3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Sláviky
Sláviky

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Sláviky

15. 04. 2013

V dňoch víkendu, 13. a 14. apríla t.r. Selenčou sa niesla ľudová pieseň a hýrili ľudové kroje, dobre známe selenčské fodrošky, kašmerínky. Tieto dni  najmä prebiehali  v dome kultúry koncerty Selenčské sláviky, o ktoré medzi tými najmladšími tento rok vládol veľký záujem. Sú to koncerty, na ktorých deti v ľudovom kroji spievajú ľudovú pesničku za hudobného sprievodu orchestra. Na koncertoch sa zúčastnilo 61 detí vo veku od 7 do 15 rokov. Pre veľký počet záujemcov museli byť dva koncerty.

Malých spevákov doprevádzal desať člený  ľudový orchester Zvonivá cimbalovka, ktorý pracuje pod taktovkou PaedDr. Juraja Súdiho  a v rámci Komorného zboru Zvony zo Selenče. Koncerty spoločne organizujú Základná škola Jána Kollára a Komorný zbor Zvony. Koncerty odzneli v znamení osláv 255. výročia založenia osady. Pomoc pri organizácii koncertov či zabezpečení priliehavých darčekov účastníkom poskytli aj Miestne spoločenstvo Selenča, podniky Slovan progres a Zdravo organic, dom kultúry, Rádio Báčka, Juraj Berédi, MOMS Selenča.

Úprava javiska bola zverená členkám etno sekcie, ktoré sa postarali, aby  exponáty  z etno múzea vkusne ozdobili javisko. Oba koncerty moderovala žiačka základnej školy Veronika Šoškićová. V mene Rady miestneho spoločenstva sa na koncerte zúčastnil predseda Juraj Grňa.  O tieto koncerty vládne veľký záujem aj keď ide o obecenstvo, ktoré na oboch koncertoch sieň domu kultúry vyplnilo bezmála do posledného miesta a nešetrilo dlane, aby odmenilo a posmelilo mladých spevákov na javisku. Bola to zároveň aj svojrázna prehliadka ľudových krojov, najmä  kašmerínkou, ktoré bolo vidieť takmer vo všetkých jestvujúcich farbách. Zaujímavé je aj to, že sa ani jedna pieseň nezopakovala, takže na javisku odznelo 60  slovenských ľudových piesní. Na koncerte sa predstavili hlavne sóloví speváci, ale aj jedno dievčenské dueto. Deťom pri výbere pesničiek pomáhali ako mamy tak aj staré mamy a súrodenci. Bolo počuť už dobre známe pesničky, ale aj niektoré, na ktoré sa už pomáli aj zabudlo. Z koncertov majú pôžitok všetci, ako deti tak aj dospelí, a sú dôkazom, že v Selenči ľudová pieseň a ľudový kroj majú zabezpečenú skvelú budúcnosť. Organizátori prisľúbili, že o rok sa znovu stretnú na javisku ako s už osvedčenými, tak aj novými nádejnými spevákmi, ktorí sú ochotní zachovať slovenskú ľudovú pieseň a nádherný ľudový kroj.

 

Juraj Berédi - Ďuky

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Marianna Zelezna

Polubil ja sobi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV