3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zelený štvrtok
Zelený štvrtok

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Zelený štvrtok

28. 03. 2013

Umývanie v potoku bolo zvykom na Zelený Štvrtok vždy pred východom slnka, viac raz, keď posledný raz zvonia zvony. Umývať sa chodili muži, ženy i dospelá mládež. Mládenci brodili na potoku i kone, aby boli zdravé a silné. Veľkonočnou vodou mnohí vyplachovali ústa, aby ich neboleli zuby.

Kto sa chystál stavať nový dom, odložil si z nej a túto v príhodnej chvíli zamuroval do základov. Iní zase vodou vykropili stajňu. Po kvapke vody frkli i do obradných jedál. Chlapcom na Zelený štvrtok strihali vlasy, aby ich mali pekné husté. Rozličné drobné povery boli spojené s posledným zvonením zvonov.

Na okolí Nitry gazdiná mala obísť okolo domu so zväzkom kľúčov a silno nimi štrngať, aby tak zahnala hlodavce. Na Kysuciach triasli počas zvonenia stromy, aby sa urodilo veľa ovocia. V čase, keď nezneli zvony, použivali ľudia rôzne rapkače, hrkače, ktorých úlohou bolo zahnať z priestoru obce škodlivé sily.

Na okolí Košíc v noci pastieri trúbením vyháňali zlých duchov. Na celom Slovensku v tento deň natierali dvere stajní kolomažou a zachovávali  zvyky, ktoré mali znemožniť strigám, aby škodili dobytku.  Na Zelený Štvrtok sa tradične konal prvý výhon dobytka na pašu. Zvyky, ktorých cieľom bola magická ochrana dobytka, sa realizovali predovšetkým vo chvíli, keď dobytok opúšťal priestor stajne.

Z hospodárskych plodín sa odporučalo v tento deň siať mak, hrach, bôb, tekvicu, uhorky, pretože tak ako sú zvony v tom čase zaviazané, zaviažu sa aj kvety na rastlinkách. Dobrú úrodu mala zabezpečiť aj príprava zeleninových jedál, ktoré sa v tento deň konzumovali, z čoho podľa ľudového výkladu pochádza aj označenie dňa.

 

Zdroj:  Zvyky a tradície na Slovensku,

Spracovala: Ľudmila Hricková
Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Sumiacan

Hrjabaj ze len hrjabaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV