3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Lucka, Lucka orechy kľucka, i ja by som kľuckal, keby som mal....
Lucka, Lucka orechy kľucka, i ja by som kľuckal, keby som mal....

Ohodnoť článok hráškami


(7/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Lucka, Lucka orechy kľucka, i ja by som kľuckal, keby som mal....

07. 12. 2012

"Lucia noci upije , ale dňa neprída".

Deň Lucie 13.december, bol považovaný za najkratší deň roka, ale aj za najvýznamnejší zo stridžích dní. V ľudových vrstvách sa tradoval, že Lucia bola najväčšia zo všetkých bosoriek, pretože, keď ju hodili do plameňov, aby ju upálili ako strigu, nezhorela, ale žila ďalej. Podľa legendy, Lucii ako kresťanke vnútili pohanského ženícha, ktorého očarili jej krásne oči. Situáciu vyriešila tým, že si ich vylúpila a na miske poslala svojmu obdivovateľovi. Panna Mária ju za to odmenila novými, ešte krajšími očami. Na základe tejto legendy sa charakteristickým znakom  stala miska s očami. 

V predvečer Lucie na celom území Slovenska dospelí i deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi. Mnohí si ním robili krížik na čelo, sluchy, bradu a zápästie, aby zvýšili jeho ochranný účinok. Cesnakom robili kríže na dverách, domov a stajní. Trubači obrovskou trúbou obchádzali dedinu, pred každým domom sa zastavili a silným trúbením zaháňali bosorky. Trúbenie zakončili na krížnych  cestách, kde sa na Luciu bosorky schádzali. 

Život predstáv spojených s vierou v existenciu stríg dokazuje celý rad ďalších receptov na ich odhalenie. V Liptove a v Turci je dávnejšie rozšírená predstava, že kto sa pozrie cez dieru v doske, z ktorej vypadla hrča, uvidí všetky strigy. Dosku vraj museli o polnoci odtrhnúť z truhly na cintoríne. Podľa návodu z Oravy, kto sa na Luciu o polnoci pozrel cez kľúčovú dierku do kostola, uvidel tam strigy z celej dediny. 

Najpopulárnejším je na Slovensku luciový stolček. S jeho výrobou sa malo začať na Luciu a každý deň do Vianoc bolo treba na ňom niečo urobiť. Musel byť celý z dreva, bez jedného klinca. Ak ten čo stolček zhotovil, sedel na ňom na Štedrý deň v kostole, videl všetky strigy za oltárom. Muž zo stolčekom musel utekať z kostola rýchlo domov, aby ho strigy nechytili. Aby ich zdržal, sypal za sebou mak. Strigy nesmeli zrno prekročiť a museli ho do posledného vyzbierať. 

Rovnakú úlohu ako luciový stolček mali urobiť aj iné predmety pripravené od Lucie do Vianoc. Kto prišiel na polnočnú omšu s bičom, videl strigy rovnako, akoby sedel na stolčeku. Ako v iné stridžie dni aj na Luciu ženu, ktorá ráno vošla do cudzieho domu, považovali za strigu. Ak prišiel do domu prvý muž, bolo všetko v poriadku, nesmel mať oblečený kožuch, pretože to znamenalo chorobu. Čarovná atmosféra dňa a obdobia, ktoré nasledovalo, vyvolávala v ľuďoch túžbu využiť z nej niečo pre seba. Deň Lucie ľudia považovali na niektoré významné veštby. Na Horehroní zisťovali, či môžu počítať s prírastkom dobytka. V takomto pre čary priaznivom období nemohli chýbať ani ľúbostné veštby. Známy a hojne využívaný spôsob veštby bol ten, že na Luciu ráno si dievča pripravilo 13 lístkov, na 12 napísalo mužské mená, trinásty ostal prázdny. Každý deň jeden lístok spálilo. Ostávajúci lístok otvorilo a meno na ňom napísané malo byť menom jej budúceho muža. 

Aj ženské práce boli v tomto dni priam zakázané. Večer sa ženy preobliekli za Lucie. Chodili po domoch a strašili ľudí. Ústrednou postavou ostával klasický typ Lucie, teda v bielom oblečená. Tvár mala zamúčenú, alebo prekrytú, v ruke štetku, alebo husacie krídlo. S erotickým charakterom ženských Lucií korešpondovala "Vypriadaná noc", dievčat. Ich obchôdzky boli tiché, po ich ukončení sa vrátili, kde prišli aj mládenci. Urobili si pohostenie a do polnoci sa zabávali rôznymi spoločenskými hrami. 

V období od Lucie do Vianoc sa nezabúdalo ani na pranostiky. Každý deň tohto obdobia predstavoval jeden z mesiacov nastávajúceho roka. Podľa toho, aké bolo ktorý deň počasie, malo byť aj v príslušnom mesiaci. 

"Od Lucie do Vianoc, každá noc ma svoju moc". 

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Foto: Paľo Štefánik

Spracovala: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV