3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Echo heligónky - vydarená premiéra
Echo heligónky - vydarená premiéra

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Echo heligónky - vydarená premiéra

06. 05. 2013
Valča, KD

Nadišiel dlho očakávaný okamih plný otáznikov. Účinkujúci vo vekovom rozhraní zhruba od 5 do 80 rokov sa zišli v našom, v slávnostnom šate odetom, kultúrnom dome na nultom ročníku Zvolávania heligónkárov – Echo heligónky.

Tí, čo sa organizácie podujatia “chytili”, sa svojej úlohy zhostili na výbornú. Posledný týždeň dolaďovali detaily, od ktorých záležal jeho úspech. Propagácia, dostatočný počet miest na sedenie, výzdoba javiska, ozvučenie, osvetlenie, guľáš, bufet, vonkajší prístrešok a množstvo iných. Toho všetkého sa zhostili členovia MO Matice slovenskej,poslanci obecného zastupiteľstva, Aďka a Janka zo školskej kuchyne, hasiči, technici Ján Leštinský, bratia Valkovci, pod odborným dozorom dežerického Valčana Jozefa Rybára. Opäť sa potvrdilo, že len komunikácia a porozumenie sú zárukou úspechu, čo aj teraz dokázal už overený kolektív.

Záštitu a podporu poskytol aj predseda ŽSK Juraj Blanár, Turčianske kultúrne stredisko a obec Valča.
Samotné vystúpenie bolo lahôdkou, ktorú vychutnali účinkujúci a všetci hostia. Od zahájenia do ukončenia naším spevokolom MO Matice slovenskej Valčan, si nevydýchli ani účinkujúci, ani diváci . Každý účinkujúci rozospieval celú sálu, ktorá si vynútila prídavky, potlesk neutíchal, poslucháči vstávali. Prekvapili Valčania, ktorých akcia zmobilizovala k nákupu nástrojov, intenzívnemu tréningu a samotnému vystúpeniu. Pobavili Maťovci (umelecký názov dueta Marian Mišík a Milan Kulich :-)) aj Filip Urmín. Rybárovci na čele s otcom Václavom – Lacko, Jozef, rodiaca sa hviezdička Klaudia, so spevákom Jožkom Barošom z Ivančinej, sú trvale zárukou skvelého vystúpenia. Tiež ďalší Turčania : Jarko Marek z Jazernice, Trio Chládekovci zo Sučian, Milan Roob z Martina, každým vystúpením dvíhali prítomných zo sedadiel. Vzdialenejší hostia Matúšovci zo Zázrivej, profik Paľko Liska z Dolnej Strehovej, Janko Chudoba z Dežeríc, Majtánovci z Veľkého Rovného boli korením popoludnia. Dych zastavovali vystúpenia juniorov. Najmladší 8 ročný Matúško Hodas z Kysuckého Lieskovca nespochybnil svoj talent. Virtuóz a showman Lukáš Hochman z Trenčína ukázal aké sú možnosti heligónky. Jednoducho koncertné vystúpenie.

Oficiálne ukončenie bol len začiatok pokračovania pred kultúrnym domom. Po guľáši, koláčikoch a inom občerstvení, heligónky neutíchli, spievalo sa ďalej. Čas rozchodu bol v znamení nádeje na ešte úspešnejší I. ročník, v ktorom sa určite zúžitkujú tohoročné organizačné a technické poznatky.
Povšimnutia hodný je fakt, že viac hostí bolo z bližšieho a ďalšieho okolia, ktorí prišli na základe reklamy na tejto stránke, v rádii Regina, ako miestnych obyvateľov, ktorí asi prehliadli plagáty a oznamy v miestnom rozhlase.

Text a foto:  J.Meriač

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krivan Vychodna

Na priadkach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV