3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rozvíjaj sa, hlase
Rozvíjaj sa, hlase

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Rozvíjaj sa, hlase

27. 02. 2013

            Lásku k ľudovej piesni plnými dúškami nasávala už v ranom detstve v rodnej Pohorelej. Mamička Mária Vojtková bola výbornou speváčkou a nositeľkou ľudových tradícií, práve ona, ale nepochybne aj prostredie silno vplývali na jej dcéru. Už ako dieťa účinkovala na mnohých podujatiach ako speváčka. Svojimi piesňami a hlasom si získala viacerých obdivovateľov. Veď kto by nepoznal piesne v jej podaní ako: A vy hory, hory; Tí moji rodičové; Rubare, rubare; Veď je lastovička a mnohé iné. Práve v týchto dňoch sa dožíva významného životného jubilea vynikajúca speváčka ľudových piesní Veronika Bodnáriková ( 55).

           

            Veronika Bodnáriková sa narodila 1. marca 1958 v Pohorelej. V rokoch 1973 – 1976 navštevovala Stredné odborné učilište obchodné v Banskej Bystrici. V roku 1988 ukončila štúdium prevádzky spoločného stravovania a až do roku 1996 pracovala v hoteli Lux v Banskej Bystrici na pozícii prevádzkarky. V roku 1996 sa stala vedúcou školskej stravovne na Konzervatóriu J. L. Belu v Banskej Bystrici.

            Už od svojho útleho detstva navštevovala DFS Mladosť v Pohorelej, neskôr, keď ju cesty zaviedli do Banskej Bystrice za štúdiom a následne i za prácou sa stala členkou FS Urpín. Nesmieme zabudnúť na dlhoročnú spoluprácu s Brnianskym orchestrom ľudových nástrojov ( BROLN), ktorý pôsobil v Brne a neskôr s Orchestrom ľudových nástrojov ( OĽUN), ktorý pôsobil pri Československom rozhlase v Bratislave. V banskobystrickom rozhlasovom štúdiu nahrávala neopakovateľné piesne s ľudovou hudbou Ondreja Mrázika. Jej hlas je zachytený na záznamoch v rozhlasových archívoch v Bratislave, ale i v Banskej Bystrici, ale i na mediálnych nosičoch. Absolvovala množstvo verejných koncertov, na ktorých svojím hlasom tešila srdcia poslucháčov. V súčasnosti účinkuje s ľudovou hudbou Borievka, ale zároveň je i členkou malého zoskupenia pod názvom Salašníci.

            Pohorelá je kúsok raja, kde sa Veronika Bodnáriková stále cíti doma, tam sú jej korene, práve tu načerpáva silu, energiu, ale aj inšpiráciu. Tu hľadá čriepky minulosti, životné príbehy vzácnych predkov popretkávané radosťou i žiaľom. Tie pretavené do krásnych horehronských piesní prináša svojim verným poslucháčom.

                                                                                             

Miriam Gažová, etnologička

Foto: internet

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mirosla Dudík

AudioTrack 02

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV