3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více
Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více

01. 01. 2013

"Vinšujem, vinšujem na šťastie, na zdravie,
na ten Nový rok, žeby sme sa dočkali toho druhého Nového roku
v šťastí, v zdraví, pri dobrom pokoji,
v menších hriechoch, vo väčších radostiach, ako sme prežili".


Noc predchádzajúca Novému roku a aj samotný deň mali mať zvláštnu moc, priaznivú pre rôzne veštby. Na horehroní verili, že čo sa človeku v túto noc prisnilo, to sa mu aj splní. Všeobecne známe boli aj predpovede počasia. Červené zore ráno na oblohe veštili víchrice, búrky, neúrodu a biedu. Drobný hustý dážď bol predzvesťou hustých, plných klasov. komu sa ráno kýchlo, ten sa mal v zdraví dožiť budúceho Nového roku. Dievča, ktoré tri razy na Nový rok spadlo, čo vzhľadom na časté poľadovice nebolo v tomto období nič neobvyklé, mohlo si byť isté, že do roka bude mať sobáš. Nielen ráno, ale po celý deň sa ľudia pozorovali, lebo verili, že kto si  ako v jeho priebehu počína, tak sa mu bude dariť po celý rok.

Ak niekto napríklad ráno zaspal, po celý rok sa mal s dôležitými prácami omeškávať. Kto bol mrzutý, hašterivý, nahnevaný, toho mala po celý rok sprevádzať zlá nálada. Preto si ľudia dávali pozor, aby sa nepovadili, neplakali a podobne. Ak sa v dome niečo rozbilo, po celý rok sa mal riad rozbíjať. Na Nový rok musela byť všade čistota a poriadok vo veľkom vzťahu k celému roku. Smeti von nevynášali z obavy, aby nevymietli niekoho z domu, teda aby niekto cez rok nezomrel. Okrem najnevyhutnejších robôt sa nemalo nič robiť. Niektoré práce boli vyslovene zakázané pod hrozbou trestu. Predovšetkým sa nesmelo prať. Ani bielizeň nesmela byť vyvesená. Nesmelo sa šiť, lebo by sliepky neniesli vajcia.


Na Nový rok pripísovali prvému návštevníkovi a okolnostiam jeho príchodu mimoriadný vplyv. Hneď po polnoci chodili pod obloky vyhrávať cigáni, ich príchod bol považovaný za šťastné znamenie. Magickú funkciu mala v tento deň i strava. Tak ako cez vianočné sviatky, ani na Nový rok nemalo na jedálnom lístku chýbať bravčové mäso symbolizujúce blahobyt. V južnejších oblastiach varievali šošovicu, ktorá predstavovala mince, teda bohatstvo. Na Spiši  symbolizoval peniaze mak, preto gazdine nezabudli pripraviť makové koláče. Na východnom Slovensku varili pirohy, aby mali tučné kravy. Rezance alebo šúľance, s ktorými sa tiež často stretávame na tradičnom novoročnom jedálnom lístku, mali zabezpečiť veľké obilné klasy.


Na Nový rok obedovali všetci za stolom prikrytým tým istým obrusom ako na Štedrý večer. Často i chlieb položený na stole bol ten istý. Jedál malo byť toľko, aby sa každý mohol dosýta najesť, inak by cez rok hladovali. V tento deň sa opakovali niektoré veštby pomocou zapálenej sviečky, orechových škrupín a iné, zamerané na dĺžku života, zdravie vydaj, teda rovnako ako na Štedrý večer, iba v oveľa menšom rozsahu.

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Makovica Svidnik

Rozvijaj sa bucku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV