3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Veľkonočný pondelok
Veľkonočný pondelok

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Veľkonočný pondelok

01. 04. 2013

V súvislosti s Veľkou nocou sú všeobecne známe kúpačky a šibačky. Korbáčom pleteným v osmero chodili na šibačky mládenci a to v pondelok. Keď ich nechceli pustiť dverami, dostali sa do domu cez povalu. Najprv dievky vyšibali, potom ich výdatne poliali vodou. Domáci ich za to ponúkli mäskom, klobáskou, koláčom, pálenkou a od dievčaťa dostali kraslice.

V pondelok ráno a dopoludnie bolo vyhradené menším chlapcom, ktoré dievky aj gazdinú najprv obliali, potom šibali, odriekajúc rôzne veršovanky. Chlapci dostali koláč alebo vajíčko a k tomu drobný peniaz.

V oblasti Šariša sa olievalo, mládenci chodili po dedine a keď prišli do domu, kde bola dievka, tak sa spýtali:

"Gazdo a gazdiňo naša, či nam dovoľice i u vas svoju parobsku povinosc splňic a vašo dzivky pooľivac?"

Odpoveď gazdu:

"Dovoľime, dovoľime, aľe mušice sebe ich pohľedac."

Mládenci išli pohľadať dievky do stodoly, komory, či na povalu a vedrom studenej vody ich pooblievali. Potom gazdiná doniesla niečo na zahryznutie a gazda počastoval pohárikom pálenky.


Na Spiši mládenci v pondelok kúpali dievčatá a ony im večer priniesli do kúdeľnej izby peniaze a pohostenie. V utorok kúpali dievčatá mládencov  a večer sa opäť zišli na rovnakom mieste. Podobne prebiehal záver Veľkej noci aj v Liptove, Zemplíne a v ďalších oblastiach.


Dnes už nie je mysliteľné, aby mládenci vytiahli dievča z domu, zavliekli ju k potoku a ponorili ju do vody. Len zriedkavo sa dnes ešte stretneme s oblievaním z vedier. Dievčatá očakávajú kúpačov doma a neschovávajú sa ako prv, keď museli počítať s prúdmi studenej vody. No stane sa, že sa v tomto ohľade prepočítajú, keď idú oblievači podľa starých zvykov.


Zdroj:  Zvyky a tradície na Slovensku,
Spracovala: Ľudmila Hricková
Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Pohladnica z Gemera

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV