3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Piesne moje, piesne...Prehliadka pod Pilíšom
Piesne moje, piesne...Prehliadka pod Pilíšom

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Piesne moje, piesne...Prehliadka pod Pilíšom

26. 11. 2012

Pestrá prehliadka slovenských ľudových piesní za účasti folklórnych skupín a sólistov takmer zo všetkých Slovákmi obývaných kútov krajiny sa konala 17. novembra 2012 v Mlynkoch (Pilisszentkereszt). Okolnosti jej zrodu a hlavné poslanie tejto chvályhodnej iniciatívy vo svojom úvodnom prejave pred preplneným hľadiskom priblížil predseda Kultúrneho spolku Pre Mlynky a umelecký vedúci súboru FS Pilíš. Levente Galda poukázal nato, že myšlienka usporiadať celoštátny festival slovenskej tradičnej ľudovej hudby sa zrodila z iniciatívy Kultúrneho spolku Pre Mlynky, presnejšie v radoch členov Slovenského národnostného speváckeho zboru Folklórneho súboru Pilíš a Pilíšskeho tria. Hlavným poslaním podujatia je prezentovať rôznorodosť a jedinečnú kultúrnu pestrosť slovenských ľudových piesní v Maďarsku; a to takým spôsobom, aby sme navzájom spoznali charakteristické črty lokálnej kultúry rôznych, Slovákmi obývaných regiónov prostredníctvom programov skupín, ktoré zachovávajú tradície a ktoré sa majú možnosť stretávať iba zriedkakedy. Stretnutie je vhodnou prežitosťou aj na predstavenie najvýstižnejších príkladov rôznorodosti jazyka, motívov a melódií Slovákmi obývaných oblastí Maďarska, ktoré spolu predsa tvoria jeden organický celok: ojedinele pestrý fond starostlivo zachovávaných slovenských ľudových piesní v Maďarsku. Súčasťou tohto celku sú často aj také prastaré slovenské piesne už dlhé stáročia na území dnešného Maďarska žijúcich Slovákov, ktoré sú v materskej krajine menej známe, respektíve na Slovensku sa vôbec nezachovali a na ktoré môžu byť Slováci v Maďarsku oprávnene obzvlášť veľmi hrdí. „Zachovanie a odovzdávanie týchto piesní pre ďalšie generácie je úlohou nás všetkých, určenou nám Pánom Bohom“ - dodal Levente Galda.

Na javisku osvetového strediska obce Mlynky v rámci galaprogramu sa vystriedali, povďačnému obecenstvu sa s veľkým úspechom predstavili:
- členovia široko-ďaleko známeho Slovenského speváckeho zboru Ozvena z Budapešti,
-uznávaní pestovatelia slovenských tradícií, mladí ľudoví speváci a tanečníci z novohradského Veňarcu (Vanyarc),
- úspešná interpretka ľudových piesní zo Slovenského Komlóša Alíz Agódová,
-talentovaní speváci a tanečníci Ústredného slovenského folklórneho súboru Lipa z Budapešti,
- mini-dychovka „Pilíš trio” z Čívu (Piliscsév), ktorá vždy prináša dobrú náladu,
- snáď najúspešnejší kolektív ľudových spevákov v krajine: 47-ročný mlynský Slovenský páví krúžok,
- oduševnená tanečná skupina miestnych „Seniorov”,
- žiaci miestnej základnej školy,
- Šúpoľové bábiky z Pomázu,
no a v neposlednom rade, samozrejme, členovia hostiteľského Folklórneho súboru Pilíš.

Účinkujúci vďaka dobre premyslenej koncepcii organizátorov podujatia poskytli obecenstvu jedinečnú možnosť spoznať skvosty nevyčerpateľnej hudobnej a tanečnej kultúry slovenských jazykových ostrovov v Maďarsku od Zemplína cez Novohrad až po dolnozemské slovenské obce, resp. po pilíšske dediny a dodnes aj Slovákmi obývané obce pod hlavným mestom. Prakticky ide o všetky dôležitejšie slovenské etnografické oblasti v Maďarsku, ktoré sú bohaté rovnako na tradície, na kultúrne dedičstvo a na archaické kultúrne poklady.

„Oslavy slovenských ľudových piesní už tradične venujeme pamiatke našich milovaných zosnulých, aj takýmto spôsobom vzdávame hold večnému kultúrnemu dedičstvu našich slovenských predkov. Zachovávanie a pestovanie tohto dedičstva v záujme pretrvávania Slovákov v Maďarsku je významnou úlohou a morálnou zodpovednosťou nás všetkých. Ide o ojedinele bohatý fond slovenských ľudových piesní našich starých a prastarých rodičov, ktorý snáď raz oprávnene bude súčasťou aj medzinárodne chránených a uznávaných jedinečných kultúrnych hodnôt Svetového kultúrneho dedičstva“ - povedal predseda Kultúrneho spolku Pre Mlynky a umelecký vedúci súboru FS Pilíš Levente Galda, ktorý nám pred dojímavým záverom prehliadky, spoločným prednesom hymnickej piesne Slovákov v Maďarsku „Daj, Boh, šťastia...“ prezradil, že o pokračovanie tohto tradičného podujatia nemusíme mať obavy. Folklórny súbor Pilíš totiž o rok práve v rámci ďalšieho ročníka Prehliadky oslávi 35. výročie svojho založenia.

 Text: (oslovma.hu) Foto: Imrich Fuhl

 

Fotogaléria:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.340734829358833.74894.147596498672668&;type=1

 

Podujatie podporili: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí; Správa fondu Ministerstva ľudských zdrojov; Správa fondu Sándora Wekerleho, Úradu verejnej správy a spravodlivosti; Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku; Samospráva obce Mlynky; Spoločnosť pre služby FAIR Security s.r.o.; Kultúrny spolok za Mlynky; Slovenská samospráva XI. obvodu Budapešti - Nového Budína; Pobočka č. 11. Sporiteľne Pilisvörösvár a okolie v Mlynkoch; Slovenské osvetové centrum CSS v Maďarsku.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vatra

03

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV