3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jarné zvyky starých Slovanov
Jarné zvyky starých Slovanov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Jarné zvyky starých Slovanov

31. 03. 2013
Prešov

Naši predkovia oslavovali začiatok vegetačného obdobia v období, keď kresťania oslavujú veľkú noc. Zrod nového života v kolobehu ročných období symbolizovala životodarná voda, maľované vajíčka, mladé stromčeky a samozrejme hry s erotickým nádychom. Apríl sa v staroslovančine nazýval Dubeň. Dostal názov podľa toho, že v tomto období bolo najvhodnejšie ísť sa do lesa dubiť. Duby majú práve najväčšie vyžarovanie energie a preto by sme mali ísť do lesa a objať tieto mocné stromy. Po chvíli ticha a sústredenia cítite ako to v dube doslova hučí.

Energia, ktorú človek takto príjme pomáha proti jarnej únave a posilňuje imunitný systém. Ďalším tradičným zvykom je obradná orba. Je to akési vzdanie úcty Matke Zemi, ktorá je pripravená na ďalšie vegetačné obdobie. Počas tohto sviatku vladár alebo starešina vyoral prvú brázdu (prvý oráč býval aj s pluhom obliaty vodou).

Niekedy bola odovzdaná obeť Zemi v podobe zaorania škrupiniek z kraslíc. V Bulharsku sa ešte i dnes konajú "kukerské hry" so silno erotickými prvkami: kuker (mužská postava so zvieracou maskou a dreveným falusom) slávil svadbu so ženou, ktorá potom predstierala tehotenstvo a pôrod. Spolu s týmito hrami sa robila obradná orba.   V apríli až máji (dubeň a kveteň – niekedy traveň) sa stavali máje. Ozdobenie mŕtveho stromu je kresťanské zdeformovanie tohto zvyku. Máje sú totiž mladé (živé!) stromčeky. Sadili sa po celej dedine (hlavne tam, kde boli slobodné dievky) a popri tom sa volili dedinskí králi a kráľovné. Kráľa ozdobili korunou a kvetmi, obliekli do šiat z jedľovej alebo smrekovej kôry. Ostatní mládenci sa obliekli podobne, ozbrojili sa drevenými mečmi a obchádzali po dedine so spevom a prosbami o dary pre kráľa, ktorého nakoniec pri rybníku stínali (zrážali mu korunu do vody). Kráľovnú ozdobili kvetinovým vencom.

Spracoval: Ivan Šaro

Zdroj: Jánska Noc

Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hrusov

Siroko daleko to vtaca letelo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV