3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  SLIAČANKA OSLÁVILA 80 ROKOV
SLIAČANKA OSLÁVILA 80 ROKOV

Ohodnoť článok hráškami


(9.75/10 hráškov, hlasovali 4 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

SLIAČANKA OSLÁVILA 80 ROKOV

07. 01. 2013
Liptovské Sliače

Folklórna skupina Sliačanka si v závere roka 2012 pripomenula významné výročie, 80 rokov od svojho vzniku. V Kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch sa v sobotu 29. decembra zišli súčasní i bývalí členovia a pozvaní hostia. V slávnostnom programe nazvanom „Klenotnica spomienok“ folklórna skupina predviedla spevy a tance rodnej obce, zvyky a obyčaje, ktoré boli súčasťou života v priebehu kalendárneho roka. Počas večera sa spomínalo na prežité roky, dosiahnuté úspechy, staršie a novšie programy, i na významné osobnosti pôsobiace v tomto kolektíve. Súčasťou podujatia bola výstava diplomov a vecných cien, ktoré Sliačanka získala. Nechýbala prezentácia veľkorozmerných fotografií a videoprojekcia obrázkov zo života skupiny.

Vznik folklórnej skupiny Sliačanka siaha do roku 1932.  Kultúrne bohatstvo Sliačov nadchlo vtedajšiu riaditeľku Ľudovej školy Bronislavu Kubánkovú (matku známeho choreografa Juraja Kubánku). Život v obci ju natoľko očaril, že založila tanečno-spevácku skupinu.

Sliačanka tak ako v minulosti aj v súčasnej dobe často účinkuje na podujatiach, ktoré pripravuje obec a organizácie pôsobiace v Sliačoch. Skupina pravidelne pomáha pri rôznych akciach, radami ale hlavne prípravou a zapožičaním krojov.

Folklórna skupina sa okrem javiskovej prezentácie zameriava aj na udržiavanie zvykov a tradícií v obci počas roka. Snahou je zachovať čo najviac z dedičstva našich predkov. Sliačanka sa hlavnou mierou podieľa na šírení ľudovej kultúry rodnej obce. Každoročne usporadúva  fašiangy, vynášanie murieny, jánske spevy, vianočné programy, spievanie na svadbách i pohreboch. Poslaním kolektívu je aj uchovať prekrásny sliačanský kroj, ktorý má mnoho typov a kombinácií. Veľmi dôležitým článkom práce skupiny je udržanie tanečného štýlu a pôvodných piesní, neodmysliteľnou súčasťou činnosti je používanie nárečia a starých slovných výrazov. V súčasnosti má skupina 30 členov, tanečníkov, spevákov i hudobníkov,  ďalší spolupracujú so Sliačankou príležitostne. Ročne skupina uskutoční v priemere okolo 30 vystúpení, reprezentuje Liptovské Sliače po celom Slovensku i za hranicami. Počas svojej existencie sa Sliačanka predstavila v krajinách – Česko (10x), Poľsko (4x), Juhoslávia (3x), Nemecko (3x), Ukrajina (2x), Bosna a Hercegovina, Belgicko, Taliansko, Maďarsko, Rusko.

Folklórna skupina z Liptovských Sliačov patrí medzi najstaršie a najznámejšie kolektívy na Slovensku. Sliačanka počas ôsmich desaťročí vždy úspešne reprezentovala rodnú obec, šírila dobré meno Liptovských Sliačov na Slovensku i v zahraničí.

 

Autor: A. Balážecová

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK KARICKA DRUZSTEVNA PRI HORNADE

Ja parobek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV