3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  S pesničkou je život krajší
S pesničkou je život krajší

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

S pesničkou je život krajší

29. 01. 2013

Nádherné slová povedané z úst veľmi známej sólistky, speváčky rusínskych a šarišských ľudových a duchovných piesní Anky Poráčovej, rodenej Šuťakovej. Laureátka ústrednej celoslovenskej prehliadky ľudových piesní Makovická struna. Narodila sa 18. januára v nádhernej dedinke Kyjov, kde prežila svoje krásne detstvo. Vyštudovala Strednú ekonomickú školu v Prešove. Od roku 1978 začala Anna účinkovať najprv vo folklórnom súbore Karpaťanin a potom vo folklórnom  súbore Šarišan. Spolupracovala aj s inými súbormi ako sú FS Torysa, FS Zemplín a FS Sabinovčan. Anna Poráčová sa venuje spevu sólovo, spolupracovala s mnohými telesami, hudobníkmi a spevákmi, čo prinieslo na svet veľa zaujímavých projektov a CD nosičov.

Úryvky odpovedí:

Pôsobíte vo folklóre už dlhé roky, aké boli Vaše začiatky a od kedy sa venujete spevu?
Spevu sa venujem od malička. Narodila som sa a vyrastala v dedinke Kyjov. Moji rodičia obidvaja radi spievali a zo mňa sa smiali, že som ešte nevedela rozprávať, ale keď mi povedali Aničko spievaj, tak som hneď spievala. Prvý televízor sme kúpili keď som mala asi 10 rokov a tak som od malička večerami robila doma vystúpenia pre rodinu a priateľov, ktorí k nám prišli posedieť. Takto ma začali aj odmeňovať haliermi za vystúpenia, no potom ma starší brat vyškolil, že im mám zaspievať iba za čiernu korunu. Raz sused bol zo mňa taký nadšený, že mi dal mincu päťkorunáčku, ale ja som ju nechcela, lebo bola biela :) )
 
Načo si spomínate zo svojej mladosti  a kto u Vás  vykresal lásku k folklóru?
Tak v prvom rade moji rodičia a potom to bolo prostredie, v ktorom som vyrastala. Ako malé dievča som rada zaspávala pri spevoch, ktoré som počula po dedine. Dievky spievali v skupinkách (staršie, mladšie) jedna skupinka sa blížila, druhá zachádzala, bolo to úžasné, škoda, že dnes už to nepočuť... Tiež či to boli svadby, krstiny a rôzne iné príležitosti. Niekedy len tak, keď sa stretli - sedeli na priedomí a zaspievali si, veľakrát bolo počuť hrať aj na heligónke. Dodnes, keď počujem hrať heligónku, tak sa mi vynoria spomienky na krásne detstvo.


Zaiste ste absolvovala rôzne zahraničné zájazdy, na ktoré si  rada spomeniete?
Tak zahraničných zájazdov bolo dosť a to hlavne so súborom Šarišan, v ktorom som pôsobila určitý čas. Bola som 3x v Amerike, zároveň aj v Kanade, Tunise a tiež také bližšie v Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzko a pod.
Najkrajšie spomienky mám na zájazdy v Amerike, kde sme spievali pre našich krajanov a tými piesňami sme im doniesli kus domova. Boli to úžasné koncerty, plné emócii, radosti, šťastia. Tam vzniklo veľa priateľstiev  a s niektorými som kontakte stále. Taká úsmevná príhoda z Ameriky. Presúvali sme sa New Yorku do Washingtonu a naše auto šoféroval jeden spevák - náš Slovák. Vedúci zájazdu išli s organizátormi a tiež nástrojmi v aute pred nami. Keď sa zotmelo, tak sme zistili, že máme málo benzínu a zastavili sme na najbližšej benzín pumpe.Vtedy mobily ešte neboli a naši vedúci, keďže bola tma, nevšimli si, že nie sme za nimi. To zistili až asi po nejakej chvíľke, ale to už my sme boli stratení. Tak sme natankovali a pokračovali v ceste. Nikto nevedel vtedy dobre anglicky a tak na naj bližšom mýte sa pýtal náš šofér pána, ktorý vyberal peniaze "neznace dze tu dražečka do Washingtonu?" on odpovedal Washington - OK. Znáš reči, nemáš problém a šarišský sa dohovoríš aj v Amerike:)
 
Čím  prispievate k uchovávaniu tradícií prípadne ich prezentácií?
Prispievam hlavne piesňami, jednak na vystúpeniach a potom tým, že okrem rôznych rozhlasových nahrávok mám už vydané 5 sólové albumy, na ktorých sú piesne rusínske, ukrajinské, šarišské, spišské, zemplínske. Napr. prvé CD "Anička mi meno" sú rusínske piesne, čisto z mojej rodnej obce. To som obišla starých ľudí a snažila sa nájsť staré piesne, ktoré  sme potom nahrali. Vždy sa veľmi teším, keď sa mi podarí nájsť ešte nejakú starú pesničku, ktorá by išla do zabudnutia, takto je nahratá a môžu sa ju ľudia naučiť a spievať si.


Venujú sa aj Vaše deti spevu, folklóru tak ako Vy?
Mám dve dcéry, obidve majú veľmi radi folklór. Hlavne so staršou dcérou Ankou chodím vystupovať a tiež máme zopár spoločných nahrávok. Na poslednom mojom koncerte sme si zaspievali aj s mladšou dcérou Evkou - trio a myslím si, že sa to ľuďom veľmi páčilo. Tiež mám zaťa folkloristu (cimbalista v ľud. hudbe Kandráčovci -Ľubomír Šebej). Tiež verím, že ďalšími pokračovateľmi budú moje vnúčence. Zatiaľ mám jedného vnúčika-  2 ročného Ľubka a ten má veľmi rad ľudové piesne. Stále si nejakú spieva.
 
Vaše životné krédo?
Krédo... "Ži a nechaj žiť" - a aby "ľudia boli ľuďmi"  a tiež taký humorný povzdych  "aj tak sa mi chlapci stále páčia" :)
 
Čo by ste odkázali mladým začínajúcim spevákom, sólistom?
 Nech spievajú a nech ich neodradia žiadne súťaže, keď sú náhodou neúspešní. Nech sa nevzdávajú a idú za svojim cieľom. S pesničkou je život krajší:)

Aj ja som vďačná za ten dar, lebo vďaka tomu som mohla zažiť veľa krásnych chvíľ, potešiť veľa ľudí, spoznať veľa skvelých ľudí.
 
Ná záver patrí sa mi poďakovať pani Anne Poráčovej za jej slová. Prajem jej v mene celej Redakcie www.jankohrasko.sk  veľa zdravia, elánu a energie, aby aj naďalej ostala šíriteľkou nášho kultúrneho dedičstva a učila naše budúce generácie spoznať lásku ku všetkému vzácnemu, čo nám tu zanechali naši predkovia.

 

Text:  Ľudmila Hricková a Anna Poráčová

Foto: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hrončekovci

Prečo ste ma za vojačka vzali-Kedyže to žitko vzíde

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV