3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vo Šviňici hudaci zahraľi...
Vo Šviňici hudaci zahraľi...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Vo Šviňici hudaci zahraľi...

10. 05. 2013

„Vo Šviňici hudaci zahraľi, špivaci vam vešelo špivaľi.

Každeho z ňich poceši v serdečku, kedz mu daju dargovsku ružičku.“

 

         Tieto slová piesne na melódiu známej ľudovej piesne sú vymyslené. Táto pieseň znie až na koniec akcie o ktorej Vám budem písať. Aby som Vás však navnadila na čítanie, tak aspoň prvú slohu na úvod.... Prečítajte si o 43. ročníku nesúťažnej prehliadky folklóru dospelých v okrese Košice okolie – Dargovská ruža (...ďalej len DR).

         V deň tejto akcie sa speváci – účastníci DR stretávame už od skorého rána. Vo Svinici je tento deň takým malým sviatkom. Od rána sa v kultúrnom dome schádzajú organizátori zo Svinice a z osvetového strediska Kultúra Abova z Bidoviec, kuchárky, muzikanti, a my - speváci. Že sa v kultúrnom dome  niečo deje vidno už aj z hlavnej cesty spoza „moscika“. Aj vône pripravovaných dobrôt je cítiť už zďaleka. Guláš, pečené mäsko, koláčiky a iné dobroty všetkým vždy chutia. Farebné stuhy a pútače okoloidúcim dávajú vedieť, že sa tu niečo deje. Od skorého obeda budú ľudové piesne znieť široko ďaleko až do neskorého večera. Na parkovisku pribúdajú autá a autobusy. Aj odpustové stánky s najrôznejšími suvenírmi už stoja na mieste.  S pribúdajúcim časom rastie v sále už trochu aj nervozita súťažiacich. No nálada – tá je folklórne úžasná. Tá eufória v účastníkoch ostane ešte dlho po súťaži... Možno aj o tento pocit nám folklóristom – spevákom na tomto podujatí ide. Nie, nie možno. Určite!

         Speváci sólisti sa už pred touto súťažou, ktorá sa konala 28.apríla 2013 stretli. A to na „zhrávkach“ – na tvorivej dielni, ktorá sa konala 9.apríla 2013 vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach. Tam sa stretávame vždy po roku a tešíme sa na starých známych. Ivko Zezulka s kolegami z osvetového strediska – z „Kultúry Abova“ sa s každým zvítal srdečne tam, aj teraz vo Svinici. Veď sa už nejaký ten deň poznámeJ.

         Vo Svinici sme my – speváci sólisti vždy skôr ako ostatní, lebo aj nás čakajú ešte generálky s muzikantmi a posledné úpravy pesničiek pred súťažou. Vypijeme svoje ranné kávičky, ktoré doma nestíhame. Ujo Vinco Vasiľ z Rozhanoviec (72) isto prinesie svoju „konarikovu“, ktorou ponúkne všetkých..... A keď sa ho opýtate, že čo je to tá „konarikova“, odpovie :“... ta vipaľene šicko, co obulo na konaru...“. Tá je na prekrvenie hlasiviek,  ale musí byť užitá s mierou, aby nepoškodila. Veď spevácke výkony nás ešte len čakajú. Pekne jeden za druhým – podľa dohodnutého poradia čakáme na svoj čas na skúšku s muzikou a potajme odhadujeme silu konkurencie. Ale len tak v priateľskej nálade. Veď nie je dôležité vyhrať ale zúčastniť sa. Víťazstvo je v tomto prípade len bonus k cene za dobrú pocit, že sa tu stretneme s priateľmi rovnakej krvnej skupiny – „RH folklór pozitívny“.

         Po zhrávkach z muzikantmi z ĽH Borievka pomaly zapĺňame šatne, na svetlo Božie vykuknú z tašiek, puzdier, obalov, kufrov kroje rôznych farieb z  abovských obcí. Myslavčanky vytiahnu svoje „červene čižmi“, „kabati“, naškrobené blúzky a spodnice, beľanky svoje husto vyšívané šurce. Ženy zaviazujú na hlavy nádherné čepce, dievky rôznofarebné party a mašle. „Kalapi“ abovských „chlopoch“ sa pretekajú, ktoré má vyššiu kosierku od kohúta.... Ženi a dzevki sa krášlia šminkami, „pufuju rukavi“, „viažu pantľiki“, chlopi kontrolujú vyžehlené košele, akordeonisti s láskou, opatrne vyberajú nástroje s puzdier. Blíži sa hodina začiatku a všetci účinkujúci sme už v hľadisku sály. Aj diváci sú už na svojich sedačkách, a ako vždy – nie je sa ani kam postaviť, nieto si sadnúť – toľko nás tu je. Zuzka Bobríková, tak ako každý rok všetkých privíta. Bez nej si už nevieme DR naozaj ani predstaviť. Jej krásna slovenčina a milé a vtipné slová sú neodmysliteľnou súčasťou tejto súťaže. Privíta nás - súťažiacich, porotu, muzikantov, starostu obce Svinica, ktorá je hostiteľom súťaže. Privíta europoslankyňu Moniku Smolkovú, pod ktorej záštitou sa tento ročník koná. Nakoniec, no vôbec nie v poslednom rade privíta divákov, ktorí jej odzdravia potleskom.

         Tak ako minulý rok, aj tento rok sprevádzala sólistov spevákov Ľudová hudba Borievka z Košíc „pod sláčikom“ primáša Rada Kertisa. Chlapci teda mali čo robiť s nácvikom piesní. Sólistov bolo požehnane a každý spieval minimálne dve piesne. Odviedli dobrú prácu a potlesky pre sólistov od divákov patrili aj im.

         Tohtoročná súťaž DR nebola postupovým ročníkom, ale aj napriek tomu bola prítomná porota, ktorá nás hodnotila. Neboli to pre nás neznámi ľudia. Aj členovia poroty sú členovia iných folklórnych súborov, či skupín a všetci sa navzájom poznáme. Hodnotenia však určite nie sú ovplyvnené kamarátstvom s tým - ktorým členom poroty. Porota je fundovaná a taký čas ide kamarátstvo bokomJ. Predsedom komisie bol pán Ľubomír Varínsky. Spolu s Andreou „Bursi“ Rendošovou – vedúcou speváckej zložky FS Železiar a spevákom Mirom Sotákom zo Šace mali čo robiť. Účinkujúcich bolo 47!

Prvý „polčas“ súťaže  nám ubehol raz-dva. Tí, ktorí si už mohli vydýchnuť po svojej prezentácii sledovali z hľadiska svojich súperov. Alebo sa zdržiavali pred budovou kultúrneho domu, kde sa mohli občerstviť v stánkoch s občerstvením. Mohli si tiež zakúpiť výrobok remeselníkov, ktorí tiež prezentovali a predávali svoje výrobky. Píšťalky, tkané koberce, kožušiny, krojové súčiastky, kožené opasky, výšivky, výrobky z dreva, sladkosti.

         Po druhej polovici súťaže sa porota odobrala do vyhradených priestorov, aby sa mohli poradiť a vyriecť svoj ortieľ. Aby sme si skrátili čakanie na ich verdikt, tak sme sa zabávali. Vo vestibule kultúrneho domu, ale hlavne vonku nastala ľudová veselica. Všade sa spievalo, tancovalo, spievalo a tancovalo. Všetky piesne, ktoré zišli práve na um, tie sa spievali. A bolo jedno aká pieseň to práve bola. Šarišská, zemplínska, rusínska, abovská. Cez niektoré miesta sa nedalo vôbec prejsť. Karičky sa len tak krútili. Ženské, mužské, zmiešané. Akordeonisti vytvorili mohutný mnohočlenný orchester. Skoro sme prehliadli, že členovia poroty sa už posadili na svoje miesta. Tramtarará.... Zaznel tuš, a Zuzka Bobríková už oznamovala výsledky poroty. V jednotlivých kategóriách zaradili všetkých súťažiacich do jednotlivých pásiem. Bronzové, strieborné a zlaté.

         Všetci vedia, ako obstáli tento rok. Zuzka Bobríková ešte oznámila, že po úplnom ukončení súťaže sa všetci speváci, vedúci skupín a aj akordeonisti môžu zísť z porotcami, aby odkonzultovali výsledky, povedali o svojich dojmoch, alebo pripomienkach. Ocenení stoja na pódiu, ostatní spolu s divákmi v hľadisku. Teraz nastáva chvíľa pre hymnu. Nebojte sa, nie tú štátnu. Na začiatku môjho príspevku som citovala časť piesne – hymny Dargovskej ruže. Tá pokračuje slovami, ktorými sa aj ja lúčim s Vami v tomto rozprávaní o vzácnom abovskom kvete – o Dargovskej ružičke. Teším sa že som Vám mohla porozprávať aspoň takto krátko o úžasnej folklórnej prehliadke ľudovej piesne. Je to parádne stretnutie ľudí, pre ktorých je folklór – presnejšie ľudová pieseň neodmysliteľnou súčasťou života. Dúfam, že aspoň trochu som Vám narobila chute a na budúci rok sa prídete do Svinice pozrieť aj Vy :

„Dzekujeme  dobre zme še čuľi,  paľenečki aj vinka vipiľi.

Verime že o rok zaš pridzeme, i z pešňičku ktoru vinajdzeme.“

 

Mia „Vihodňarka“ Nográdi

 

DARGOVSKÁ RUŽA    28. 4. 2013 Svinica

 

 VÝSLEDKOVÁ LISTINA

 

 

 

SÓLISTKY SPEVÁČKY

 

ZLATÉ PÁSMO

 

Antónia MIKULOVÁ          Hýľov                                     

Alžbeta LEŠKOVÁ              Slančík 

Nikola KYNCLOVÁ            Budimír

Leona GERGELYOVÁ        Slančík            

Milena NOGRÁDI                Moldava nad Bodvou – Pochvala poroty za objavnosť piesní

Patrícia ŠIPOŠOVÁ              Slančík

Dominika MINARIKOVÁ    Košice  

 

 

STRIEBORNÉ PÁSMO

 

Františka KIŠOVÁ                Slanské Nové Mesto                 

Monika JAŠŠOVÁ                 Skároš  

Alena SKLENÁROVÁ         Svinica     

Marcela TARHANIČOVÁ    Bukovec

 

 

 

SÓLISTI SPEVÁCI

 

ZLATÉ PÁSMO

 

Vincent ČIGÁŠ   Svinica

Ján FARKAŠ       Slanské Nové Mesto

Vincent VASIĽ    Rozhanovce

 

 

STRIEBORNÉ PÁSMO

 

Dávid NÉMET   Skároš                             

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Mám ja frajeročku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV