3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  G+B+M
G+B+M

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

G+B+M

05. 01. 2013
„My Tri krále prišli sme k vám,
ščastí, zdraví neseme vám.
Ščastí, zdraví, dlhé léta,
my zme Tri Krále zdaleka.
Daleká je cesta naša,
hledáme nážho Pána, Ježiša!"
 

Na Tri krále nanosili ľudia vodu na svätenie do kadí a krčahov, ktoré postavili priamo do kostola. Posvätnú soľ pridávali dobytku do krmiva, aby bol chránený pred porobením. Kruh nakreslený posvätnou kriedou bol miestom, do ktorého nemali prístup žiadne zlé sily a mocnosti.

Trojkráľové sväteniny sa všeobecne používali ako ochrana ľudí či zvierat pred démonmi, strigami, diablami, vodníkmi, alebo ochrana pred živlami. Deň Troch kráľov bol posledným dňom obchôdzok kolied vianočno-novoročného obdobia. Pri dopoludňajších bohoslužbach sa cirkevníci dozvedeli u koho s koledou začne kňaz a ktorým smerom bude postupovať. V domoch bol stôl prikrytý bielym obrusom, na ňom krížik, zapálená sviečka, na miske plodiny, zrno, klobása, dve-tri hrste vyčesaného ľanu, prípadne i peniaze.

Kňaz so sprievodom zaspievali pieseň, za ktorou nasledovala modlitba, potom napísal kriedou nad dvere izby prvé dve číslice letopočtu, za nimi iniciálky mien troch mudrcov či kráľov oddelené od seba krížikmi G+B+M (Gašpar, Baltazár, Melichar) a nakoniec druhé dve číslice kalendárneho roku. Napokon si koledníci posadali za stôl, kde im priniesla gazdiná pohostenie. Tesne pred príchodom koledníkov, ktorý ohlasovali miništranti zvonením, gazdiná zvyčajne nasypala pod prah zrno. Keď odišli, rýchlo ho pozmetala a hodila sliepkam, aby dobré niesli vajcia. 

Miestami chodili na Tri krále ešte aj betlehemci. Trojkráľový večer oslavovala mládež zábavami, ktoré si sama zorganizovala.  Zábava spojená s tancom, trvala až do rána, ba niekedy pokračovala ešte aj ďalší deň.  

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Dolina Mana

Keť som išov do Komárna

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV