3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Odišiel "Tatko" Hanuliak
Odišiel "Tatko" Hanuliak

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Odišiel "Tatko" Hanuliak

19. 03. 2013
Martin

Vincent Hanuliak sa narodil v osade Hlboké (patriacej do obce Belá pri Varíne) 21.7.1934 v rodine poľnohospodárskeho robotníka. Na základnú školu chodil v Nižných Kamencoch, meštiansku školu v Belej pri Varíne ukončil predčasne, pre vojnové komplikácie. Nastúpil do roboty na Morave v Bravarcoch (namiesto otca), ako poľnohospodársky robotník. Bol tam ale šikovný kováč a pri ňom sa za dva roky vyučil remeslu. V rokoch 1954-1957 absolvoval prezenčnú vojenskú službu na západnej hranici, v Pobežoviciach, u pohraničnej stráže. Po návrate z vojny sa oženil s Viktóriou Opálkovou (nar.1937). Zamestnal sa v Tatra nábytku v Martine ako zámočník. V roku 1959 sa presťahoval s rodinou do Martina, kam už predtým dochádzal za robotou. Narodil sa mu prvý syn Vlado (1958-Ladislav, ešte v Žiline), o 2 roky neskôr syn Miroslav (1960). Ďalej dcéry  Mariena (1961), Katarína (1963) a nakoniec najmladšia  Jana (1966). 

„Terchovská muzika“ mu učarovala od detstva. Otec hral príležitostne na husle, ale on mal iné vzory : Kvočkovia,  predník Vincko Rybár, ale aj Balátovci z Ištvánovej. Hrával „U Petrov“ v muzike „Mihovia“ s primášom Róbertom, jeho brat Jozef hral kontru  a Stano Mihalčatin basu.

Keď prišiel do Martina, tu žiadna muzika nebola. So starými kamarátmi hrával málo. Začal učiť hrať vlastné deti a to bol vlastne základ rodinnej muziky. Dovtedy boli jeho obľúbenými nástrojmi heligónka a basa. V rodinnej muzike hral prim, prvorodený syn Vlado (Ladislav) hral na heligónke, druhý syn Miro hral kontru (aj akordeón) a najmladšia dcéra Jana na basičku (vtedy mala iba 11 rokov).

Do folklórneho súboru Turiec začal chodiť od roku 1976. Vtedajší vedúci FS Turiec Ľudovít Pekar pochádzal tiež z Kysúc (z Papradna), a tak si hneď „padli do oka“. Tu mu prischla aj prezývka „Tatko“ – tak ho volali nielen vlastné deti, ale aj ostatní súboristi...

Istý čas hrali s nimi aj iní muzikanti - Ján Struhárňanský na akordeóne, 2-hý hlas na husliach hral Karol Strakoš (pochádzal z Krasňan, robil vo Zvolene), dcéru Janku Preisovú „na materskej“ vymenila pri basičke nevesta Marta rod. Hudecová. Spievali s nimi aj sestry Golčákové. Na kontry hral Ján Galagaňák (do r.1999), 2-hé husle Eduard Miškuf (do r.1999). Po jednom vystúpení v Martine na Ľadovni sa ku nim pridal Jozef Papaj. V roku 1991 si vychoval ďaľšieho basiara – Milana Rooba (do r.1999). Keď trochu podrástli vnuci a mali o muziku záujem, začali spolu s nami hrať - Michal (prim) a Martin (basa). Neskôr začal hrať aj vnuk Peter. Dnes v najaktívnejšej rodinnej „Terchovskej muzike Hanuliakovcov“ hrá syn Miro (kontry) a vnuci Michal (prim) a Martin (basička) a starý priateľ Jozef Papaj (2-hé husle).  Syn Ladislav „Vlado“ je excelentný terchovský heligonkár – sólista. V roku 1993 odišiel do predčasného dôchodku.

S folklórnym súborom Turiec  absolvovali mnoho vystúpení doma aj v zahraničí. Terchovskú muziku Hanuliakovcov bolo pravidelne vidieť a počuť po celom Česku a Slovensku, ale aj v celej Európe. Od začiatku stáli pri vzniku regionálnych Turčianskych slávností folklóru, kde od r.1984 boli pravidelnými účinkujúcimi v programoch Novoturčania, ale aj ako súčasť FS Turiec. V roku 2004 skončil Vincent Hanuliak s aktívnou prácou v súbore.  V posledných rokoch bola jeho svetom „pamätná izbička“ a hlavne dielňa na menšie opravy nástrojov. 

 

Text: Milan Roob

 

Vincent Hanuliak navždy odišiel do muzikantského neba

dňa 18. marca 2013 v ranných hodinách. 

 

Posledná rozlúčka s tatkom Hanuliakom bude

v Dome smútku na Martinskom cintoríne

vo štvrtok 21.3.2013 o 13,30 hodine.

 

Za redakciu JH úprimnú sústrasť celej smútiacej rodine.

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Druzbovski (Zamutov)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV