3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Slovenský ľudový odev v miniatúrach
Slovenský ľudový odev v miniatúrach

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Slovenský ľudový odev v miniatúrach

06. 02. 2013
Nitra

Slovenské ľudové kroje patria k tým najkrajším, čo ľudské ruky vytvorili a čo robilo našich ľudí krásnymi a pohľadnými. Vari každý kraj či región oplýva krásnym krojom, na ktorý sú jeho nositelia hrdí. A už zaznamenávame, že nielen na živých postavách sa kroje prezentujú, ale že sa predstavujú aj ako krojované bábiky, ktoré sú v mnohých prípadoch vhodným darom pre potešenie milovníkov folklóru a ľudových tradícií. Vystrojiť takú bábiku krojom je náročná práca, ktorú vedia robiť najmä šikovné a zručné ženy.

Ale v utorok 5.februára t.r. sme boli svedkami, že nielen ženy vedia ušiť kroj pre bábiky. V Ponitrianskom múzeu v Nitre sa konala vernisáž výstavy krojovaných bábik, ktoré nám pripravil nadšenec folklóru Rastislav Bellovič z Lukáčoviec pri Nitre. Tú hromadu krojov na bábikách vo vitrínkach múzea urobil sám, manželka mu pri tom trochu (dosť) pomáhala. A tak sme mohli obdivovať kroje takmer z celého Slovenska, kroje letné i zimné, denné i sviatočné aj svadobné. Boli to kroje žien, chýbali kroje  mužov, ale pán Bellovič prisľúbil, že doplní ešte túto výstavu aj krojmi mužov.

Keď pozerám na tie drobné postavičky, nevdojak premýšľam, ako si chlap pomáha hrubými prstami pri takej piplavej robote na príprave kroja? Tie „bárbiny“ majú povyšívané rukávce, zástery, majú zimné kožúšky, čepce, mašle, gorálky i blingáče, ktoré sa nosia na veľkých krojoch. Žiadna fabrika nevyrába tieto ozdoby v malých rozmeroch, aké by sa hodili pre bábiky a ktoré tam treba. Nuž musia sa našiť veľké. Ale vôbec to neprekáža.

Rastislav Bellovič vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku a zaujíma sa o históriu. Krojované bábiky ho chytili ako relax. Človek si pri takejto robote viac odpočinie, ako na dovolenke. A tak sa pustil do roboty a výsledkom sú krásne krojované bábiky, ktoré v Ponitrianskom múzeu vystavuje už po druhýkrát. Nevieme sa vynadívať na vyparádené postavičky dievok, žien, neviest, na letné i zimné odievanie, všetko s precíznosťou vypracované a  vyšperkované.

Na vernisáž mu prišla zahrať hudobnospevácka skupina z Lukáčoviec, zahrali a zaspievali,  podporiť ho prišla aj poriadna hŕstka Lukáčovanov. Príjemná atmosféra a takmer rodinná pohoda vládla v tento podvečer v múzeu, veď prečo aj nie, keď sme boli obklopení krásou nevídanou a srdcu lahodiacou.

Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Petra Kustara

Zvony zvonia

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV