3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Veľkonočná nedeľa
Veľkonočná nedeľa

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Veľkonočná nedeľa

31. 03. 2013

Láska Zeleného štvrtku, viera Veľkého piatku, nádej Bielej soboty a víťazstvo Veľkonočnej nedele nech Vás posilní a naplní pokojom a dôverou.

Na Veľkonočnú nedeľu bolo v mnohých obciach Slovenska zaužívané svätenie jedál v kostole. No aj tam, kde takúto posviacku nepoznali, konzumovali pripravené jedlá a zvyčajne v nedeľu na obed.

Z kostola sa každý ponáhľal domov, pretože ako šikovne prišiel, taký šikovný mal byť aj pri žatve. ak niekto na ceste domov spadol, chápal to ako predzvesť škody, ktorá ho na poliach postihne. Dievča, ktorému sa podarilo predbehnúť ostatných až natoľko, že kým prišli domov, stačilo si doniesť vodu z potoka, mohlo si byť isté, že sa do roka vydá.

Stolovanie na Veľkonočnú nedeľu v niektorých ohľadoch pripomína Štedrú večeru. Stôl bol prikrytý čistým, bielým obrusom, často tým istým ako na Vianoce. Chlieb, ktorý položili na stôl, sa nesmel v ten deň odkladať. Gazdiná musela všetko pripraviť, aby nevstávala od stola. V okolí Nitry dávali pod stôl slamu, aby narástlo pekné obilie.

Prvým chodom bolo vajíčko,gazda ho rozdelil medzi všetkých prítomných. Inak v posledné dni Veľkej noci sa mali všetci dobre najesť, čím symbolicky vyjadrovali túžbu, aby boli sýti po celý rok.

Kraslice


Ženy a dievčatá pripravovali kraslice, ako ich volali najmä na východnom Slovensku, písanky. Uvarili vajíčka spolu s cibuľovými šupami, stonkami oziminy. Do zafarbeného vajíčka dodatočne vyškrabávali rôzne vzory.
Rozšírenejšia bola batiková technika, pri ktorej sa ornament nanášal na čistý povrch vajíčka voskom a potom sa vajíčko ponorilo do farby. Na miesto pokryté voskom farba nechytila. Bežné bolo aj maľovanie vzorov jednou i viacerými farbami. Ozdobené vajíčka boli určené kúpačom.


Zdroj:  Zvyky a tradície na Slovensku,
Spracovala: Ľudmila Hricková
Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH DATELINKA KRIVAN

Pytali ma ta dati

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV