3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V KOS Nitra mysleli na všetkých
V KOS Nitra mysleli na všetkých

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

V KOS Nitra mysleli na všetkých

19. 12. 2012
Nitra

Krajské osvetové stredisko v Nitre žije, tvorí a funguje už nejaký ten rok, či desaťročie. Za dobu svojej existencie pracovníci tejto inštitúcie vytvorili pre mnohých záujemcov podmienky, ktoré pomáhajú rozvíjať úroveň ľudových tvorcov, remeselníkov, folkloristov, fotografov, ale aj ďalších a stali sa tak stánkom pre všetkých, ktorí potrebovali pomoc. Mnohí amatérski tvorcovia sú im za to vďační a oni na oplátku svoju vďačnosť prejavili na konci decembra podujatím, ktoré nazvali zmysluplne „Myslíme na všetkých“. Podujatie bolo organizované pred Vianocami, v termíne, v ktorom si pripomínajú 30. výročie otvorenia novej budovy KOS na Fatranskej ulici v Nitre s pripomenutím si prichádzajúcich vianočných sviatkov. Bol to vlastne akýsi deň otvorených dverí. Pozvanie na prezentáciu svojich výrobkov a svojej činnosti prijali mnohí ľudoví výrobcovia ozdobnej keramiky, paličkovanej čipky, darčekových predmetov, bylinkových čajov, medovníkov, oblátok a iného sortimentu. Pre návštevníkov pripravili krásny program deti z folklórneho súboru BORINKA s vianočnými koledami a  betlehemom, zaspieval detský folklórny súbor FATRANČEK z Nitry a folklórna skupina BÁDIČANKA prišla so spevmi z Podzoboria, s výbornými koláčmi a dobrou náladou. V programe vystúpila aj skupina CAMPANA BATUCADA s bubnovou show a KatARS-SZUŠ Studio s muzikálovými a popovými piesňami. Záver programu patril džezovej skupine BOSSA NOTA z Komárna, ktorá zahrala piesne zo svojho repertoáru a treba povedať, že s veľkým úspechom.

Oslava 30. výročia otvorenia budovy KOS bola veľkolepá. V celej  budove   boli rozmiestnené jednotlivé ľudové remeslá s ponukami svojich výrobkov s receptami,  ukážkami tvorby aj s predajom. Mohli sme ochutnať bylinkové čaje, zdravú výživu, vianočné oblátky či medovníky, videli sme keramické darčekové výrobky i paličkovať čipku. No, bolo toho neúrekom, že sme to všetko ani nestihli.

A samozrejme, program folklórnych skupín podvihol podujatie i náladu. Borinka i Fatranček, súbory malých a ešte menších účinkujúcich roztlieskali návštevníkov a vniesli im úsmev do tvárí. Detičky boli milé a snaživé, bolo zaujímavé ich sledovať. Aj dospelá Bádičanka zaspievala piesne svojho repertoáru, prináležiace ich regiónu.

Na záver, ako čerešničku na torte, nám organizátori pripravili koncert džezovej skupiny BOSSA NOTA, ktorá sa predstavila ako vyspelá kapela a ktorá rozihrala svaly mnohým návštevníkom.

Po skončení programu riaditeľka KOS  Daniela Gundová pozvala všetkých prítomných na vianočnú kapustnicu, ktorá bola naozaj výborná a po nej sa za zvukov džezových nástrojov a s pohárikom vína rozvinula vzájomná  vinšovačka  vianočných sviatkov.

Stretnutie nadšencov a sympatizantov osvety v predvianočných dňoch na Krajskom osvetovom stredisku v Nitre býva každý rok, každý rok ináč, ale to tohoročné bolo ozvláštnené výročím vzniku samostatnej budovy a pohodou, ktorá vládla počas tohto dňa, pokojom a vzájomnou úctou. Prežili sme príjemné popoludnie, potešili sme sa programom aj výrobkami a odniesli sme si domov darček v taške i v srdci, presne tak, ako to deklarovali v programovom letáku pracovníci KOS Nitra. Za ich prácu a snahu im patrí veľké poďakovanie nielen za tento večer, ale aj za prácu celého roka. Tak nech im to vydrží aj na ďalšie Vianoce.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Mariana Jareka

Tasko mamka sina vichovala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV