3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Magická silvestrovsko-novoročná noc
Magická silvestrovsko-novoročná noc

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Magická silvestrovsko-novoročná noc

30. 12. 2012

"Keď na Silvestra sneží, Nový rok není ďaleko"

Aj posledný deň decembra a roka má svoju tajomnú mágiu. Na vidieku dodnes mnohé rodiny udržiavajú zvyky, ktoré súvisia práve so Silvestrom. Sú to síce menej obradné tradície ako na Štedrý deň, ale predsa sú veľmi podobné čo do zvykov, tak aj v oblasti gastronómie.

Niektoré zvyky, s ktorými sa v niektorých oblastiach stretávame na Silvestra, v žiadnom prípade nevyjadrujú skutočnosť, že ide o ukončenie roka. Takýto charakter mali aj najzaujímavejšie silvestrovské zvyky, ku ktorému patrilo kurinovanie a babenovanie.
Kurinovanie bolo vlastne obchôdzkou, ktorá súvisela s chovom a rozmnožovaním hydiny. Kurinovanie zaniklo ešte v prvej polovici 20. storočia.
Babenovanie bolo kolektívnym blahoželaním mládencov na čele s mládeneckým richtárom. Niektorý z mládencov mal harmoniku, iní vrecia na dary. Pred domom najprv zaspievali. Ešte nestačili dospievať, dvere sa otvorili a domáci ich pozývali do domu. Ak bolo v izbe dievča, zahrali. Zatiaľ čo niektorí mládenci s dievčatami alebo s mladými nevestami tancovali, domáci odovzdali mládencovi, ktorý vinšoval peniaze. Ďalší vysypal do vreca naturálie, pripravené na miske na stole. Do misky dávali všetko možné: orechy, zrno, jablká, hrach, fazuľu, sušené slivky. Pôvodne to bola jediná odmena, pretože spočiatku sa vinšovníkom peniaze nedávali. Mládenci  naturálie predali a za utŕžené peniaze pripravili na deň Troch kráľov zábavu. Babenovanie zaniklo začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia.

A prečo práve názov Silvester?

Posledný decembrový deň je zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I. Bohužiaľ o živote a osude tohto muža, ktorému je zasvätený posledný deň roka, sa veľa správ nedochovalo.
 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: Pavol Štefaník

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Ipel Lucenec

Okolo tej Lešti širokie hory

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV