3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hudba je dar, ktorá ľudí spája a obohacuje
Hudba je dar, ktorá ľudí spája a obohacuje

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Hudba je dar, ktorá ľudí spája a obohacuje

12. 02. 2013

ĽH Kollárovci je ideálnym zoskupením mladých, talentovaných hudobníkov. Svojim hudobným umením zabávajú a rozveseľujú už mnoho rokov poslucháčov doma i za hranicami Slovenska. Ich živá hudba, temperamentný spev a humorné slovo výtvárajú nezabudnuteľnú atmosféru, ktorá vyčarí na Vašej tvári úsmev, nadšenie a dobrú náladu. Na scéne úspešne pôsobia už od roku 1997 a svojim goralským temperamentom si získavajú priazeň mnohých fanúšikov.

 

Úryvky odpovedí:


Pôsobíte vo folklóre už dlhé roky, aké boli Vaše začiatky a od kedy sa venujete spevu, hudbe a folklóru vôbec?
Treba povedať, že naša ĽH Kollárovci pozostáva zo 4 stálych členov a 5 člen ako externista, ktorý hrá na cimbal, samozrejme spolupracujeme s viacerými cimbalistami. Názov Kollárovci vznikol hlavne preto, že väčšiu časť kapely tvoria súrodenci Kollárovci. Úplne v začiatkoch to boli 4 bratia Martin, Tomáš, Štefan a Marek, s nami už od začiatku spolupracuje aj náš bratranec Štefan Repka. Kollárovci na trhu pôsobia už od roku 1998. A však naše prvé začiatky boli už od ranného detstva, a folklór bol u nás na prvom mieste, aj keď niekedy sa nám nechcelo doma cvičiť. Ako prví začali hrať najstarší brat Martin na akordeón a Tomáš na husličky. Samozrejme všetci sme navštevovali ZUŠ, a tak sa to začalo hýbať správnym smerom. Doma sme spoločne hrávali a mávali sme skúšky, na ktorých sme cvičili rôzne piesne a povedali si čo by trebalo vylepšiť.

Kto Vás priviedol do folklórneho sveta a kto Vám vštepil lásku ku ľudovej piesni?
Samozrejme naše úplne prvé začiatky sú späté s ĽH Pastrnoci z Novej Ľubovne, ktorí bez akýchkoľvek problémov brávali bratov hrať na ich akcie, aby sa tak priučili hrať pre ľudí a hlavne zo srdca. Postupom času, keď bratia dosiahli vek dospelosti, rozhodli sa pre založenie vlastnej kapely. A potom sa to už začalo odvíjať samo, akcia za akciou, samozrejme, veľa bolo chýb, ale veľa sme sa tým naučili. Najväčšiu prvú radosť nám spravilo naše prvé CD s názvom "Z Kolačkova parobci" . Veľká vďaka patrí našim rodičom a Pánu Bohu, ktorí nám umožnili tento náš dar rozvíjať ďalej.

Absolvovali ste s ľudovou hudbou Kollárovci  rôzne zahraničné zájazdy, ktoré Vám najviac utkveli v pamäti ?
Ako kapela sme sa zúčastnili na viacerých ročníkoch folklórnych súťažiach, z ktorých sme si odnášali nie len radosť, ale aj cenné diplomy. Najviac sa mi však do pamäti vryla cesta na medzinárodný folklórny festival v Chambly pri Paríži, kde sme získali čestné uznanie a samozrejme spoznali tak nový kraj.

Vaše  najvyššie ocenenia ?
Medzinárodný festival v Chambly pri Paríži; Okresná súťaž ľudových hudieb- "Zlaté pásmo", no najväčšie uznanie je pre nás spätná väzba od fanúšikov, ich dôvera a radosť z našej hudby o čom svedčí aj naších 6 CD nosičov. A práve teraz na jar 2013 Kollárovci pracujú na novom CD.

Lákali Vás aj iné hudobné žánre? A aké?
Kollárovci ako prvá cimbalová ĽH začala tvoriť vlastné piesne s modernejším charakterom zahrané na ľudových nástrojoch. Napr. pieseň Mám ťa rád, Láska, Nočný sen, ktoré sú na našom CD 3, alebo aj pieseň Nádej, ktorá sa nachádza na CD 5.
Určite nás ovplyvňujú aj iné žánre a štýly, keďže sa chceme zamerať na širšiu vekovú kategóriu a osloviť hlavne mladých ľudí, ktorí sa však upierajú najmä o iné ako ľudové žánre. Práve preto sme trošku zaexperimentovali a použili v našom vianočnom CD modernejšiu úpravu a to s použitím bicích. Pri tom sa nám podarilo vytvoriť rockové a popové podtóny v ľudových piesňach, ktoré sa páčia hlavne mladým, ale i rôznym vekovým kategóriám.

Na akých hudobných nástrojoch hráte? Tomáš hraje prvé husle; brat Štefan hráva na akordeón, saxofón, píšťalku; Marek hráva druhé husle a obsluha automatického bubeníka, Štefan Repka kontrabas.

Čo odkážete mladým, začínajúcim muzikantom?
 Určite veľa trpezlivosti, radosti z hudby, veľa úspechov a aby vždy priniesli do ľudovej tvorby niečo nové, niečo vlastné, aby sa nebáli obohacovať ľudovú hudbu.

Aké je  Vaše životné krédo?  "Hudba je dar, ktorá ľudí spája a obohacuje".

Na záver patrí sa mi poďakovať Marekovi Kollárovi za jeho slová a zároveň prajem ĽH Kollárovci veľa úspešných folklórnych vystúpení, súťaží a festivalov. Nech celé ďalšie desaťročia rozdávajú radosť na pódiách mnohých slovenských i zahraničných  podujatí.


Autor: Ľudmila Hricková a Marek Kollár

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Pacerky z Budkovec

Po tej nasej ulici

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV