3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Katarínska tancovačka
Katarínska tancovačka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Katarínska tancovačka

27. 11. 2012
Liptovský Mikuláš, Dom kultúry

V Liptovskom Mikuláši sú ľudia, ktorí majú radi spontánnu “tradične- netradičnú” zábavu, ľudovú hudbu, piesne a tance. Radi sa zabavia aj sami na sebe, neboja sa niečo nové naučiť.

Dôkazom bol prvý ročník Katarínskej tancovačky, ktorú v priestoroch veľkej sály Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši 24.11.2012,  pripravili Folklórny súbor Váh a Liptovské kultúrne stredisko. Katarínska tancovačka bola súčasťou projektu série Tanečných domov, ktoré folklórny súbor Váh pripravuje s finančnou podporou mesta Liptovský Mikuláš.

Folklórny súbor Váh je organizátorom už známeho batôžkového Paplesu, ktorý sa za 5. ročníkov teší veľkej priazni verejnosti. A práve Paples bol inšpiráciu pre nadšených folkloristov a organizátorov, aby oživili tradíciu aj kedysi známych Katarínskych zábav. Na sviatok svätej Kataríny sa tradovalo okrem iného aj to, že Katarína husle odníma. Pred obdobím adventu to bola teda posledná príležitosť vytancovať sa a zabaviť sa. 

Ďalším dôvodom pre oživenie Katarínskej zábavy je už niekoľkoročná snaha Folklórneho súboru Váh a Liptovského kultúrneho strediska  sprostredkovať tradičnú ľudovú kultúru širším skupinám obyvateľstva a to spôsobom, ktorý im nielen ukáže jej krásu, ale ich priamo stiahne do jej diania, ponúkne im možnosť stať sa jej súčasťou. Tanec, tanečné zábavy sú  veľmi obľúbené, predstavujú nosnú časť spoločenského vyžitia dnešného človeka. Ich organizácia, priebeh a zákulisie však často nespĺňa predpoklady kultúrneho spoločenského vyžitia. Tanečné domy ľudového tanca práve túto stránku ponúkajú- kultúru, tradíciu, vzdelávanie a poznávanie spojené so zábavou pri ľudovej hudbe.

Na Katarínskej tancovačke sa zišlo viac ako 160 návštevníkov rôzneho veku, členovia folklórnych súborov, skupín aj priaznivci zo širokej verejnosti.

Program Katarínskej tancovačky otvorili ukážkami zvykov na Katarínu a Ondreja tanečníci a muzikanti z DFS Ďumbier. Hudobným hosťom podujatia boli vynikajúci muzikanti z ľudovej hudby Michala Pagáča z Dubnice nad Váhom. Hrali pod nohy nielen v školách tanca, kde sa vyučovali goralský košíček a tance z Habury, ale aj na voľnej zábave. Okrem ľudovej kapely znela v sále aj moderná hudba, ktorá príjemne striedala ľudové tanečné kolá. Návštevníci tancovačky však medzi tanečnými žanrami nepreberali a tanečný parket bol neustále plný. Prestávkou pre vytancované nohy bola pesničková súťaž družstiev, do ktorej sa z účastníkov zapojilo šesť družstiev .Súťaž mala jednoduché pravidlo, družstvá mohli spievať len piesne, v ktorých sa spomína zviera, piesne sa nemohli opakovať. Vyrovnaný súboj sprevádzala výborná nálada a aj pozoruhodné spevácke výkony niektorých návštevníkov.

Vo výbornej atmosfére sa tancovačka skončila až v neskorých nočných či skôr skorých ranných  hodinách. Spokojnosť návštevníkov nás utvrdila vtom, že tieto podujatia majú svojich priaznivcov a stále oslovujú nové skupiny ľudí zo širokej verejnosti. A to je našim hlavným cieľom, vrátiť ľudový tanec späť k ľuďom, zrušiť hranicu medzi javiskom a hľadiskom a spoločne sa stať nositeľmi nášho kultúrneho dedičstva do budúcnosti.

Už teraz sa tešíme na  ďalšie tanečné stretnutia.

 

Ing. Michaela Košová

odborný metodik pre tanec a folklór

Liptovské kultúrne stredisko

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Karicka Druzstevna Pri Hornade

Poscela bi ja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV