3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čistenie studničiek
Čistenie studničiek

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Čistenie studničiek

13. 04. 2013

„Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva“.

Jar bola obdobím zaujímavých zvykov, ku ktorým patrilo aj zobúdzanie prírody. Okrem veľkonočných sviatkov, sa príchod jari spája aj s pochovávaním Moreny a s čistením studničiek a prameňov, ktoré hlavne po zime bývajú často zanesené lístím a znečistené.

Už naši predkovia vedeli, že voda je nenahraditeľnou surovinou a tak sa k nej aj správali. Voda zo studničiek na okrajoch lúk a v lesoch im dodávala osvieženie a zaháňala smäd počas horúcich letných dní pri ťažkých prácach na poli. Čistenie studničiek najmä v jarnom období  preto neodmysliteľne patrilo ku kolobehu ich života. Je potrebné, aby sme aj v dnešných časoch dodržiavali túto starú tradíciu. Jarné čistenie studničiek bolo povinnosťou mládencov a prejavom úcty k životodarnej vode. Na celom Slovensku bola rozšírená predstava, že kto vyčistí na jar niekoľko studničiek, aspoň sedem v chotári, bude celý rok zdravý, nebude trpieť bolesťami hlavy a budú mu odpustené hriechy. Vraj, studnička, ktorú vyčistí vdova, nikdy nevyschne, tak ako nevyschnú jej oči od sĺz.

Zvyky na Slovensku majú svoje špecifiká podľa jednotlivých oblastí a období. Niektoré z nich sa zachovali dodnes a len málo kde sa si ľudia pamätajú na čistenie studničiek. Je len na nás, aby tieto zvyky a tradície nezanikli.

 

Text a foto: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Oravan Nizna

Dievcatko oravsko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV