3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Roztratené zrnká
Roztratené zrnká

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Roztratené zrnká

27. 11. 2012
Revúca, Dom kultúry

Dňa 23. novembra 2012 sa v Divadelnej sále Domu kultúry v Revúcej uskutočnil folklórny program v rámci projektu Roztratené zrnká. Jednalo sa o voľné pokračovanie programu, ktorý už diváci mali možnosť vidieť na Gemersko-malohontských folklórnych slávnostiach v Klenovci.

Tentoraz sa autori zamerali na novovznikajúcu folklórnu skupinu v mestskej časti Revúčka, ktorá začala vznikať a pracovať práve na pozadí príprav Roztratených zrniek. Veľkú zásluhu na tom má aj hlavná autorka tohtoročného programu Alenka Ďurkovičová z Revúcej.

 

Program bol zostavený zo spomienok, príbehov a piesní. Jarný zvyk „Chodenie s Ftáškom“ divákom priblížila aj krátka inscenácia, v ktorej spolu s účinkujúcimi z Revúčky, vystúpili aj najmladší členovia detského folklórneho súboru Lykovček z Revúcej. Presne tak, ako kázal zvyk, boli to deti od 6 do 10 rokov. Diváci sa okrem toho mohli dozvedieť aj recept na „strúšky“, ktoré špeciálne na Kvetnú nedeľu, kedy sa na Revúčke chodilo s „Ftáškom“ pripravovali pre deti z vyspievaných podarúnkov.

K jarnému obdobiu v Revúčke patrilo aj vyháňanie dobytka a pastierske piesne, ktoré v programe tiež odzneli. Chlapi z Revúčky si zaspomínali na vojenčinu, regrútske šibalstvá a regrútske pesničky; ženy zase na svadobné zvyky a odzneli aj svadobné piesne – tzv. večerné aj ranné,... smutné aj veselé,... a nechýbali ani svadobné koláče, ktoré účinkujúci na záver programu ponúkali divákom v hľadisku, ktorí zaplnili takmer celú sálu a svojim potleskom si vypýtali prídavok.

  

V úlohe rozprávačov sa predstavili Vierka Kubejová, Mária Mihalková, Ondrej Hiciar a Ján Johan. Spievali mužská a ženská spevácka skupina a hrali muzikanti Miloš Siman a Marian Oláh.

 

Centrum aktivizácie pamäte a vitality z Revúčky ocenilo celoročnú výskumnú prácu Alenky Ďurkovičovej na Revúčke; všetci účinkujúci tiež spoločne poďakovali pani Zuzane Hódošovej, ktorej spomienky im významne pomohli pri tvorbe programu, aj keď ona samotná už na pódium nevystúpila.

 

Okrem hlavnej myšlienky projektu Roztratené zrnká – spoznávať, zachovávať a ďalej šíriť tradičnú ľudovú kultúru Gemera – Malohontu, sa v revúckom pokračovaní programu podarila jedna dôležitá vec – prepojiť najmladších nositeľov folklóru v Revúcej s tými najstaršími. A to nie len na pódiu, ale aj mimo neho. Držím im všetkým palce.

 

Text : Jaroslava Jelchová, GMOS

 

Program vznikol s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

Kmotor sa nam smeje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV