3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čo sa bude diať na novom Rusínskom festivale?
Čo sa bude diať na novom Rusínskom festivale?

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Čo sa bude diať na novom Rusínskom festivale?

30. 04. 2013
Svidník

  Nový Rusínsky festival má pripravený bohatý program, okrem podmanivého folklórneho zastúpenia môže jeho návštevník zažiť vernisáže výstav, divadelné predstavenia, besedy, premietanie filmov, či mladé rusínskeh alternatívne kapely.

Postupne Vám predstavíme kompletný program festivalu, pre dnešok Vám prinášame prehľad plánovaných kultúrnych udalostí na Rusínskom festivale od pondelka až do stredy.  

Program Rusínskeho festivalu otvorí v pondelok výstava — ODKAZ /Ž/ — čiernobielych dokumentárnych fotografií so sakrálnou tematikou fotografa Jozefa Lauruského v priestoroch Podduklianskeho osvetového strediska. Výstavu zaháji vystúpenie speváckeho súboru Svidníčanka.   Utorok na Rusínskom festivale bude patriť Divadlu Alexandra Duchnoviča. V Dome kultúry sa divadelný súbor predstaví dvoma inscenáciami.

Pre deti svidníckych materských a základných škôl je pripravená rozprávka Kapitán Budzogáň od Jána Navrátila o spravodlivom kráľovi a jeho troch lenivých dcérach. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na debut mladej talentovanej prešovskej dramatičky Michaely Zakuťanskej – tragikomédiu Havaj z prostredia rusínskej dediny. Havaj je komorným príbehom o hľadaní seba samého na periférii Európy, v kruhu nie celkom typickej rodiny. Hlavná hrdinka, dvadsaťročná Janka sa snaží nájsť spôsob, ako uniknúť za hranice – kuchyne, domu, dediny…  

Stredajší program na Rusínskom festivale sa bude niesť v znamení besied a diskusií v Podduklianskej knižnici vo Svidníku. Beseda „Poďte deti, čo vám poviem“ vznikla na báze projektu neziskovej organizácie tota agentura, ktorého primárnym cieľom je vydať v rusínskom jazyku detskú ilustrovanú knihu básní. Čítanie ukážok z pripravovanej knihy a diskusia bude prebiehať s deťmi a pedagógmi materských a základných škôl. Témou ďalšej besedy bude karpatorusinistika – jazyk, literatúra, história a kultúra karpatských Rusínov transformovaná do obsahu študijného programu rusínsky jazyk a literatúra na Prešovskej univerzite. Na túto nadviaže beseda o národnej identite a materinskom jazyku karpatských Rusínov na začiatku 21. storočia, výzvach a ambíciách tretieho národného obrodenia Rusínov. Stredu v Podduklianskej knižnici vo Svidníku doplní prvé otvorenie knihy bájok Nikolaja Burjaka vydanej jeho dcérou. Zbierka v sebe nesie osobité posolstvo autora, inšpirované jeho neľahkým životným príbehom. Všetky besedy besedy sú prístupné širokej verejnosti.  

V ďalšom článku o festivale Vám prinesieme prehľad programu Rusínskeho festivalu vo štvrtok a v piatok. Pre ďalšie informácie o programe festivalu môžete sledovať aj program na webe Rusínskeho festivalu.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

A v pindzauek rano

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV