3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pankuškové fašiangy na Spiši
Pankuškové fašiangy na Spiši

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Pankuškové fašiangy na Spiši

13. 02. 2013

Fašiangy - symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú v redukovanej podobe takmer vo všetkých regiónoch  Slovenska. Aj na Spiši, priamo na Plejsoch, sa hodovalo za euro a plesalo za dukát.

Od piatku 8.februára do nedele 10. februára sme boli svedkami veselice, spevu, hudby a zábavy, ktorú pre tunajších obyvateľov, ako aj pre hostí,  usporiadal  Hotel Plejsy, mesto Krompachy a Košický samosprávny kraj pod názvom "Pankuškové fašiangy". Folklórom  tunajší ľudia žijú už niekoľko desaťročí a dodnes  uchovávajú  zvyky, obyčaje, ľudové piesne a tance  svojich predkov. Stretli sa tu nadšenci folklóru a milovníci ľudových piesní, tancov, známi i návštevníci z iných obcí, ale hlavne stovky účinkujúcich.

Príjemná atmosféra a dobrá zábava vládla počas troch dní. Organizátori nám pripravili naozaj pestrý program už od piatku. Na javisku pod nádherne zasneženými svahmi sa nám prestavili FS Krompašanček, FS Krompašan a nechýbala ukážka pečenia pankušiek a súťaž v ich jedení. Nasledoval sprievod folklórnych súborov a masiek v sprievode ľudovej hudby od MsÚ v Krompachoch na Plejsy. Tento deň zavŕšila "Fašiangová veselica" a všetci sme sa tešili na hlavný program soboty, kedy už od desiatej hodiny sme mali možnosť vidieť pravú zabíjačku a výrobu mäsových špecialít dolnozemskými Slovákmi z Nadlaku priamo pod holým nebom.

Aj v sobotu bolo folklóru bohato a každý z nás si mohol na javisku pozrieť FS Slovinka, FS Slovinočka, FS Vranovčan, Ľudovú rozprávačku Araňu, ĽH z Víťaza. Vystúpenia folklórnych súborov a folklórnych skupín  mali dobrý ohlas, diváci žasli. Svojím tanečným umením a spevom vyburcovali návštevníkov tohto podujatia natoľko, že nikto z nás nechcel, aby to skončilo.

Pre chlapov nechýbala súťaž v pití kvasinkového piva, ženy sa zúčastnili lyžovania v maskách a deti si prišli na svoje pri vytvorení najdlhšieho hada na svahu. Stretávali sme sa  medzi stánkami s občerstvením so svojimi známymi a priateľmi, s ľuďmi v krojoch, s usmiatymi tvárami. Atmosféra, ktorá sa šírila, bola neopísateľná, no tí , ktorí tam boli, určite vedia, o čom píšem. Bolo to podujatie príjemné a bezprostredné, milé a úprimné.

V krásne nedeľné ráno sme sa opäť zišli na Plejsoch pri otvorení nedeľného programu, na ktorý nadväzovalo vystúpenie DFS Jadlovček z Margecian. Zaujímavé bolo rozprávanie o ľudových fašiangových zvykov a tradíciách  a súťaž - "Vyžierky" v jedení fašiangových špecialít. Ešte pred obedom sa rozprávalo o tradícii pochovávania basy a tento program zavŕšil FS Borovničák z Vojkoviec s pásmom "Pochovávanie basy". A je tu koniec festivalu....

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja, z programu Terra Incognita, ktorý je súčasťou projektu Košice- Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Krásny víkend prežitý medzi priateľmi, folkloristami, plný zážitkov, hudby, tanca, spevu. Prežitý tak krásne ako ho v minulosti prežívali aj naši predkovia. Patrí sa mi za všetkých poďakovať, všetkým účinkujúcim za to, akým spôsobom dokázali preniesť krásu ľudového umenia na pódium a akým spôsobom ju rozdávali nám, divákom. Toto viac ako vydarené  podujatie a okamihy prežité v ňom sa zapisujú do pamätí  ľudí a ostávajú na tom pravom mieste tam, kde sa kedykoľvek môžeme vrátiť a zaspomínať. Je veľmi ťažko opísať pocity, je úžasné to zažiť práve na Plejsoch.

 

Foto: Matej Melo

Autor: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hermanovce

Never parobkovi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV