramu sa vystriedali, povďačnému obecenstvu sa s veľkým úspechom predstavili:
- členovia široko-ďaleko známeho Slovenského speváckeho zboru Ozvena z Budapešti,
-uznávaní pestovatelia slovenských tradícií, mladí ľudoví speváci a tanečníci z novohradského Veňarcu (Vanyarc),
- úspešná interpretka ľudových piesní zo Slovenského Komlóša Alíz Agódová,
-talentovaní speváci a tanečníci Ústredného slovenského folklórneho súboru Lipa z Budapešti,
- mini-dychovka „Pilíš trio” z Čívu (Piliscsév), ktorá vždy prináša dobrú náladu,
- snáď najúspešnejší kolektív ľudových spevákov v krajine: 47-ročný mlynský Slovenský páví krúžok,
- oduševnená tanečná skupina miestnych „Seniorov”,
- žiaci miestnej základnej školy,
- Šúpoľové bábiky z Pomázu,
no a v neposlednom rade, samozrejme, členovia hostiteľského Folklórneho súboru Pilíš.

Účinkujúci vďaka dobre premyslenej koncepcii organizátorov podujatia poskytli obecenstvu jedinečnú možnosť spoznať skvosty nevyčerpateľnej hudobnej a tanečnej kultúry slovenských jazykových ostrovov v Maďarsku od Zemplína cez Novohrad až po dolnozemské slovenské obce, resp. po pilíšske dediny a dodnes aj Slovákmi obývané obce pod hlavným mestom. Prakticky ide o všetky dôležitejšie slovenské etnografické oblasti v Maďarsku, ktoré sú bohaté rovnako na tradície, na kultúrne dedičstvo a na archaické kultúrne poklady.

„Oslavy slovenských ľudových piesní už tradične venujeme pamiatke našich milovaných zosnulých, aj takýmto spôsobom vzdávame hold večnému kultúrnemu dedičstvu našich slovenských predkov. Zachovávanie a pestovanie tohto dedičstva v záujme pretrvávania Slovákov v Maďarsku je významnou úlohou a morálnou zodpovednosťou nás všetkých. Ide o ojedinele bohatý fond slovenských ľudových piesní našich starých a prastarých rodičov, ktorý snáď raz oprávnene bude súčasťou aj medzinárodne chránených a uznávaných jedinečných kultúrnych hodnôt Svetového kultúrneho dedičstva“ - povedal predseda Kultúrneho spolku Pre Mlynky a umelecký vedúci súboru FS Pilíš Levente Galda, ktorý nám pred dojímavým záverom prehliadky, spoločným prednesom hymnickej piesne Slovákov v Maďarsku „Daj, Boh, šťastia...“ prezradil, že o pokračovanie tohto tradičného podujatia nemusíme mať obavy. Folklórny súbor Pilíš totiž o rok práve v rámci ďalšieho ročníka Prehliadky oslávi 35. výročie svojho založenia.

 Text: (oslovma.hu) Foto: Imrich Fuhl

 

Fotogaléria:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.340734829358833.74894.147596498672668&;type=1

 

Podujatie podporili: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí; Správa fondu Ministerstva ľudských zdrojov; Správa fondu Sándora Wekerleho, Úradu verejnej správy a spravodlivosti; Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku; Samospráva obce Mlynky; Spoločnosť pre služby FAIR Security s.r.o.; Kultúrny spolok za Mlynky; Slovenská samospráva XI. obvodu Budapešti - Nového Budína; Pobočka č. 11. Sporiteľne Pilisvörösvár a okolie v Mlynkoch; Slovenské osvetové centrum CSS v Maďarsku.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

ZOBOR

Katka, Katka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV