3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dražovce zase spievali
Dražovce zase spievali

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Dražovce zase spievali

27. 11. 2012
Drážovce, Mestká časť

V poslednú novembrovú nedeľu bolo v Dražovciach, mestskej časti Nitry veselo. Rok čo rok o takomto čase Dražovčania spievajú. Stretnú sa v kultúrnom dome starí, mladí i tí najmladší a zaspievajú si. Tak svojsky, po našom, od srdca. A pekne. Treba povedať, že Dražovčania majú veľa svojich piesní, ktoré kedysi u nich zbieral Béla Bartók, oni ich objavujú, obnovujú a vyťahujú na verejnosť. A sú na ne patrične aj hrdí.

Na tomto podujatí zneli piesne iba z Dražoviec a to už je čo povedať, pretože zostaviť celovečerný program iba z domácich piesní a nesnažiť sa vmontovať iné regióny, k tomu musí byť dostatočná zásoba. Vo svojom úvodnom slove to zdôraznila aj vedúca FS Tradícia, Ing. Miroslava Zaujcová, ktorá tento večer moderovala. Tentoraz sa toto podujatie obišlo bez cudzích súborov, lebo takýto čas je pre mnohých folkloristov zaplnený vystúpeniami. Ale aj tak bol program vyplnený na celý večer. A čo je potešiteľné a úctyhodné, všetci účinkujúci vystupovali v kroji. Od najmenších po najstarších. Dražovčania si svoj kroj vážia, udržujú a zachraňujú staré časti krojov.

Za zvukov ľudovej hudby Folklórneho súboru Ponitran zaspievali svoju pieseň najmenší speváci, súrodenci Madoví: „Išli dievky ľan trhať“. Bolo až dojímavé sledovať blonďavých súrodencov pri speve, držiac sa svorne za ruky s viditeľným pocitom zodpovednosti. A vďačnosť patrí aj rodičom, ktorí ich doma k spevu vedú. Po nich zaspievala dievčenská spevácka skupina pieseň „Keby bola ako nie som bohatá“, skupina krásnych dievok, ktoré, ako som to mohol sledovať,  vyrástli pri folklóre od malička a ktorým je folklór veľmi blízky. Potom sa ešte predstavili s piesňami aj pri jednotlivých sólových vystúpeniach: A. Dubinová, Z. Pokorná, A. Lutišanová, V. Králiková a po nich potom dospelí: manželia Čanigovci zaspievali pieseň „Dražovský kostolík“, F. Civáň pieseň „Mám ja hrušku“ a  trojgeneračné trio: K.Jančová, E. a V. Králikové – mamka s dcérou a vnučkou pieseň „Kolo nás popred nás“ a E. Králiková aj v sólovom speve zaspievala pieseň: „Tichý vetrík“ a bola podľa hodnotenia divákov aj najlepšia speváčka. Treba tu povedať, že súrodenci Madoví sa v hodnotení obecenstva umiestnili na druhom mieste a tretia bola dievčenská skupina. Z ďalších spevákov potom ešte spievali  J. Civáňová, Š. Civáň a ženská a mužská spevácka skupina FS Tradícia, ktorá robí Dražovciam dobré meno, keďže je vysoko hodnotená v rámci verejných súťaží.

Podujatie spestrili aj muzikanti a speváci či speváčky z FS Ponitran. Ladislav Gajdoš na píštaľke a gajdách zahral aj zaspieval, veselé, žartovné a trochu šteklivé pesničky s potmehútskym úsmevom. Aj V. Windiš a J. Rybár, ale aj dievčenské duo Z. Kormaňáková a L. Košarišťanová zaspievali a prispeli tak k peknému podujatiu, ktoré naberá tradíciu. Lebo Dražovčania radi spievajú, udržiavajú si svoje piesne a svoj folklór a sú dostatočne hrdí na svoje tradície.

Podujatie zorganizovali nadšenci folklóru z OZ Tradícia za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja a na realizácii sa podieľalo mesto Nitra, miestna odbočka Matice slovenskej a Jednota dôchodcov Slovenska. Treba povedať, že podporou podujatia je aj záujem domáceho obecenstva, čo si organizátori veľmi cenia, lebo bez odozvy obecenstva by ich úsilie nebolo k ničomu. A že je to tak svedčil aj plný kultúrny dom v Dražovciach a dobrá nálada všetkých.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Šuchon

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV