3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc
Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc

28. 03. 2013
Drážovce

Pod týmto názvom pripravila Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre v stredu  27.marca 2013 pásmo veľkonočných zvykov v podaní Občianskeho združenia TRADÍCIA z Dražoviec pri Nitre spojené s výstavkou výšiviek a ukážkou výroby kraslíc. Členovia OZ Tradícia sú veľmi aktívni a zanietení folkloristi, ktorí si uchovávajú svoje tradície, objavujú staré, zabudnuté piesne a oprašujú staré zvyky a obyčaje. Veď žiaden zvyk nevznikol z roztopaše či mládeneckého vystrájania, všetko malo svoj význam a zmysel v živote človeka, ľud hľadal v prírode znamenia a významové prvky, ktoré sa potom dostali do tradičnej formy života.

Knižnica pozvala na toto podujatie žiakov 1.stupňa ZŠ z Nitry, aby im folkloristi priblížili aspoň tie najaktuálnejšie zvyky a obyčaje, ktoré charakterizujú Veľkú noc. Dražovčania prišli v krásnych krojoch, vzorne upravení, z čoho bolo vidieť, že si svoj kroj vážia a majú k nemu patričnú úctu. Na stoly poukladali rekvizity – maľované veľkonočné vajíčka, medovníky, košíky, zajačikov, kuriatka, ale aj rapkáče a klopkáče, ktoré boli v dobe Veľkej noci dôležitým nástrojom. Zvyky a obyčaje v súčasnosti, ale aj v časoch minulých priblížila deťom vedúca OZ Tradícia, zanietená folkloristka  Ing. Miroslava Zaujcová. Veľká noc, ako katolícky sviatok je pohyblivý a jeho stanovenie je závislé na fáze mesiaca, priblížila deťom toto obdobie  Ing. Zaujcová. Pred Veľkou nocou slávime fašiangy, ktoré sú charakteristické hojnosťou jedla, veselia a zábav a sú zakončené popolcovou stredou, od ktorej začína 40 dňový pôst až do Veľkej noci. Nedeľu dva týždne pred Veľkou nocou nazývame Smrtnou nedeľou, kedy mládež chodí s Morenou a túto ako znak všetkého zlého pália a hádžu do vody, aby sa zbavili zimy a odohnali zlé od seba. V Dražovciach Morenu hádzali do potoka Dobrotka alebo ju hádzali z vysokého kopca, na ktorom je starý, známy dražovský kostolík. Tu pri výskume našli archeológovia v detskom hrobe aj hlinené vajíčko, ktoré bolo kedysi ako hrkálka a hračka detí, čo svedčí o tom, že vajíčko bolo symbolom života už dávno v minulosti. Nedeľu týždeň pred Veľkou nocou nazývame Kvetnou nedeľou a to už bolo obdobie, kedy sa  svätili babuliatka (barišky), dievčence chodili s vyzdobenou vŕbou vinšovať príchod jari a za vinš dostávali od gazdinej vajíčka. Príchod jari a prebúdzajúca sa príroda dávala príležitosť na pletenie veľkonočných korbáčov, ktoré sa plietli z vŕbového prútia. Sliepky sa podkladali vajíčkami na vyliahnutie kuriatok a bývalo pravidlom, že pod sliepkou musel byť vždy nepárny počet vajec. Chystali sa vajíčka na Veľkú noc, varili sa v cibuľovej šupke a tak dostávali farbu, potom neskôr sa začalo na vajíčka maľovať a krášliť ich, preto ich dnes nazývame kraslice. Vajíčka znamenajú nový život a sú symbolom Veľkej noci.

Aj spevy dievčeniec patrili k veľkonočným zvykom, spievali pri pálení Moreny, pri umývaní sa v potoku čistou, studenou vodou, čo znamenalo zdravie a krásu. Dražovské krojované dievčence zatancovali, zaspievali Heličku, zavinšovali a priniesli dobrú náladu.

Detičky zaujato a pozorne počúvali, sledovali dianie a ukážky výstavky a musím prezradiť, že rozprávanie Ing. Miroslavy Zaujcovej sledovali niektorí s otvorenými ústami. Je to svedectvo toho, že táto téma im je nová a neobjavená a že im zvyky a tradície treba objavovať a pripomínať, aby ich aj oni mohli potom ďalej uchovávať a rozširovať.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Norika Vančíkova Kapasná

Oj, keby sa mi vrátil 18. rôčik

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV