3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Biela sobota
Biela sobota

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Biela sobota

30. 03. 2013

Biela sobota bola zo zvykoslovného hľadiska čiastočne pokračovaním obidvoch predchádzajúcich dní, no prinášala aj nové prvky. V domácnostiach sa venovali vareniu a pečeniu jedál. Často sa varila šunka, údené mäso, klobásy a huspenina. Vo viacerých oblastiach pripravovali na Veľkú noc jahňa.

Z bieleho kysnutého cesta pečú na východnom a strednom Slovensku pasku, na Orave a Liptove babu, v Tekove caltu, v Novohrade mrváň, na Ponitrí osúch, inde belúš. Keď gazdiná vymiesila cesto, neočistila si ruky ale išla  pohladkať stromy, ktoré mali tento rok prvý raz zarodiť alebo ktoré mali málo ovocia. K najstarším veľkonočným jedlám patria všade vajíčka. Tieto pripravené jedlá sa konzumovali až v nedeľu.


Vo veľkonočných obradoch mal výzamnú funkciu oheň. Zapálili večnú lampu a veľkonočnú sviecu zvanú paškál. Lampy naplnili novým olejom, zvyšky starého oleja sa spálili pri kostole. Ľudovo s atento úkon nazýva pálenie Judáša.
Podobne ako v predošlých dňoch voda mala zmyť choroby, upevniť zdravie, privolať krásu, šikovnosť, šťastie. S vodou ľudia obchádzali obydlie, aby bolo chránené pred ohňom, povodňou, našťastím, hmyzom, a inými škodcami. Biela sobota tak ako aj Zelený štvrtok bola považovaná za šťastný deň pre siatie a sadenie.

Zdroj:  Zvyky a tradície na Slovensku
Spracovala: Ľudmila Hricková
Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Hnojnane Michalovce

Hore dolinami, Tri hvizdy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV