3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Od Kataríny do Troch kráľov
Od Kataríny do Troch kráľov

Ohodnoť článok hráškami


(7/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Od Kataríny do Troch kráľov

06. 12. 2012

Obdobie od Kataríny do Troch Kráľov patrí medzi najkrajšie obdobie nielen cirkevného, ale aj národopisného. Do tohto obdobia je zahrnutých množstvo tradičných zvykov, ktorých konanie a dodržiavanie sa odovzdáva z generácie na generáciu. Aby nám tieto zvyky a tradície nezapadli prachom, pracovníci Domu Matice slovenskej v Nitre pripravili pre deti škôl na nitrianskom sídlisku Klokočina deň pred Mikulášom podujatie pod názvom „Od Kataríny do Troch kráľov“. Návštevníkov privítala riaditeľka Domu Matice slovenskej Ing. Mária Miháliková, ktorá pripomenula deťom význam tohto obdobia a potešila sa ich účasti a záujmu. Potom sa už ujala slova moderátorka podujatia Oľga Csákayová, ktorá deťom pripomenula význam tohto predvianočného obdobia a oboznámila ich s kedysi udržiavanými zvykmi.

V prvej časti programu sa predstavilo detské divadielko zo Základnej školy sv. Marka s inscenáciou „Ako babka čakala na Pána Boha“. Príbeh zobrazoval tému, ktorá je známa aj z rozprávok o troch bratoch, rozídených do sveta za bohatstvom, avšak tu babka čakala na Pána Boha. Dvaja anjeli jej v spánku zvestovali, že k nej príde Pán Boh. Upratovala, aby prišiel do čistého, napiekla, aby ho mala čím ponúknuť a odbila biednych pocestných, ktorí chceli od nej iba pohár vody od smädu alebo kúsok koláča od hladu, či len hlavu skloniť pod jej strechou pre dažďom. Ona ich vyhnala, lebo čakala na Pána Boha, ktorý nechodil, až zaspala. Anjeli znovu prišli a zvestovali jej že Pán Boh tu bol, len ona ho neprijala. Bol tu v podobe pocestných, ktorí od nej chceli málo. Až potom pochopila, že chybila.

Inscenácia pripravená s deťmi aj v spevoch, vo veľmi jednoduchých a úhľadných kostýmoch aj so živým Betlehemom bola poučným a názorným príkladom toho, ako by sa mali ľudia správať k druhým a rozdávať okolo seba dobro a lásku a to nielen v tomto predvianočnom období.

V druhej časti vystúpil súbor Senior-Matičiar Nitra z Jednoty dôchodcov, aby – aj vzhľadom na svoj vek – prítomným deťom priblížil zvyky a obyčaje od Kataríny do Troch kráľov. Na Katarínu sa konali posledné zábavy pred adventom a v tento deň jedli cesnak a robili ním aj kríže na dverách, aby sa chránili pred strigami. Na Ondreja chodili dievky drevo kradnúť do domov, kde mali Ondreja, aby na ňom mohli na Luciu variť halušky. Dozvedeli by sa, ako sa bude volať ich nastávajúci. Na Luciu chodili v bielych plachtách odeté ženy alebo dievky po domoch kúty vymetať, aby vyhnali zlých duchov. Od Lucie do Vianoc si robili stolček, z ktorého mohli vidieť z kruhu opísanom trojkráľovou kriedou a svätenou vodou všetky strigy. A na Luciu dievčence potom varili halušky, do ktorých zabalili mená chlapcov, za ktorých by sa mohli vydať. Bolo ich dvanásť, trinásta haluška bola prázdna a ktorá sa uvarila a vyplávala na vrch prvá, tá prezradila meno budúceho. Ak to bola tá prázdna, znamenalo to, že sa dievka najbližší rok nevydá. Na štedrý deň chodili pastieri Vianoce vinšovať s brezovými prútmi, aby jeden dali gazdinej a od nej dostali výslužku za pasenie dobytka počas roka. Chlapci chodili na Vianoce a na Nový rok vinšovať šťastlivé sviatky a na Troch kráľov s Betlehemom.

Toto všetko, vinše, spevy, zvyky a obyčaje, ako sa udržiavali kedysi, deťom predviedli seniori, ktorí si už niečo pamätajú a mohli by im byť starí ba i prastarí rodičia. A deti sledovali. Možno, že oni budú pokračovatelia našich tradícií a raz budú svojím deťom rozprávať, ako to bolo kedysi, keď oni boli mladí.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Detva

Chodi suhaj po dvore klope na dvere.

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV