3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Mladzenky
Mladzenky

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Mladzenky

28. 12. 2012
Margecany

"O Mláďatkách i deň sa omladzuje."

Slovensko je krajinou bohatou na ľudové zvyky a tradície. Inak to nie je ani na Vianoce. Niektoré z nich sa zachovali dodnes, viac sa však udržiavajú na dedinách ako v mestách. Čo dedina to iný zvyk. Už ako malé deti si pamätáme zvyky a tradície na dedinách na dolnom Spiši, kde sme prežili krásne roky nášho detstva. Práve v tomto kúsku spišskej zeme Vianoce, zvyky a tradície tohto obdobia boli krásne.

Tieto tradície sa uchovávajú dodnes. Každý rok sme počas sviatkov netrpezlivo očakávali vinšovníkov, ktorí spišiakom spríjemňovali atmosféru Vianoc.  No neboli to len vinšovníci.

Dodnes si na dolnom Spiši v okolí Margecian (na rozhraní Šariša, Spiša a Abova) v dnešný deň 28. decembra pripomínajú "Mladzenky". V tento deň chodil bača, Herodes, vojak, žid, čert, cigán so ženou a s kozou. Kozu predstavoval mládenec celý zahalený plachtou, v rukách držal palicu, na ktorej konci bola nastoknutá kozia hlava, vyrezaná z dreva. V takejto skupinke chodili po dedine a v každom dome vinšovali šťastie, zdravie a hojné Božie požehnanie.

Vo Veľkom Folkmári (neďaleko Margecian) chodí „Staričko“, stará, harmonikár a ďalší mládenci, tzv. regrúti z domu do domu. Okrem strašenia detí po obci, spievali piesne, vinšovali vinše a priania všetkého dobrého a vytancovali dievky v každom dome a tie sa im za to odmeňovali peniazmi a koláčmi a pálenkou. Tento zvyky sa tradujú takmer od prvej svetovej vojny a nazývame ich „Staričkovanie“. Z vyzbieraných peniažkov večer chlapci pripravili hostinu, kde prišli aj dievky. Nasledovala zábava a to bolo veru veselosti.

Dodnes si radi spomenieme na tieto zvyky a aj keď ich už vidieť len zriedka, ostávajú živé v pamätí ľudí, miestnych folklórnych skupín a nás.


Autori:  Jozef Halcin ml. a Ľudmila Hricková

Foto: Iveta Smileková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS DRUZBA TRENCIN

Polky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV